Kreuziger počtvrté na Tour. Bude pomáhat Vinokurovovi

Sport ČTK Sport, ČTK
30. 6. 2011 11:35
Alberto Contador může vstoupit do historie
Roman Kreuziger.
Roman Kreuziger. | Foto: Reuters

Paříž - Poprvé v týmu Astany se představí na nadcházejícím 98. ročníku Tour de France český cyklista Roman Kreuziger. Slavný závod pojede již počtvrté a dobře tak tuší, co může očekávat.

V letošním ročníku chce co možná nejvíce pomoci lídrovi stáje Alexandru Vinokurovovi; pokud se však bude cítit dobře, rád by zaútočil na přední pořadí v celkovém hodnocení i on sám. Od vedení týmu má pětadvacetiletý cyklista volnou ruku.

Čtěte také:

Průlom v cyklistice. Dopingoví hříšníci nesmějí do týmů
Francouzský expert: Contador si na Giru pomáhal motorem
Kreuziger: Jsem spokojen, páté místo by ale bylo lepší

"Prioritou je pomoc Vinovi, který je naším kapitánem. S Tiralongem bych mu měl pomáhat v horách a pro jeho psychiku je důležité, aby měl kolem sebe co nejvíc lidí z týmu," uvedl Kreuziger na svých webových stránkách ve výhledu pro závod, který začíná první etapou v sobotu.

Také se chce ale zasloužit o to, aby Astana bojovala o prvenství v klasifikaci týmů. "Máme na to dobré lidi a soutěž týmů můžeme vyhrát," tvrdí Kreuziger. "Je to jeden z velkých cílů Astany už od začátku sezony," dodal.

Alexander Vinokurov.
Alexander Vinokurov. | Foto: Reuters

Osobní ambice jezdce, jenž skončil v posledních dvou ročnících Tour shodně na deváté příčce závěrečné klasifikace, se budou odvíjet hlavně podle toho, jak se bude cítit přibližně po pěti etapách.

"Může se stát, že to bude hodně dobré a třeba pojedeme na celkové pořadí s Vinem oba. Ale teď je předčasné o tom mluvit. Měsíc jsem nezávodil, chybí mi konfrontace. Uvidí se během závodu," podotkl Kreuziger.

A kdo je podle jeho odhadů největším favoritem celého závodu? "Jednoznačně Contador," připomněl Kreuziger vítěze posledních dvou ročníků, který závod opanoval celkově již třikrát a triumfoval i na letošním Giru d'Italia.

"Dál je to otevřené. Uvidíme, co Andy Schleck, který toho zatím moc nepředvedl. O první desítku bojuje kolem třiceti lidí a záleží, jak to komu sedne," doplnil Kreuziger.

Contador může vstoupit do historie

Pokud Contador skutečně vyhraje, stane se šestým nejúspěšnějším jezdcem tohoto nejslavnějšího etapového závodu. Stále ale bude muset počítat s tím, že by o své případné čtvrté vítězství mohl vzápětí přijít, stejně jako i o loňský titul a další výsledky.

Alberto Contador.
Alberto Contador. | Foto: Reuters

Tato situace pramení z toho, že dodnes nebyl dořešen Contadorův dopingový případ právě z minulého ročníku Tour. Nejlepší silničář posledních let měl pozitivní test na zakázaný clenbuterol, národní svaz ho však nepotrestal. Konečný verdikt by měl v srpnu vynést Sportovní arbitrážní soud (CAS).

S vědomím, že za údajný dopingový prohřešek (Contador se hájil požitím kontaminovaného masa) mu hrozí dvouletý distanc, startoval lídr týmu Saxo Bank-SunGard i na květnovém závodě Giro d'Italia, v jeho suverénní jízdě ho to ale nijak nelimitovalo.

Pokud vše zopakuje i na Tour, může být navíc prvním jezdcem, který od roku 1998 vyhraje v jedné sezoně oba nejslavnější etapové závody.

 

Právě se děje

Další zprávy