Kreuziger v Pyrenejích odvážně zaútočil, ale nevydržel

Aleš Vávra Aleš Vávra
14. 7. 2011 19:33
Vyhrál Sanchez, Voeckler udržel žlutý trikot
Roman Kreuziger.
Roman Kreuziger. | Foto: Reuters

Luz Ardiden - První ostrou etapu letošní Tour de France v Pyrenejích ovládl španělský cyklista Samuel Sanchez. Žlutý trikot oproti očekávání udržel po heroickém výkonu domácí hrdina Thomas Voeckler. Ten dojel devátý se ztrátou 50 vteřin.

Český cyklista Roman Kreuziger byl hodně vidět. Pelotonu unikl před slavným stoupáním na 2115 metrů vysoký Col du Tourmalet a zkusil osamocený pronásledovat šestici uprchlíků.

Čtěte také:

Cavendish vyhrál na Tour poosmnácté, Kreuziger ztratil
Němec Greipel slaví premiérový triumf na Tour de France
Kolobněv přistižený na Tour jakýkoliv doping popírá
Kreuziger: Chci puntíkovaný dres. Tam ještě mám šanci

Nejprve dojel Francouze Chavanela s Hoogerlandem, který vzápětí odpadl. Pětačtyřicet kilometrů před cílem navíc český cyklista ujel i francouzskému závodníkovi.

Prémii na slavném vrcholu ukořistil Francouz Roy, na něhož Kreuziger ztrácel z pátého místa tři minuty.

Osamocenému se mu prakticky podařilo vedoucí skupinu dotáhnout, pak ale přišla krize a jeho i ostatní odvážlivce nakonec 11 kilometrů před cílem spolkl peloton i s největšími favority.

"Když v prvním kopci odskočili Chavanel s Hoogerlandem, cítil jsem, že bych je mohl doskočit a vyrazil za nimi. Pak jsem tam zůstal jen s Chavanelem. Jeli jsme hodně ostře a jediné, co mě mrzí je, že jsem nedojel tu vedoucí skupinu," uvedl na svém webu Kreuziger.

Kreuziger: Hodně mě bolela záda

V úniku strávil 60 kilometrů a velmi litoval, že se nedokázal dostat jako první na vrchol slavného Tourmaletu. "Chyběl mi kousíček, potřeboval jsem tam dojet a trochu si orazit, abych nejel pořád sám. Poslední tři kilometry pod vrcholem jsem se trochu seknul. Hodně mě bolela záda a trošku jsem se zlomil. Škoda, že jsem je nedostihl. Bylo by hezký přijet první na Tourmalet a získat víc bodů do vrchařské soutěže," řekl.

V posledním kopci už zvolnil tempo a do cíle dorazil na 73. místě 17:28 minuty po vítězi. V celkové klasifikaci už ztrácí přes hodinu, polepšil se však v pořadí o 23 míst. Je teď na 107. místě.

"Naražené zápěstí funguje dobře, ani nohy nemám špatný. Jen mě chytla záda, snad to masér dá dohromady," uvedl Kreuziger.

Voeckler byl překvapen, že zůstal první

Sanchez, který je olympijským vítězem z Pekingu v závěrečném stoupání unikl společně s Belgičanem Jellem Vanendertem, jenž na konci Španělovi nestačil a dojel druhý.

Třetí místo vybojoval Lucemburčan Frank Schleck. Za ním dokončila 211 kilometrů dlouhou etapu skupinka ostatních favoritů. Další cenné vteřinky ztratil obhájce prvenství Španěl Alberto Contador, který skončil osmý se ztrátou 43 vteřin na Sancheze.

Voeckler má v celkovém pořadí náskok na Franka Schlecka minutu a 49 sekund. Třetí Evans ztrácí přes dvě minuty.

Francouze opět oblékl žlutý trikot a byl překvapen, že ho v Pyrenejích ihned neztratil. "Myslel jsem si, že je to jasné, ale jsem rád, že jsem se spletl. Bylo to nečekané," uvedl po závodě Voeckler a zmínil jako motivaci dnešní francouzský státní svátek, dobytí Bastily.

Voecklera nezastavil ani pád, který ho postihl v jedné ze zatáček spolu s Němcem Klödenem a Slovákem Velitsem.

V pátek je na programu další těžká etapa vyšperkovaná jiným přetěžkým stoupáním, tentokrát na 1709 metrů vysoký vrchol Aubisque.


Tour de France, cyklistický závod - 12. etapa Cugnaux - Luz Ardiden (211 km):

1. S. Sánchez (Šp.) 6:01:15, 2. Vanendert (Belg.) -7, 3. F. Schleck (Luc.) -10, 4. Basso (It.), 5. Evans (Austr.), 6. A. Schleck (Luc.) všichni -30, 7. Cunego (It.) -35, 8. Contador (Šp.) -43, 9. Voeckler, 10. Rolland (oba Fr.) oba -50, ...73. Kreuziger (ČR) -17:28.

Průběžné pořadí:

1. Voeckler 51:54:44, 2. F. Schleck -1:49, 3. Evans -2:06, 4. A. Schleck -2:17, 5. Basso -3:16, 6. Cunego -3:22, 7. Contador -4:00, 8. S. Sánchez -4:11, 9. Danielson (USA) -4:35, 10. Roche (Ir.) -4:57, ...107. Kreuziger -1:08:51.

 

Právě se děje

Další zprávy