Kreuziger nedopoval, rozhodl Český olympijský výbor

ČTK ČTK
22. 9. 2014 15:36
Cyklista Roman Kreuziger se podle dnešního verdiktu Rozhodčí komise Českého olympijského výboru (ČOV) nedopustil porušení antidopingových pravidel
Roman Kreuziger.
Roman Kreuziger. | Foto: Reuters

Praha - Cyklista Roman Kreuziger se podle dnešního verdiktu Rozhodčí komise Českého olympijského výboru (ČOV) nedopustil porušení antidopingových pravidel.

Jezdec stáje Tinkoff-Saxo má od 2. srpna od Mezinárodní cyklistické unie (UCI) pozastavenou činnost kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu z let 2011 a 2012. Proti rozhodnutí české komise se UCI může do měsíce odvolat.

"Nemohl jsem více jak sto dnů vykonávat svoji profesi, což jsou závody. Teď se k nim mohu vrátit," věří Kreuziger, ale tuší, že ještě nemá úplně vyhráno.

"Už bych  měl mít noční můru za sebou"

"Pokud se druhá strana odvolá, spadalo by to pod rozhodnutí CAS v Lausanne, ale v tom mezidobí budu moct závodit. Mohou se odvolat, ale neměli by vydat žádné nové stanovisko. Už bych chtěl mít tuto noční můru za sebou," doplnil Kreuziger.

UCI zatím nechce verdikt Rozhodčí komise ČOV nijak blíže komentovat. "UCI bere na vědomí rozhodnutí jezdce osvobodit a bude zvažovat možnost odvolání proti tomuto rozhodnutí, která je součástí antidopingových pravidel UCI. V této fázi, kdy je možnost odvolání otevřená, nebudeme celou věc dále nijak komentovat," uvedla cyklistická unie v tiskovém prohlášení.

Výkyvy hodnot v biologickém pasu vyvolávají podezření z užití nedovolených podpůrných prostředků. Dosud však nebyl potrestán žádný cyklista, který nepřekročil hranice nastavené UCI. Kreuziger postavil svou obhajobu právě na tom, že výsledky jeho krevních testů z těchto hranic nikdy nevybočily.

"Komise přihlédla ke skutečnosti, že hodnoty ve sportovcově biologickém pasu nepřesáhly tzv. bazální (krajní) hodnoty, a zohlednila znalecké posudky předložené ze strany Mezinárodní cyklistické federace a ze strany sportovce, které tzv. abnormality vysvětlovaly," uvedl ČOV na svém webu.

Za zvýšené hodnoty možná může štítná žláza

Kreuziger navíc bojuje přibližně deset let s potížemi se štítnou žlázou. "Není to však zásadní důvod, ale jedna ze složek, kterou jsme doložili," přiblížil Kreuziger. "Domníváme se, že expertní panel UCI nevzal v potaz tuto skutečnost a nezabýval se těmi vědeckými pracemi, které na to poukazují," podotkl cyklistův právní zástupce Jan Šťovíček.

Přestože nesrovnalosti se vztahují k rokům 2011 a 2012, celý případ vyplul na povrch až letos krátce před Tour de France, kterou Kreuziger z preventivních důvodů po dohodě se svým týmem Tinkoff-Saxo vynechal. Sám závodník jakékoli porušení dopingových pravidel od začátku popíral.

Osmadvacetiletý jezdec, jenž loni na Tour dosáhl celkovým pátým místem historicky nejlepšího českého výsledku, má od UCI oficiálně zastavenou činnost od 2. srpna. Sportovní arbitrážní soud v Lausanne ve zkráceném řízení 20. srpna zamítl Kreuzigerovo odvolání, v září se pak kauzou začala zabývat rozhodčí komise ČOV.

UCI má nyní jeden měsíc na odvolání. "Odvolání proti tomuto nálezu může podat u CAS v Lausanne sportovec, Český svaz cyklistiky, UCI, Antidopingový výbor ČR a Světová antidopingová agentura (WADA)," píše se na webu ČOV.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 16 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy