Kritizovaný šéf cyklistiky McQuaid končí, ve volbách prohrál

ČTK Sport ČTK, Sport
27. 9. 2013 19:15
Novým předsedou Mezinárodní cyklistické unie byl zvolen Brit Brian Cookson. Na kongresu ve Florencii porazil dosavadního šéfa Ira Pata McQuaida. V tajné volbě obdržel Cookson 24 hlasů, McQuaid 18.
Kritizovaného dlouholetého šéfa světové cyklistika Pata McQuaida nahradí Brit Brian Cookson.
Kritizovaného dlouholetého šéfa světové cyklistika Pata McQuaida nahradí Brit Brian Cookson. | Foto: Reuters

Florencie - Novým předsedou Mezinárodní cyklistické unie byl zvolen Brit Brian Cookson. Na kongresu ve Florencii porazil dosavadního šéfa Ira Pata McQuaida. V tajné volbě obdržel Cookson 24 hlasů, zatímco McQuaid 18.

Ke střídání v čele UCI dochází po osmi letech, během kterých McQuaid často čelil kritice.

Především v souvislosti s dopingovým skandálem Lance Armstronga, s kterým se mezinárodní unie podle mnohých nedokázala dobře vypořádat.

UCI a její šéf v uplynulých měsících věrohodně nevyvrátili ani podezření, že unie doping americké hvězdy v minulosti kryla.

Dvaašedesátiletý Cookson vede 17 let britskou cyklistiku a od roku 2009 byl členem vedení UCI.

Cookson chce změnit 'antidoping'

V červnu oznámil svou kandidaturu s tím, že jeho prioritou v případě zvolení bude změna antidopingového systému, aby cyklistika získala zpět důvěru fanoušků.

"Děkuji vám za důvěru. Teď začíná opravdová práce," řekl po svém zvolení Cookson. Vyzval celé cyklistické hnutí, aby se spojilo a využilo potenciál, který tento sport má.

"Musíme mít nový styl řízení a kolegiální systém. Mým prvním krokem bude zajistit úplnou nezávislost antidopingových kontrol a domluvit se s WADA (Světová antidopingová agentura)," uvedl.

Cookson dostal jeden z hlasů i od českého volitele Slavomíra Svobody, generálního sekretáře svazu.

"Na základě páteční schůzky delegátů Evropy s vedením Evropské cyklistické unie hlasoval Slavomír Svoboda pro nového prezidenta," řekl na webu Českého svazu cyklistiky jeho prezident Marián Štetina, jenž byl sám zvolen do řídícího výboru UCI.

Brit slíbil Armstrongovi nižší trest

Vztahy WADA a UCI kvůli Armstrongově aféře značně ochladly.

Agentura se začátkem roku odmítla podílet na vyšetřování, zda cyklistická unie nezakrývala jeho doping, protože pochybovala o nestrannosti nezávislé komise sestavené vedením UCI.

Vyšetřovací komisi UCI později rozpustila a oznámila, že založí skupinu "pravdy a usmíření". Tu plánuje i Cookson.

Britský funkcionář týden před kongresem naznačil, že dopingový hříšník Armstrong by se mohl za určitých podmínek dočkat snížení svého doživotního trestu. Musel by však plně spolupracovat s antidopingovými vyšetřovateli.

Bez kontroverze se neobešla ani dnešní volba. McQuaid přišel o podporu rodného Irska i Švýcarska, kde žije, a byla zpochybněna oprávněnost jeho kandidatury.

Do boje o znovuzvolení se následně mohl zapojit díky nominacím od Thajska a Maroka.

 

Právě se děje

Další zprávy