Fantazie: Kreuziger už je čtvrtý, Froome ztratil přes minutu

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
12. 7. 2013 17:11
Třináctá etapa Tour de France nabídla místo očekávaného "vláčku" napínavou podívanou s dramatickým únikem Kreuzigera a spol.
Kreuziger (vlevo) a Contador (vpravo) zvládli dnešní etapu skvěle!
Kreuziger (vlevo) a Contador (vpravo) zvládli dnešní etapu skvěle! | Foto: www.letour.com

Saint-Amand-Montrond - Pouze 173 kilometrů dlouhá třináctá rovinatá etapa letošní Tour de France nečekaně a řádně promíchala celkovým pořadím slavného závodu.

Již devadesát kilometrů před cílem roztrhala peloton snaha formace Omega Pharma-Quickstep, následně se propadl kvůli defektu průběžně druhý Alejandro Valverde, aby třicet kilometrů před cílem atakovala formace Saxo-Tinkoff v čele s Romanem Kreuzigerem a Albertem Contadorem.

Lídr závodu Chris Froome byl v tu chvíli opět na čele sám. Aktivita dánské stáje vyšla, do cíle dojela úvodní čtrnáctičlenná parta s náskokem 69 vteřin na "žluťáka". Ve spurtu pak zvítězil Cavendish před Saganem, třetí dojel Mollema. Pro Brita to byla již 25. výhra na "Staré dámě", která znamenala posun na třetí místo historických tabulek.

Vítr nadělal v pelotonu obrovskou paseku

"Neuvěřitelný den a strašně silný vítr, který jej ovlivnil. Tony Martin tam do toho neskutečně šlapal, poté přišel nástup Saxo-Tinkoff a my měli štěstí, že byli na čele. Najednou se ohlédnu a náskok narůstá, narůstá a dopadlo to takto. Neskutečný pocit," pronesl v cíli vítěz.

Kreuziger se posunul šestou pozicí v etapě na čtvrté místo, Contador sedmou příčkou na třetí a Mollema dokonce již na druhé. Zlomený Valverde dojel do cíle s téměř desetiminutovou ztrátou.

"Věděli jsme, že dnešní etapa skýtá možnosti pro atak. Jsme rádi, že se nám podařilo trefit správný okamžik a že to vyšlo až do cíle. Celý tým odvedl skvělou práci. Tour je lehce za polovinou a my máme velmi silnou formaci. Zároveň ale musíme zůstat nohami na zemi a soustředit se na další výzvy," řekl pro web Saxo-Tinkoff sportovní ředitel Fabrizio Guidi.

Spojení "transportní etapa" letos na Tour neexistuje

Transportní etapa? Tak ta letos na Tour nejspíše už nebude. Ani napodruhé se nenaplnily předpoklady a místo poklidného tempa se i dnes pořádně závodilo. Nejprve díky stáji britského expresu.

Její ředitel si všiml na 80. kilometru, že jezdci Euskaltelu a především Marcel Kittel vlají na konci a tak za to na rovině na větru pořádně vzali. Výsledek? Německý spurtér byl rázem ze hry o etapový vavřín. Ještě hůře dopadl o 30 kilometrů později průběžně druhý Španěl Valverde.

Ten měl defekt zadního kola a než se mu jej povedlo nasadit, byl peloton fuč. Za normálních okolností by na něj nejspíše i počkal, jelikož ale na čele táhla Omega, která v tu chvíli stále ještě definitivně neutrhla Kittelovu partu, nastala pro Valverdeho v jízdě proti pelotonu a silnému větru neřešitelná situace.

Valverdemu nepomohli ani jeho stájoví parťáci

Sice se k němu stáhli až na Quintanu všichni týmoví parťáci a následně zezadu i Kittel se svojí grupou, po dalších třiceti kilometrech, kdy se na chvíli ztenčila ztráta na 40 vteřin, bylo jasno, že v elitní desítce dojde k razantním změnám.

O ty se navíc třicet kilometrů před páskou postaral i Contadorova stáj. V šesti lidech se najednou objevila na čele, šlápla do pedálů a vyjma dalších osmi jezdců včetně dvojice Belkinu Mollema-Ten Dam a Sagana s Cavendishem jejich atak nikdo nezachytil.

"Od Saxa to byl skvělý tah, výborně provedený. Udělali další 'Terezín' a ostatní na to nedokázali zareagovat," chválili dánskou formaci experti České televize Petr Benčík a Stanislav Kozubek. Na trati, která vedla vnitrozemím Francie a byla neustále na větru, začal náskok postupně narůstat až na konečných 69 vteřin.

Kreuziger nadále potvrzuje obrovskou pohodu

Výraznou měrou se o něj zasloužil i sám Contador a především pak dvojice Kreuziger-Rogers, který odtáhli většinu skupiny ze špice až do cíle. V něm už dominovala obě spurtérská esa, která na čele zbyla, kterým se snažil - leč marně - konkurovat pouze nizozemský mladík a nově druhý muž celkového pořadí Mollema.

Froome dorazil do cíle v hlavním pelotonu sám bez svých pomocníků, kteří tempu nestačili. Otázkou je, zda to bylo únavou, či se stejně jako předevčírem šetřili. To se ukáže nejspíše již v sobotu.

To je v plánu 191 kilometrů dlouhá kopcovitá etapa s cílem v Lyonu, na jejíž trase bude celkem sedm vrchařských prémií třetí a čtvrté kategorie, a která peloton přiblíží Alpám. A s ohledem na dosavadní průběh letošní jubilejní sté "Staré dámy" se dá i v ní očekávat neočekávané...

Cyklistický etapový závod Tour de France:

13. etapa: Tours - Saint-Amand-Montrond (173 km): 1. Cavendish (Brit./Omega Pharma-Quick-Step) 3:40:08, 2. Sagan (SR/Cannondale), 3. Mollema (Niz./Belkin), 4. Fuglsang (Dán./Astana), 5. Terpstra (Niz./Omega Pharma-Quick-Step), 6. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff), 7. Contador (Šp./Saxo-Tinkoff), 8. Ten Dam (Niz./Belkin) všichni stejný čas, 9. S. Chavanel (Fr./Omega Pharma-Quick-Step) -6, 10. Rogers (Austr./Saxo-Tinkoff) -9.

Průběžné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 51:00:30, 2. Mollema -2:28, 3. Contador -2:45, 4. Kreuziger -2:48, 5. Ten Dam -3:01, 6. Fuglsang -4:39, 7. Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick-Step) -4:44, 8. Quintana (Kol./Movistar) -5:18, 9. Péraud (Fr./AG2R) -5:39, 10. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -5:48.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy