Kreuziger zpátky v sedle! Po 100 dnech startuje v Miláně

Ondřej Kurečka
30. 9. 2014 14:37
Po sto dnech se český cyklista Roman Kreuziger vrátí k závodění.
Roman Kreuziger.
Roman Kreuziger. | Foto: cyclingnews.com/sirotti

Praha - Sto dní, tak dlouho se musela česká cyklistická hvězda Roman Kreuziger obejít bez adrenalinu spojeného se závoděním v silničním pelotonu.

První říjen bude dnem, který ukončí závodní půst pátého muže loňské „Staré dámy“. Rodák z Moravské Třebové se totiž objeví v sestavě týmu Tinkoff-Saxo pro prestižní italskou jednorázovku Milán-Turín, jak potvrdil jeho otec, Roman Kreuziger starší. "Ano, je to pravda, Roman zítra pojede," sdělil Aktuálně.cz Kreuziger.

Naposledy závodil ve Švýcarsku

Příběh českého jezdce je všeobecně známý, 22. června, v poslední etapě jeho oblíbeného závodu Okolo Švýcarska dojel desátý, což mu zajistilo konečnou osmou pozici. Ve Švýcarsku se měl především připravovat na svůj další start na Tour de France, kde měl dopomoci Albertu Contadorovi k vysněnému žlutému dresu.

Vše nakonec dopadlo jinak, kvůli táhnoucí se kauze ohledně hodnot v jeho biologickém pasu se po dohodě s týmem Tour nezúčastnil, aby na něj a celý tým nebyl vyvíjen přílišný tlak. Do závodní vřavy se chtěl vrátit v srpnovém závodě Okolo Polska, v předvečer startu mu však UCI zakázala závodit až do vyřešení kauzy.

Kreuziger se proti tomuto rozhodnutí odvolal k Mezinárodní sportovní arbitráži, ta však rozhodnutí UCI potvrdila, a tak se španělská Vuelta musela obejít bez českého zástupce a Kreuziger se nemohl podílet na Contadorově triumfu v domácí Grand Tour.

Rozhodčí komise: Je nevinný

22. září se pak Rozhodčí komise Českého olympijského výboru, která měla rozhodnout o postihu českého jezdce, usnesla, že Kreuziger dopingové předpisy neporušil a může tak znovu závodit. Sám závodník po verdiktu prohlásil: „Závěr komise je velmi potěšující. Byl jsem hodně napjatý, mám velkou radost, jak to dopadlo. Nejsem podvodník a nikdy jsem nic neudělal. Nehledám kličky, výmluvy ani alibi, protože nemusím. Nemohl jsem více jak sto dnů vykonávat svoji profesi, což jsou závody. Teď se k nim mohu vrátit.“

A závodnímu návratu české jedničky bude svědkem severoitalské módní středisko Milán, kde bude ve středu odstartován 95. ročník nejstaršího italského jednodenního závodu, jehož první ročník se jel již v roce 1876. Na startu bude kromě Kreuzigera například také Joaquim Rodriguez či již zmíněný Alberto Contador, vítěz z roku 2012.

Podpora Contadora

Role českého závodníka je tak poměrně jasná. „Pojede jako podpora Contadora, který bude lídrem,“ potvrdil nám Roman Kreuziger starší, který dále uvedl, že jeho syn bude startovat i v nedělní velenáročné klasice Okolo Lombardie, poslední z pětice tzv. „klasických monumentů“.

Nabízí se otázka, zda návrat k závodění po tak dlouhé době plné nejistoty a psychického vypětí nebude pro Kreuzigera přece jen něčím zvláštní či emotivní. „Ne, jedná se o běžnou pracovní záležitost,“ tvrdí Kreuziger starší.

Navzdory návratu ještě celá kauza biologických pasů pravděpodobně neskončila. Je velmi pravděpodobné, že se UCI v nejbližších dnech či týdnech odvolá k Mezinárodní sportovní arbitráži, která následně rozhodne o konečném postihu či očištění.

 

Právě se děje

Další zprávy