Kreuziger nic neztratil, už potřetí vyhrál Cavendish

Sport Sport, ČTK, Red Spo
14. 7. 2009 17:44
Kreuziger dojel čtyřiadvacátý, ale bez ztráty
Mark Cavendish se raduje z vítězství
Mark Cavendish se raduje z vítězství | Foto: Reuters

Issoudun - Britský cyklista Mark Cavendish se na letošní Tour de France radoval už ze třetího etapového vítězství. Po triumfech ve druhé a třetí etapě vyhrál i úterní desáté pokračování nejslavnějšího světového závodu.

Stejně jako při předchozích prvenstvích těžil ze závěrečného spurtu.

Český zástupce Roman Kreuziger dojel na 24. místě, ale neztratil na peloton ani vteřinu, a udrží si tak čtrnáctou pozici.

Čtěte dále: Kreuziger: Velká škoda porážky. Tourmalet? Byl v pohodě

Dnešní etapa z Limoges do Issoudonu, během které jezdci zdolali 194,5 km, vedla povětšinou po rovině, a tak se peloton příliš nedělil. Pouze čtveřice jezdců se pokusila o únik, což jí vycházelo až do závěrečných kilometrů, kdy peloton ztrátu dotáhl.

O výsledku tak opět rozhodoval závěrečný spurt, v němž svou extratřídu potvrdil Cavendish.

Tým Columbia pro svého lídra závěr znovu skvěle rozjel, přestože byla pro dnešní etapu zakázaná komunikace prostřednictvím vysílačky, což v posledních dnech vzbudilo jak negativní, tak i pozitivní reakce.

Čtěte více: Kontroverzní část TdF je tu: Jezdci budou bez vysílaček

Posledních tři sta metrů bylo zcela v režii Brita, který v nízkém postoji téměř opřený o řidítka odrazil jakýkoli pokus o předjetí a získal třetí etapový primát.

"Byl to opravdu těžký dojezd do cíle. Mírně do kopce s několika zatáčkami. Trochu jsem se bál, proto jsme nastoupili o něco dříve. Hodně mi pomohl (stájový kolega) Renshaw," řekl Cavendish, který věří, že má síly na další etapové triumfy.

"Doufám, že v příštích dnech se ještě dočkám dalších výher," dodal.

V boji o zelený trikot pro krále spurtu se však Cavendish neposunul vpřed, vedoucí Nor Thor Hushovd totiž dojel druhý.

"Cavendish je velmi, velmi rychlý. Ale má také velmi rychlý tým. Já jsem bohužel na něj ztratil čtyři až pět metrů v poslední zatáčce, což bylo rozhodující," uvedl Hushovd, který slavil vítězství v 6. etapě.

Nedošlo ani ke změně v čele celkového pořadí. Žlutý trikot stále patří Italovi Rinaldu Nocentinimu, jenž vede o šest sekund před Albertem Contadorem a Lancem Armstrongem. Lehce si pouze pohoršili dosud čtvrtý Levi Leipheimer a šestý Bradley Wiggins, kteří dojeli se ztrátou patnácti sekund a klesli o jednu příčku.

 

Právě se děje

Další zprávy