Fantazie: Kreuziger už je čtvrtý, Froome ztratil přes minutu

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
12. 7. 2013 17:11
Třináctá etapa Tour de France nabídla místo očekávaného "vláčku" napínavou podívanou s dramatickým únikem Kreuzigera a spol.
Kreuziger (vlevo) a Contador (vpravo) zvládli dnešní etapu skvěle!
Kreuziger (vlevo) a Contador (vpravo) zvládli dnešní etapu skvěle! | Foto: www.letour.com

Saint-Amand-Montrond - Pouze 173 kilometrů dlouhá třináctá rovinatá etapa letošní Tour de France nečekaně a řádně promíchala celkovým pořadím slavného závodu.

Již devadesát kilometrů před cílem roztrhala peloton snaha formace Omega Pharma-Quickstep, následně se propadl kvůli defektu průběžně druhý Alejandro Valverde, aby třicet kilometrů před cílem atakovala formace Saxo-Tinkoff v čele s Romanem Kreuzigerem a Albertem Contadorem.

Lídr závodu Chris Froome byl v tu chvíli opět na čele sám. Aktivita dánské stáje vyšla, do cíle dojela úvodní čtrnáctičlenná parta s náskokem 69 vteřin na "žluťáka". Ve spurtu pak zvítězil Cavendish před Saganem, třetí dojel Mollema. Pro Brita to byla již 25. výhra na "Staré dámě", která znamenala posun na třetí místo historických tabulek.

Vítr nadělal v pelotonu obrovskou paseku

"Neuvěřitelný den a strašně silný vítr, který jej ovlivnil. Tony Martin tam do toho neskutečně šlapal, poté přišel nástup Saxo-Tinkoff a my měli štěstí, že byli na čele. Najednou se ohlédnu a náskok narůstá, narůstá a dopadlo to takto. Neskutečný pocit," pronesl v cíli vítěz.

Kreuziger se posunul šestou pozicí v etapě na čtvrté místo, Contador sedmou příčkou na třetí a Mollema dokonce již na druhé. Zlomený Valverde dojel do cíle s téměř desetiminutovou ztrátou.

"Věděli jsme, že dnešní etapa skýtá možnosti pro atak. Jsme rádi, že se nám podařilo trefit správný okamžik a že to vyšlo až do cíle. Celý tým odvedl skvělou práci. Tour je lehce za polovinou a my máme velmi silnou formaci. Zároveň ale musíme zůstat nohami na zemi a soustředit se na další výzvy," řekl pro web Saxo-Tinkoff sportovní ředitel Fabrizio Guidi.

Spojení "transportní etapa" letos na Tour neexistuje

Transportní etapa? Tak ta letos na Tour nejspíše už nebude. Ani napodruhé se nenaplnily předpoklady a místo poklidného tempa se i dnes pořádně závodilo. Nejprve díky stáji britského expresu.

Její ředitel si všiml na 80. kilometru, že jezdci Euskaltelu a především Marcel Kittel vlají na konci a tak za to na rovině na větru pořádně vzali. Výsledek? Německý spurtér byl rázem ze hry o etapový vavřín. Ještě hůře dopadl o 30 kilometrů později průběžně druhý Španěl Valverde.

Ten měl defekt zadního kola a než se mu jej povedlo nasadit, byl peloton fuč. Za normálních okolností by na něj nejspíše i počkal, jelikož ale na čele táhla Omega, která v tu chvíli stále ještě definitivně neutrhla Kittelovu partu, nastala pro Valverdeho v jízdě proti pelotonu a silnému větru neřešitelná situace.

Valverdemu nepomohli ani jeho stájoví parťáci

Sice se k němu stáhli až na Quintanu všichni týmoví parťáci a následně zezadu i Kittel se svojí grupou, po dalších třiceti kilometrech, kdy se na chvíli ztenčila ztráta na 40 vteřin, bylo jasno, že v elitní desítce dojde k razantním změnám.

O ty se navíc třicet kilometrů před páskou postaral i Contadorova stáj. V šesti lidech se najednou objevila na čele, šlápla do pedálů a vyjma dalších osmi jezdců včetně dvojice Belkinu Mollema-Ten Dam a Sagana s Cavendishem jejich atak nikdo nezachytil.

"Od Saxa to byl skvělý tah, výborně provedený. Udělali další 'Terezín' a ostatní na to nedokázali zareagovat," chválili dánskou formaci experti České televize Petr Benčík a Stanislav Kozubek. Na trati, která vedla vnitrozemím Francie a byla neustále na větru, začal náskok postupně narůstat až na konečných 69 vteřin.

Kreuziger nadále potvrzuje obrovskou pohodu

Výraznou měrou se o něj zasloužil i sám Contador a především pak dvojice Kreuziger-Rogers, který odtáhli většinu skupiny ze špice až do cíle. V něm už dominovala obě spurtérská esa, která na čele zbyla, kterým se snažil - leč marně - konkurovat pouze nizozemský mladík a nově druhý muž celkového pořadí Mollema.

Froome dorazil do cíle v hlavním pelotonu sám bez svých pomocníků, kteří tempu nestačili. Otázkou je, zda to bylo únavou, či se stejně jako předevčírem šetřili. To se ukáže nejspíše již v sobotu.

To je v plánu 191 kilometrů dlouhá kopcovitá etapa s cílem v Lyonu, na jejíž trase bude celkem sedm vrchařských prémií třetí a čtvrté kategorie, a která peloton přiblíží Alpám. A s ohledem na dosavadní průběh letošní jubilejní sté "Staré dámy" se dá i v ní očekávat neočekávané...

Cyklistický etapový závod Tour de France:

13. etapa: Tours - Saint-Amand-Montrond (173 km): 1. Cavendish (Brit./Omega Pharma-Quick-Step) 3:40:08, 2. Sagan (SR/Cannondale), 3. Mollema (Niz./Belkin), 4. Fuglsang (Dán./Astana), 5. Terpstra (Niz./Omega Pharma-Quick-Step), 6. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff), 7. Contador (Šp./Saxo-Tinkoff), 8. Ten Dam (Niz./Belkin) všichni stejný čas, 9. S. Chavanel (Fr./Omega Pharma-Quick-Step) -6, 10. Rogers (Austr./Saxo-Tinkoff) -9.

Průběžné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 51:00:30, 2. Mollema -2:28, 3. Contador -2:45, 4. Kreuziger -2:48, 5. Ten Dam -3:01, 6. Fuglsang -4:39, 7. Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick-Step) -4:44, 8. Quintana (Kol./Movistar) -5:18, 9. Péraud (Fr./AG2R) -5:39, 10. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -5:48.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Německý parlament schválil snížení DPH u plynu na sedm procent

Německo od soboty sníží daň z přidané hodnoty (DPH) u zemního plynu a dálkového tepla z běžné 19procentní sazby na sedm procent. Návrh vlády kancléře Olafa Scholze v pátek schválili poslanci Spolkového sněmu. Opatření, které vláda navrhla jako dočasnou úlevu spotřebitelům od vysokých cen energií, potrvá do konce března 2024.

Scholz chystané snížení daně oznámil v polovině srpna, kdy zároveň ujistil, že vláda prověří, zda dodavatelé snížení daně ve vyúčtování zákazníkům plně zohlední. Ministr financí Christian Lindner, který před hlasováním vystoupil s projevem, poslancům řekl, že Německo je v energetické válce s Ruskem.

Společně s nižší DPH na plyn a dálkové teplo měl od soboty platit nový poplatek za obstarání plynu. Ten by odběratelům zdražil tuto energetickou surovinu o 2,4 centu za kilowatthodinu, což by u domácností činilo ročně i stovky eur (tisíce korun). Poplatek, který měl ochránit dodavatele plynu před rostoucími nákupními cenami, se ale vláda rozhodla zrušit, neboť k podpoře dodavatelů použije hospodářský a stabilizační fond o objemu zmíněných až 200 miliard eur.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Nezaměstnanost v Evropské unii zůstala na šesti procentech, nejnižší je nadále v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu podle sezonně přepočtených údajů činila šest procent, a zůstala tak na červencové úrovni. Nejnižší zůstává v Česku, kde činila stejně jako v předchozích dvou měsících 2,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V devatenácti zemích eurozóny, které používají jednotnou evropskou měnu, se míra nezaměstnanosti v srpnu také nezměnila a činila 6,6 procenta. Loni v srpnu byla nezaměstnanost v eurozóně na 7,5 procenta a v celé Evropské unii na 6,8 procenta.

Eurostat odhaduje, že letos v srpnu bylo v Evropské unii bez práce 12,921 milionu lidí, z toho 10,966 milionu v eurozóně. Proti červenci se počet nezaměstnaných v unii snížil o 52 tisíc a v eurozóně o 30 tisíc. Ve srovnání s loňským srpnem počet nezaměstnaných klesl o 1,682 milionu a v zemích platících eurem o 1,358 milionu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Inflace v eurozóně byla v září opět rekordní, může za to hlavně zdražování energií

Míra inflace v eurozóně v září stejně jako v předchozích měsících zdolala další rekord. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích používajících společnou měnu poprvé od jejího zavedení dosáhlo deseti procent. V rychlém odhadu to v pátek uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Hlavní příčinou zrychlující inflace je stále zejména prudké zdražování energií.

V porovnání se srpnem je inflace vyšší o devět desetin procentního bodu a překonala i očekávání analytiků, kteří počítali s jejím růstem na 9,7 procenta. Údaje za celou Evropskou unii rychlý odhad neuvádí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy