Kratochvílová: Na takovou Báru nejsme zvyklí. A chybí mládí

50 nejlepších snímků z atletického šampionátu v Pekingu
Radostí výškařky Blanky Vlašičové ze stříbra otevírá pomyslnou výstavu 50 nejlepších snímků ze světového šampionátu atletů, jenž v neděli skončil v Pekingu.
Martyn Rooney posunul snímání sportu do nové dimenze, po finiši britské štafety na 4x400 metrů si dal kameru do úst.
Diskař Piotr Malachowski laškuje s maskotem šampionátu, jímž byl stylizovaný ptáček.
Petr Svoboda a Pascal Martinot-Lagarde před startem běhu na 110 metrů překážek.
Foto: Reuters
Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
31. 8. 2015 6:14
Česká rekordmanka v běhu na 800 metrů vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz, proč se na atletickém šampionátu v Pekingu nedařilo nejen oštěpářce Špotákové.

Praha - Čeští atleti si z mistrovství světa v Pekingu přivezou zásluhou překážkářky Zuzany Hejnové pouze jednu zlatou medaili. Jinak se jim ale příliš nevedlo. Nejvýše obsadili ještě bodovanou sedmou (Michal Balner, Jaroslav Bába) a osmou příčku (Vítězslav Veselý, Anežka Drahotová).

"Je to v porovnání s šampionátem v Moskvě horší účet, ale atletický svět udělal za poslední dva roky velký výkonnostní posun,“ hodnotí v rozhovoru pro Aktuálně.cz držitelka světového rekordu v běhu na 800 metrů Jarmila Kratochvílová.

Komu byste z českých atletů dala na vysvědčení pěknou známku?

Jedničku s hvězdičkou samozřejmě Hejnové. Za úspěch pak považuji každou účast ve finále, kam sítem kvalifikací prošlo dalších sedm atletů.

Co vás nejvíc nadchlo při zlatém běhu Hejnové?

Výborný start, dokonalá technika nad překážkami, nádherný finiš a v návaznosti na něj i po roční zdravotní přestávce suverenita, s jakou si zase doběhla pro zlatou medaili. Podala výkon hodný obdivu, který je ještě o to cennější, že se jí podařilo obhájit titul mistryně světa, což je vždy velice náročné.

Nedělní tečku za vystoupením českých atletů na MS udělali výškař Jaroslav Bába a oštěpařka Barbora Špotáková.  Co říkáte na jejich adresu?

Po několika vydařených startech v Diamantové lize se u Báry dostavil jakýsi útlum. Moc chtěla dokázat stále se lepšící formu, ale nevyšlo jí to. Hned po prvním pokusu jsem si říkala, že tohle není ta Bára, na jakou jsme zvyklí. Nejde však o tragédii, jen o nevydařený závod, který potká i špičkové atlety. Pokud jde o Bábu, tak ani na svém sedmém mistrovství světa nezklamal, solidním výkonem obsadil bodované sedmé místo.

Od koho jste, kromě Špotákové, z české výpravy čekala víc, než předvedl?

Prozrazuje to zklamání samotných závodníků. Patří mezi ně například úřadující halový mistr Evropy Jakub Holuša, který se v rozběhu na 1500 metrů neprotlačil mezi postupující sexteto. Dále tyčkařka Jiřina Ptáčníková, jíž se nepodařilo přejít přes základní výšku. Po osmém místě v oštěpu nezářil ani obhájce světového zlata Vítězslav Veselý, stejně jako jeho klubový kolega v této disciplíně Petr Frydrych, který zůstal skoro deset metrů před limitem. Lepší čas čekal překážkář Petr Svoboda a do smíchu nebylo ani kladiváři Lukáši Melichovi.

Vidíte příčinu nečekaných vyřazení českých atletů ve velice silné konkurenci, nebo spíš proto, že na lepší výkony ještě, nebo už, nemají?

Úspěšné vystoupení českých reprezentantů na březnovém halovém mistrovství Evropy v Praze nás všechny naladilo na vítěznou notu i před Pekingem. V jeho Ptačím hnízdě jsme však zjistili, že svět je dál, a navíc některým našim atletům se nepodařilo naladit svoji optimální formu právě na šampionát. Ve výpravě mně chybělo víc mladých, talentovaných atletů.

Mají však tito mladí čeští atleti reálnou šanci prosadit se i na světové scéně?

To je ta smutnější kapitola. Hned několika českým závodníkům se jejich věk pohybuje kolem třicítky a za nimi je prázdno, není kdo by je po jejich odchodu nahradil. Mezi největší naděje patří vlastně jen dvacetiletá chodkyně Anežka Drahotová, nejmladší členka výpravy. Už do Pekingu jela s ambicí na přední umístění, a i když se nakonec musela spokojit s osmým místem, tak určitě nasbírala velice cenné zkušenosti. Chtěla možná i medaili, ale při svému mládí má toho ještě hodně před sebou.

Jen si myslím, že její všestrannost je sice obdivuhodná, protože zároveň běhá a dobře jezdí na kole, ale už by se měla soustředit na jednu disciplínu a té se plně věnovat. Druhou a zatím poslední nadějí, která v Pekingu ještě nestartovala, je teprve sedmnáctiletá Michaela Hrubá, která na sebe upozornila už na halovém šampionátu v Praze.

Kteří závodníci byli podle vás ozdobami šampionátu?

Bylo jich hodně, skoro všichni vítězové i někteří další medailisté. Za všechny musím jmenovat nového světového rekordmana v desetiboji Američana Eatona, dále je to dvojnásobný sprintérský génius Jamajčan Bolt, ale i jeho velký soupeř Američan Gatlin, potom více než nečekaný oštěpařský král Yego z Keni a dlouhá řada dalších. O vysoké úrovni mistrovství světa svědčí spousta osobních rekordů i rekordů šampionátu.

Jak velký rozdíl vidíte mezi evropskou a světovou špičkou?

Svět má díky atletům tmavé pleti před Evropany dost velký náskok. A to ještě hlavně někteří Afričané posilují reprezentaci různých zemí starého kontinentu.

Překvapuje vás v hodnocení národů nejvyšší příčka Keňanů?

Keňa už před dvěma lety na mistrovství světa v Moskvě skončila v hodnocení národů na čtvrtém místě. Její závodníci byli vždy výbornými běžci a letos se začali prosazovat i v technických disciplínách. Málokdo asi čekal jejich triumfy například v oštěpu nebo na překážkách. 

Příští rok jsou olympijské hry v Riu. V jakém světle vidíte po letošním mistrovství světa naději českých atletů?

Na olympiádě se česká atletická výprava bude zase určitě velice podobat té letošní. Nevidím nikoho jiného, kdo by mohl do Ria najít cestu. Spíš půjde o výjimku. Bude proto potřeba využít letošních zkušeností a na svátek sportovců se zodpovědně a co nejkvalitněji připravit.

 

Právě se děje

Další zprávy