Kraulař Micka skončil až desátý. Pro tohle umístění jsem na MS nejel, hlesl

27. 7. 2019 9:27
Český plavec Jan Micka obsadil na mistrovství světa v korejském Kwangdžu v rozplavbách na 1500 m volný způsob desáté místo v čase 14:59,05 a do nedělního finále nepostoupil. Také znakař Tomáš Franta na padesátce a Anika Apostalonová v nejkratším kraulařském sprintu skončili už v dopoledních rozplavbách.
MS v plavání v Koreji: Závod na 1500 metrů.
MS v plavání v Koreji: Závod na 1500 metrů. | Foto: Reuters

Čtyřiadvacetiletý Micka si dnes zapsal desátý čas stejně jako na osmistovce, ale ve své hlavní disciplíně měl vyšší ambice. Po osmých místech na předchozím mistrovství světa v Budapešti i na loňském evropském šampionátu a hlavně po letošním českém rekordu ve Stockholmu mohl pomýšlet na finále. Za svým maximem však zaostal o více než deset sekund a od poslední postupové příčky ho dělily čtyři sekundy. Nejrychlejší čas 14:45,80 zaplaval italský olympijský vítěz Gregorio Paltrinieri.

Český rekordman neskrýval své rozčarování. "I velkou cenu Pardubic jsem jel o vteřinu rychleji," posteskl si v rozhovoru pro deník Sport. "Kdybych jel na úrovni osobáku, tak jdu do finále s přehledem z pátého místa. Desáté místo na světě je hezké, ale pro tohle umístění a čas jsem sem nejel," zhodnotil své vystoupení.

Chybu viděl pravděpodobně v příliš rychlém začátku. "Šel jsem do toho po hlavě. Příště si musím líp rozvrhnout síly a naučit se plavat první stovku víc na pohodu. Ne to tam vypálit," řekl Micka. Na druhé obrátce měl druhý nejlepší čas 56,92. Byl tam o 64 setin dřív než Paltrinieri a ještě po 300 metrech byl rychlejší než olympijský vítěz, pak se ale začal propadat.

Apostalonová se v rozplavbě na 50 volný způsob přiblížila časem 25,30 na dvě setiny svému loňskému osobnímu rekordu, ale stačilo to jen na 24. místo. "Chtěla bych jet pod 25. Měla jsem trochu víc zrychlit posledních pár metrů," řekla čtyřiadvacetiletá plavkyně, která žije a většinou závodí ve Spojených státech.

Olympijský limit se jí v Kwangdžu splnit nepodařilo, ale pomohla k postupu do Tokia kraulařské štafetě. Nejrychlejší na padesátce byla švédská světová rekordmanka Sarah Sjöströmová, sedminásobná mistryně světa, která na své první zlato v Kwandgdžu zatím stále čeká.

Znakař Franta zakončil své účinkování na šampionátu 31. místem v závodě na 50 m v čase 25,69. V rozhovoru pro Sport prozradil, že se v bazénu špatně orientoval a dvakrát narazil na kraj dráhy. "Snažil jsem se plavat podle stropu, ale byl blbě seřízlý. Do lajny jsem narazil palcem a bokem. Mně se to stává docela často. Možná se na ten strop moc soustředím," řekl Franta.

Nejlepším výsledkem pro něj v Koreji zůstává 20. příčka a český rekord na dvojnásobné trati. Poslední českou nadějí je Barbora Závadová, která se v neděli představí v dlouhé polohovce.