Kreuzigera a spol. čeká na Valonském šípu nekonečná stěna

Ondřej Kurečka
22. 4. 2014 13:34
Cyklistický program ardenského klasikářského týdne bude pokračovat Valonským šípem
Roman kreuziger.
Roman kreuziger. | Foto: Reuters

Praha - Cyklistický program ardenského klasikářského týdne bude pokračovat Valonským šípem, který odstartuje ve středu v belgickém Bastogne.

Valonský šíp je nejkratším z ardenských závodů, měří „pouhých“ 199 km, zato se může pyšnit nejdrastičtějším závěrem, který od roku 1983 obstarává výjezd na Mur de Huy, a jak už samotný název napovídá, je to skutečně „stěna“.

Mur de Huy měří sice jen 1300 metrů, průměrné převýšení však činí téměř deset procent a najdeme zde i pasáže s převýšením přes 20 %. Závodníci jej musejí zdolat, včetně cílového výjezdu, hned třikrát.

Vítěz z roku 1999 Michele Bartoli o cílovém kopci prohlásil: “Je to tady nejtěžší stoupání. Dojezdy na kopec bývají obvykle těžké, ale tento se zdá nekonečný. Nicméně je to také nejkrásnější dojezd všech klasik.“

Favorité stejní jako na Amstelu

Výčet předpokládaných favoritů je prakticky totožný jako v případě nedělního Amstelu (výsledky a ohlasy zde), většina favoritů svou formu navíc v neděli potvrdila. Je tak třeba počítat s Philippem Gilbertem, vítězem z roku 2011, Alejandrem Valverdem, který Valonský šíp ovládl v roce 2006, Simonem Gerransem či Michalem Kwiatkowskim.

Charakter cílového stoupání však nejvíce zvýhodňuje drobné a výbušné vrchaře, proto také v posledních dvou ročnících závodu zvítězili drobní Španělé v dresu ruské Kaťuše – v roce 2012 Joaquim Rodríguez a titul z minulého roku bude obhajovat Daniel Moreno, který po nedělním závodě pro týmový web uvedl: “Moje forma je dobrá, cítím se podobně jako loni, kdy jsem vyhrál Valonský šíp.“

Nebezpečným závodníkem bude rovněž čtvrtý muž loňské výsledkové listiny a vítěz Lutych-Bastogne-Lutych 2013 Ir Daniel Martin, který Valonský šíp považuje za svůj vůbec nejoblíbenější závod. A zapomínat není radno ani na Nizozemce Baukeho Mollemu, který nedělní závod dokončil na sedmém místě, ale následující klasiky mu, podle vlastních slov, sedí více.

Na startu i Kreuziger

Na startu v Bastogne se tentokrát objeví pouze jediný zástupce české cyklistiky. Zdeněk Štybar odstoupením z Amstelu uzavřel jarní část sezony a bude odpočívat.

České barvy tak bude hájit pouze Roman Kreuziger, který bude jedním z lídrů týmu Tinkoff Saxo. Kreuziger v loňském ročníku dojel 17., ale k největším favoritům patřit nebude.

Cílový výjezd neodpovídá jeho závodnickému naturelu a jeho naděje budou směřovat spíše k nedělnímu Lutychu.

 

Právě se děje

Další zprávy