Kreuziger na Giru? Nyní může i vyhrát, tvrdí Tesař

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
22. 5. 2012 6:00
Peloton letošního Giro d´Italia má za sebou už 2553 kilometrů. Vše ale pro ty nejlepší teprve nyní začíná.
Roman Kreuziger (vlevo) útočí spolu s dalšími favority na Giru na celkový triumf
Roman Kreuziger (vlevo) útočí spolu s dalšími favority na Giru na celkový triumf | Foto: Reuters

Praha – Peloton letošního Giro d´Italia má za sebou už 2553 kilometrů. Vše ale pro ty nejlepší teprve nyní začíná. S většinou fanoušků i odborníků souhlasí také Lubor Tesař, bývalá česká silniční jednička a nyní mimo jiné organizátor závodů v Česku.

„Máme za sebou dvě třetiny Gira, ale v při závodech Grand Tour se vše rozhoduje až v posledním týdnu,“ říká přesvědčivě trojnásobný český mistr ze silničních závodů v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jak se vám zatím líbí letošní ročník Giro d´Italia?
Průběh zatím odpovídá tomu, co se čekalo. Není to jako loni, kdy bylo po deseti dnech jasno, že je to závod jednoho muže, Alberta Contadora (ten byl dodatečně diskvalifikován kvůli dopingu, pozn. redakce). Letos se dosud představuje ve výborném světle Joaquín Rodriguez, který je v horách hodně silný. Ví se ale o něm, že mívá vždy během závodů Grand Tour jeden nebo dva výpadky. Uvidíme, jak to zvládne tentokrát.

V sobotní první horské etapě s vrcholem v Cervinii zazářil druhým místem Čech Jan Bárta z kontinentální stáje NetApp. Co na jeho výkon říkáte?
Honza předvedl parádní jízdu, škoda jen toho sjezdu. Se schopnostmi sjíždět z vrcholů se člověk musí narodit, moc se to natrénovat nedá, bohužel Honza sjezdy moc neumí. To se potvrdilo i tentokrát, stálo ho pak spoustu sil při závěrečném stoupání zase dojet Amadora a řekněme si to na rovino, že ho to stálo i vítězství v celé etapě, ve spurtu už mu síly chyběly. Je to obrovská škoda. Ale zárověň on i NetApp zažívají skvělé Giro, před Bártou získal druhé místo v etapě i Huzarski. Od tak mladého týmu bez výraznější hvězdy parádní výkon. Pořadatelé určitě nelitují, že jim divokou kartu dali.

Určitě to úspěch je, přesto. Čeští profíci už více jak jedno desetiletí čekají na etapový vavřín na závodech Grand Tour (Giro, Tour de France a Vuelta)...
To je pravda, jestli se nepletu, tak naposledy vyhrál na Grand Tour před jedenácti lety etapu na Vueltě Tomáš Konečný. Ono je to hodně o štěstí a o zkušenostech, sobotní výsledek Honzy Bárty je toho důkazem. Na takovém podniku je poprvé v kariéře, i z tohoto pohledu je druhé místo v tak náročné etapě obrovským úspěchem.

Na Vueltě už byl dvakrát druhý v etapě i Roman Kreuziger, na Tour předloni čtvrtý. Může ukončit čekání na etapový vavřín třeba ještě v tomto týdnu na Giru právě on?
To se ještě uvidí, Roman zatím neblázní, jede si to svoje, zatím neměl navíc ani štěstí na počasí, jemu tyhle podmínky na rozdíl od jeho otce nesvědčí. Navíc mu nesedí ani ty nástupy Scarponiho nebo Rodrigueze. Ale zatím jede zkušeně, ví, že je to třítýdenní závod, sice je hezké získávat vteřinku po vteřince, ale k čemu vám to je, když v posledním týdnu v nějakém kopci vytuhnete a ztratíte třeba tři minuty? Já mu věřím a myslím, že nás může ještě všechny velice mile překvapit.

Tempař Basso byl o víkendu před ním, Scarponi a Rodriguez také. V čem je teda síla a šance Kreuzigera na úspěch v horách? Pokud bude chtít Giro vyhrát, v některé z etap bude muset ostatní spolufavority ještě včetně Hesjedala porazit.
Určitě souhlasím, ale zase na druhou stranu, Roman má oproti těm třem posledně jmenovaným lepší časovku.

Vše vsadit na časovku ale asi také nejde nebo myslíte, že to je Kreuzigerova taktika?
Určitě ne. Ale budu se opakovat. Ten poslední týden je extrémně těžký. Proto se podle mne nyní ostatních raději jen držel, jel své tempo. Je to lepší, než se nechat vybláznit, stejně se neuviset a ztratit třeba minutu nebo dvě. Vzpomeňte třeba na loňskou Tour. Contador nejdříve chytil obrovskou ztrátu a další den vyhrál, tomuhle se chce Roman vyhnout. V tom je vidět jeho zkušenost. Věřím, že se v horách rozhodne, ty nejtěžší vrcholy na peloton teprve čekají.

Vrátím se k té otázce, v čem je šance Kreuzigera na to, aby Bassa, Scarponiho, Rodrigueze či Hesjedala porazil i v horách?
To je jednochudé, dlouhá stoupání, které peloton nyní čekají, budou o nastavení správného tempa odshora až nahoru, o hlavě a o morálce. Ten, kdo bude v momentální nejlepší formě a nechá na silnici srdce, tak ten vyhraje.

Správné tempo. To znamená, že bude záležet i na síle jednotlivých týmů? Po této stránce se zatím nejlépe jeví Kreuzigerova Astana a Bassův Liqiugas.
Rozhodně. Roman má ještě výhodu v tom, že zatímco ostatní spolufavorité jsou většinou v určité části kopce už odkázáni sami na sebe, on má k ruce Tiralonga. Tíha tak neleží jen na něm, ví, že se může na něj spolehnout.

Tiralongo v neděli vytuhnul, přesto je v celkové klasifikaci stále o vteřinku před Kreuzigerem. Nemohla by Astana změnit taktiku a jet na něj? Zvlášť, když je to domácí jezdec?
Já myslím, že Roman je pořád jedničkou Astany. Týmová strategie je jasně daná a na tom se v polovině závodu nic měnit nebude. Jedině snad v případě, že by Roman nyní začal na Tiralonga ztrácet, potom by se taktika mohla upravit, změnit. Ale zatím k tomu není důvod.

Dá se říct, že o další taktice Astany rozhodne středeční brutální stoupání do Cortiny d´Ampezzo?
Určitě. Zatím je jedničkou Roman, kdyby tam vytuhl, tak by si pozice s Tiralongem prohodil. Ale jestli se tak nestane, Tiralongo bude špičkovým Romanovým domestikem do hor.

Říkal jste, že nás Kreuziger ještě mile překvapí. Myslíte to tak, že může Giro vyhrát?
Řeknu to takto. Vše je otevřené, z té pětice spolufavoritů Rodriguez, Basso, Scarponi, Hesjedal a Roman může vyhrát kdokoliv, ta první pětice může v Miláně vypadat jakkoliv. Teď teprve ten boj začíná. Jsou tam všichni, rozestupy minimální, každý z nich bude chtít vyhrát, každý se bude chtít snažit útočit, každý z nich může ale také nečekaně v nějakém stoupání odpadnout.

Myslíte, že už se mezi někdo jiný nevklíní, že si to rozdají o vítězství právě oni?
Asi ano, jsou v celkovém pořadí na čele, vklínil se tam už jen Tiralongo. Astana i Liqiugas si zatím chytře hlídají všechny úniky, jejich týmy pracují na jedničku, nechtějí připustit překvapení. A s ohledem na náročnost posledních etap už na překvapení podle mne nedojde. Jak jsem řekl, rozhodne taktika favoritů a síla jejich týmů. I když, kdo ví. Třeba si to v nějaké etapě rozdají všichni natvrdo, vystřílí se a v další jim někdo ujede, s kým se moc nepočítá. (úsměv) Ale moc to neočekávám.

 

Právě se děje

před 20 minutami

V Česku dnes k 18:00 přibylo přes 6800 případů covidu-19, rekordní je i počet úmrtí

V pondělí přibylo v Česku dalších 89 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet zemřelých za den od začátku epidemie. V úterý bylo zatím k 18:00 zaznamenáno dalších 33 mrtvých na celkem 1600. Případů nemoci covid-19 bylo za dnešek k večeru potvrzeno přes 6800, což je nejvyšší nárůst za den k 18:00 za celou dobu epidemie v Česku. Nejvýraznější nárůst je stále na Zlínsku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Dále zrychluje také nárůst množství lidí, kteří skončili po nákaze koronavirem v nemocnicích. Podle posledních údajů ministerstva za pondělí přibylo 343 hospitalizovaných na celkových 4064, zatímco v předchozích dnech nárůst nepřesáhl tři stovky za den. Ve vážném stavu je 634 hospitalizovaných.

Od 1. března, kdy se objevily v zemi první případy nákazy, bylo zaznamenáno dohromady 188.773 případů covidu-19.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy