Kreuziger a Sagan přišli o sponzora. Má už Tiňkov náhradu?

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
15. 10. 2015 12:05
Ruský boháč Oleg Tiňkov musí řešit ztrátu generálního sponzora svého cyklistického týmu Saxo-Tinkoff. Dánská banka totiž po této sezoně končí osmiletou spolupráci. Dle všeho má ale šéf Romana Kreuzigera i Petera Sagana své další tahy rozmyšlené dlouho dopředu.
Stáj Tinkoff čekají od nové sezony změny.
Stáj Tinkoff čekají od nové sezony změny. | Foto: ČTK

Moskva - Elitní cyklistická stáj World Tour Saxo-Tinkoff musí hledat nového hlavního sponzora. Dánská společnost Saxo Bank totiž ve čtvrtek oznámila ukončení osmiletého partnerství s původně dánskou formací.

Tu od bývalého šéfa a majitele Bjarneho Riiseho odkoupil v roce 2013 jeho obchodní partner, ruský boháč Oleg Tiňkov. Ten pro svoji "hračku" sice udržel Saxo jako generálního sponzora, přestěhoval ji ale do své vlasti. Respektive závodní licenci.

Saxo se loučí...

"Spolupracovat s týmem během posledních osmi sezon byla čest a jsme velice hrdí na mnoho úspěchů, kterých jsme společně dosáhli. Poděkování si zaslouží jak současný tým, tak i legendy, které byly součástí týmu v minulosti – Bjarne Riis, Alberto Contador, Peter Sagan, bratři Schleckovi, Fabian Cancellara, Carlos Sastre, všichni další jezdci, ale také současný majitel Oleg Tiňkov," zní v prohlášení společnosti.

To sepsali Lars Seier Christensen a Kim Fournais, generální ředitelé a spoluzakladatelé firmy. Jenže u prvně jmenovaného už ředitelská pozice není tak úplně přesná. Christensen ze společnosti odešel. A důvodem může být právě spojení Saxa s cyklistickou stájí, za kterou kromě výše zmíněných jezdí také Roman Kreuziger.

... Tiňkov s tím ale počítal

Není tajemstvím, že Christensen je blízkým přítelem právě Riiseho, který by se rád do tohoto sportu opět vrátil. Údajně měl chtít od Tiňkova stáj opět odkoupit. Tento plán ale nevyšel. A ruský podnikatel si tak musí hledat peníze jinde. Dle všeho ale s tím už dopředu počítal.

"Po svých posledních přiznáních v dánském dopingovém případě je podobně jako Lance Armstrong pro cyklistiku persona non grata. Pokud se chce vrátit, tak mu v tom samozřejmě nemohu bránit. Ale nemyslím, že je to pro sport dobře," řekl Tiňkov už na začátku týdne na večírku Mezinárodní cyklistické federace UCI k zakončení sezony.

Jaké má ruský boháč plány?

A poté dodal: "Všichni závodníci jsou na příští sezonu pod smlouvou, potom se uvidí, jaká bude naše budoucnost. Máme připravený rozpočet, naše stáj se bude jmenovat čistě Tinkoff. Už máme i nové dresy, které se mi moc líbí. Pokud chce někdo přijít s nabídkou – jakoukoliv –, má na to dva týdny."

Co se honí v hlavě sedmačtyřicetiletého extravagantního milovníka cyklistiky? Má už připraven plán bez Saxo Bank, nebo dojde na jeho slova, a pokud se nezmění finanční poměry v tomto sportu, tak z něj odejde?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney změnil jména filmových studií, už neobsahují označení Fox

Americký zábavní gigant Walt Disney se rozhodl změnit jména filmových studií, která loni získal od společnosti 21st Century Fox. Z jejich názvu vypustí označení Fox. Studia The 20th Century Fox tak nově ponesou jméno The 20th Century, zatímco z Fox Searchlight Pictures se stanou jen Searchlight Pictures. Podle časopisu Variety nechce být Disney spojován se jménem mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který vlastní konzervativní stanici Fox News. Ta mimo jiné podporuje republikánského prezidenta Donalda Trumpa, kdežto Hollywood je považován za baštu liberálů. "Jméno Fox rovná se Murdoch, a to je toxické," cituje časopis Variety nejmenovaného zástupce Disneyho.

Zdroj: ČTK/Variety
před 2 hodinami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy