Kreuziger: Contador je pořád lídr, díky němu jsem čtvrtý

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
15. 7. 2013 15:24
Rozhovor s Romanem Kreuzigerem ve dni volna pro Aktuálně.cz.
Kreuziger se ohlíží za Contadorem. Bude to tak i v Paříži?
Kreuziger se ohlíží za Contadorem. Bude to tak i v Paříži? | Foto: Sirotti/Cycling News

Lyon/Praha – Českým fanouškům cyklistiky dělá velkou radost. Roman Kreuziger je při své desáté účasti na závodě Grand Tour a při své páté na Tour de France kousek od životního úspěchu.

Po prvních dvou týdnech totiž figuruje na celkovém čtvrtém místě, se ztrátou čtrnácti vteřin na druhého Baukeho Mollemu a tří na stájového kapitána ze Saxo-Tinkoff Alberta Contadora! „Já a lídr? Je třeba si uvědomit, že na Albertovi je veškerý tlak očekávání, já jen dělám, co musím, abych mu byl nápomocen,“ říká sedmadvacetiletý rodák z Moravské Třebové v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jak jste se ve druhém týdnu Tour de France cítil?

Řekněme, že poměrně dobře, i když nás tento týden stál všechny spoustu energie.

Co jste dělal dosud o volném dnu a co vás ještě během pondělí čeká?

Je to podobné jako na každé Grand Tour (třítýdenní etapové závody Giro, Tour a Vuelta, pozn. autora). Člověk se pořádně vyspí, nasnídá, jde se projet, oběd, opět spánek, poté masáž, večeře a opět odpočinek. Každý tady se prostě snaží co nejvíce vypnout, zrelaxovat.

Ve třinácté, dle původních prognóz "transportní" etapě se vám povedlo utrhnout Frooma na rovině. Měli jste v plánu v této etapě zaútočit nebo to bylo i dílem toho, jak se vyvíjela a postupně roztrhal peloton?

Věděli jsme, že je to větrná etapa, ale ten atak plánovaný dopředu nebyl. Prostě jsme v ten daný okamžik na sebe vpředu koukli a zkusili to!

Ve stoupání na Mont Ventoux si ale ztrátu vzal Froome zpět. Jak jste tuto etapu viděl ze svého pohledu?

Bylo to extrémně rychlá etapa, vždyť si vezměte, že jsme dorazili do cíle o téměř hodinu dříve, než byl vypočítán organizátory nejrychlejší průměr pro tento den! Myslím, že jsme jako tým odvedli dobrý výkon.

Jak jste se cítil? Dá se říct - v nadsázce - že vám stoupání na Mont Ventoux svým profilem sedí? Protože jste na něm opět předvedl skvělý výkon, když jste byl vlastně poslední, kdo kromě Contadora odpadl z háku za Portem s Froomem...

Je to zrádný kopec. Prvních pět kilometrů je poměrně rychlých, poté se v lese jede s převýšením kolem 9,7 procenta a závěrečné kilometry jsou na větru a navíc s úseky kolem deseti procent. Je velmi důležité, abyste si dobře rozvrhli síly, protože jedete do nadmořské výšky 2000 metrů.

Bylo důvodem, proč jste poté ve své skupině nastoupil až v závěru, že jste věděli, že snižujete ztrátu na Contadora?

Nastoupil jsem abych sledoval Rodrigueze, protože jsme nechtěli, aby nám někdo ze skupiny odjel. Ale on má neuvěřitelně rychlé nástupy, takže jsem se poté snažil eliminovat ztrátu na co nejmenší rozdíl. Je jasné, že jsem v této skupině ze začátku nejeli (s Kreuzigerem tam byl ještě ze Saxo-Tinkoff Michael Rogers, pozn. autora), protože byl Alberto vpředu před námi.

Co se dá očekávat od dalších čtyř etap, které budou po dni volna extrémně náročné...

Letoší Tour je hodně rychlá a prakticky nebyla tzv. Transportní etapa, takže se může stát cokoliv, ale bereme to tak, že nás čeká další velice náročný týden.

Čím si vysvětlujete tak aktivní průběh letošní TdF? Jak jste řekl, vlastně žádná etapa není "odpočinková", i na Mont Ventoux jste trhali rychlostní rekordy. Proč myslíte, že třeba Sky nedokázala zatím tak důkladně hlídat rovinatější etapy, tak jako třeba loni s Wigginsem?

Těžko říct, každopádně ke Sky se nebudu vyjadřovat. Oni mají své plány a my zase ty svoje.

V televizi vypadáte, že jedete ve veliké pohodě, jste aktuálně čtrnáct vteřin od bedny na Tour de France. Stále nejsou vaše i týmové ambice takové, abyste na ni stáli s Contadorem společně?

Pořád se chceme pokusit vyhrát Tour de France s Albertem, i když víme, že to není a nebude jednoduché, protože Froome má excelentní formu. Ale i tak se budeme snažit bojovat až do Paříže.

Je možné, že nyní dostanete s Contadorem volnou ruku i s ohledem, že máte v celkovém pořadí téměř stejnou ztrátu? A může vaše pozice změnit i případně váš prospěch úterní etapa, případně středeční časovka?

Těžko říct. Je třeba si uvědomit, že jsem na čtvrtém místě i díky Albertovi, na kterém je veškerý tlak očekávání ze všech stran, já jen dělám to, co musím, abych mu byl nápomocen. Takže si toho pochopitelně moc vážím a i nadále zůstávám jeho posledním pomocníkem v kopci, ať se děje, co se děje!

 

Právě se děje

Další zprávy