Kreuziger: Basso nám bude chybět, musíme se semknout!

ČTK ČTK
13. 7. 2015 18:46
Velmi nepříjemná zpráva zastihla během volného dne na Tour de France stáj Tinkoff-Saxo, za kterou jezdí i český cyklista Roman Kreuziger.
Alberto Contador a Ivan Basso při letošní prezentaci týmů před Tour de France.
Alberto Contador a Ivan Basso při letošní prezentaci týmů před Tour de France. | Foto: ČTK

Pau (Francie) - Velmi nepříjemná zpráva zastihla během volného dne na Tour de France stáj Tinkoff-Saxo, za kterou jezdí i český cyklista Roman Kreuziger.

Pro jeho kolegu Ivana Bassa slavný etapový závod předčasně skončil, protože mu byla diagnostikována rakovina varlat. Kreuziger věří, že i přesto se týmu podaří naplnit hlavní cíl, jímž je celkové vítězství Španěla Alberta Contadora.

Věříme, že se dá Ivan brzo do pořádku

"Samozřejmě nás to všechny moc mrzí, ale zdraví je jen jedno a nejdůležitější je, aby se Ivan dal co nejrychleji do pořádku. Věřím, že se to povede, protože lékaři na ten problém přišli včas," uvedl na svém webu Kreuziger.

"Bude nám na Tour chybět, ale musíme se ještě víc semknout a bojovat i za něj, abychom splnili náš cíl, což je žlutý dres pro Alberta," prohlásil Kreuziger. Odstoupení sedmatřicetiletého Itala nijak zásadně neovlivní jeho roli v týmu před vjezdem do Pyrenejí.

"Pořád platí, že by měl s Albertem jako poslední zůstávat Majka, ale uvidíme, jak to půjde nám ostatním. Jenom Rafal nestačí a bylo by ideální, aby nás s Albertem v horách zůstávalo víc co nejdéle," uvedl Kreuziger.

Ztráta na Frooma není tak velká

Patří k těm, na které Contador nejvíce spoléhá při své snaze dobýt mimořádně náročný double z Gira d'Italia a Tour v jednom roce. "Prvních devět dní jsme přečkali docela v pohodě. Nic se nám nestalo. Já jezdil skoro pořád vedle Alberta, aby mu nehrozilo nějaké nebezpečí a měl tam prostor. Často jsem jezdil za ním, a když bylo třeba, najel jsem před něj a otvíral jsem mu cestu," popsal Kreuziger.

Contador sice na vedoucího Brita Chrise Froomea ztrácí z páté příčky 63 vteřin, ale Kreuziger to nic neznamená. "Pro někoho se ta ztráta může zdát docela velká, ale s horami, které přijdou, to není nic. Závod je ještě hodně dlouhý a to, co jsme zatím absolvovali, byl jen takový předkrm. Teď to budou dva těžké týdny," předpovídá.

Také on má v nohách letošní Giro a příliš netuší, jak se bude v horách cítit. "Zítra je etapa s dojezdem na kopci, tak uvidíme. Prvních 140 kilometrů je více méně po rovině a pak to přijde," uvedl Kreuziger k úterní desáté etapě.

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy