Kreuzigerovy vzorky špatně skladovali, tvrdí jeho právník

Sport ČTK Sport, ČTK
28. 10. 2014 13:33
Právní zástupce Romana Kreuzigera Jan Šťovíček věří, že po odvolání UCI proti rozhodnutí o Kreuzugerově nevině v dopingové kauze zůstávají argumenty nadále na straně jeho klienta.
Roman Kreuziger
Roman Kreuziger | Foto: Reuters

Praha - Právní zástupce Romana Kreuzigera Jan Šťovíček věří, že po odvolání Mezinárodní cyklistické unie (UCI) proti rozhodnutí o nevině českého cyklisty v dopingové kauze zůstávají argumenty nadále na straně jeho klienta.

Uvedl to v reakci na očekávaný úmysl UCI vrátit případ ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne. Kreuzigera před pěti týdny zprostila obvinění Rozhodčí komise Českého olympijského výboru.

CAS už odvolání začal řešit. UCI pro českého jezdce požaduje jako trest za nesrovnalosti v biologickém pasu zákaz činnosti od dvou do čtyř let, zrušení jeho výsledků od března 2011 a pokutu 770 tisíc eur (přes 21 milionů korun) plus uhrazení nákladů na řízení spojené se spletitou kauzou.

CAS o zahájení arbitrážního řízení dnes informoval na svém webu a uvedl, že dál se momentálně nebude k případu vyjadřovat. Žádný termín, do kterého by měl rozhodnout, soud neuvedl.

"Odvolání UCI bereme na vědomí, očekávali jsme jej. Argumenty jsou však stále na naší straně," uvedl v prohlášení Šťovíček.

Zároveň varuje, že Kreuzigerův případ je velice důležitým precedentem nejenom pro cyklistiku, ale pro všechny sporty.

"Dnes jde o Romana, ale zítra se to může stát jakémukoliv jinému sportovci. Věříme, že CAS rozhodne rychle a nestranně a nedovolí, aby čestný člověk nemohl vykonávat svou profesi. Nedopusťme, aby se boj s dopingem zvrhl v hon na čarodějnice," upozorňuje.

Špatná manipulace se vzorky

Přišel navíc s novými a dosud nezveřejněnými okolnostmi, jež by teoreticky mohly hovořit v Kreuzigerův prospěch. "Plné dvě třetiny krevních vzorků, jež jsou podkladem pro rozhodování, nebyly během převozu do laboratoře prokazatelně skladovány dle předpisů WADA (Světová antidopingová agentura), a mohly tak být znehodnoceny," uvedl Šťovíček.

"Jsme přesvědčeni, a během jednání před Rozhodčí komisí ČOV se to jednoznačně potvrdilo, že znalecký panel Cyklistické antidopingové nadace (CADF) rozhodoval o údajné vině Romana Kreuzigera na základě neúplných a nedostatečných podkladů a informací," konstatoval právník.

V mezních hodnotách

Opakovaně také upozornil, že hodnoty v Kreuzigerově biologickém pasu, kvůli jejichž odchylkám čelí podezření, nikdy nepřekročily stanovené mezní hodnoty. Již dříve žalovaná strana argumentovala, že osmadvacetiletý jezdec stáje Tinkoff-Saxo trpí od roku 2003 sníženou funkcí štítné žlázy a její významné zhoršení si vyžádalo medikaci vysokými dávkami substitučního hormonu L-Thyroxine.

"A to právě v letech 2011 a 2012, ze kterých pochází podezření, což panelu nebylo známo," uvedl Šťovíček.

Chybí endokrinolog

V této souvislosti poznamenal, že panel CADF sestává ze špičkových hematologů, avšak z žádného endokrinologa. A také podle něj nevzal v úvahu některé zásadní vědecké práce. Otevřeným dopisem proto panel vyzval, aby stanovisko přehodnotil.

Kreuziger může od zářijového rozhodnutí Rozhodčí komise Českého olympijského výboru znovu závodit, do pelotonu se vrátil sérií říjnových startů v jednorázových závodech. I přes odvolání UCI má nadále podporu svého zaměstnavatele. "To odvolání na našem postoji nic nemění," ujistil generální manažer stáje Tinkoff-Saxo Stefano Feltrin.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

EU a USA uvalily sankce na ruské činitele kvůli uvěznění Navalného

Evropská unie uvalila sankce na čtyři ruské představitele za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného a potlačování pokojných protestů. Mezi vysoce postavenými činiteli, k jejichž potrestání unie vůbec poprvé využila nový globální sankční režim, je i generální prokurátor Igor Krasnov či hlavní vyšetřovatel Alexandr Bastrykin.

Sankce v úterý uvalily na několik Rusů a podniků i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy