Gilbert potřetí vítězem Amstelu, Kreuziger 18.

Ondřej Kurečka
20. 4. 2014 17:32
Prestižní cyklistický závod Amstel Gold Race vyhrál potřetí v kariéře belgický exmistr světa Philippe Gilbert z týmu BMC.
Philippe Gilbert
Philippe Gilbert | Foto: Reuters

Maastricht (Nizozemsko) - Vítězem 49. ročníku prestižní nizozemské jednorázovky Amstel Gold Race se stal díky nástupu v posledním stoupání závodu jednatřicetiletý Belgičan Philippe Gilbert, který tak navázal na svá prvenství v tomto závodě z let 2010 a 2011.

„Je to pro mě mimořádně emotivní vítězství. Moje žena a děti tady byly poprvé po dvou letech. Vítězství je něco, co nikdy nezapomenou. Snil jsem o tom,“ prohlásil po závodě pro server cyclingnews.com.

Mohorič v úniku dne

Letošní ročník Amstelu měl relativně poklidný průběh. Krátce po startu se od pelotonu odpoutala skupina postupně čítající až 10 jezdců, která utvořila únik dne. Mezi jezdci v úniku se objevil například devatenáctiletý Slovinec Matej Mohorič, který má na svém kontě již tituly mistra světa juniorů i do 23 let, nebo vítěz královské etapy loňské Tour de France Christophe Riblon. Náskok skupiny místy dosahoval až téměř patnácti minut.

S blížícím se závěrem závodu stoupalo tempo pelotonu a náskok odjeté skupiny klesal. Pořádně závodit se začalo až necelých 50 km před cílem, kdy se objevily první vážnější nástupy v čelní skupině a počet jejích členů se začal snižovat. O pár kilometrů později zaútočil z hlavního pole Thomas Voeckler jehož nástup zachytili Štybar, Fuglsang, Weening, Van Avermaet a Wellens, kteří utvořili velmi silnou skupinu pohybující se mezi pelotonem a čelem závodu.

První zaútočil Sánchez

Peloton však postupně sjel všechny uprchlíky a před čtvrtým a posledním nájezdem na Cauberg bylo pole pohromadě. První vpřed vystřelil Gilbertův týmový kolega a olympijský vítěz z Pekingu Samuel Sánchez, když byl jeho nástup eliminován skupinou favoritů vedenou Michalem Kwiatkowskim, zaútočil právě Gilbert, který náskok z horizontu Caubergu udržel až do cíle.

Druhé místo znovu po dvou letech vybojoval navzdory problémům z počátku závodu Gilbertův krajan Jelle Vanendert, který se odpoutal od skupiny s Kwiatkowskim, Valverdem a Gerransem. „Závod pro mě nezačal dobře. Od zhruba 40. kilometru mě bolelo koleno, potom, co jsem se do něj při pádu praštil. Vůbec jsem si nebyl jistý, že dojedu do cíle,“ uvedl pro týmový web.

Ve spurtu o třetí příčku porazil Gerrans Valverdeho a Kwiatkowského a zopakoval tak svůj výsledek z minulého roku.

Roman Kreuziger obhajující loňské prvenství dojel do cíle na 18. místě. „Doufal jsem v trošku lepší výsledek, ale ještě cítím, že to z mé strany není to pravé ořechové. Věřím, že to na Valónském šípu i Lutychu bude o něco lepší,“ přiznal Kreuziger na svém webu a připomněl následující program ardenského týdne.

Štybar vzdal

Zdeněk Štybar nakonec závod kvůli křečím vzdal, cíle se nedočkal ani Andy Schleck, vítěz loňského ročníku Lutych-Bastogne-Lutych Dan Martin či jeden z největších favoritů Joaquim Rodríguez, který měl po pádu 90 km před cílem vyražený dech a byl převezen do nemocnice. Jeden z týmových ředitelů Katushe pro týmový web uvedl, že je „Purito“, jak se Rodríguezovi přezdívá, v pořádku a nemá nic zlomeného.

Program ardenských klasik pokračuje středečním Valonským šípem. Naváže Gilbert na svůj počin z roku 2011 a stane se tak historicky prvním cyklistou, jemuž se podaří dvakrát zvítězit ve všech třech závodech ardenského týdne v jednom roce?