Krasobruslař Verner spouští unikátní projekt. Chce učit hokejisty bruslit

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
25. 11. 2017 6:45
V lednu by měl v pražských Strašnicích procitnout k životu projekt za 170 milionů korunu, stadion PADOK IceRink, kde budou hokejisté a krasobruslaři vzájemně spolupracovat na výchově malých talentů. Jednou z hlavních tváří projektu je bývalý krasobruslař Tomáš Verner. V rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že trenéři z jeho akademie mají v zásobě celou baterii cviků, kterými pomohou malým hokejistům ve vývoji.
Tomáš Verner
Tomáš Verner | Foto: Zlata Vostrá

Na začátku nového roku budete otvírat nový stadion ve Strašnicích, kde budou mít zázemí krasobruslaři i hokejisté. Co je hlavní myšlenkou toho podniku?

Budeme kombinovat oba sporty, což bude v České republice unikátní projekt. Jsem rád, že manažerem celého projektu je Martin Holý, což je bývalý hokejový reprezentant, který už několik let vede hokejovou mládež. Co se týče výuky bruslení malých hráčů, našli jsme společnou řeč.

Zkuste vysvětlit konkrétně jak.

Není to tak, že by se hokejisti učili krasobruslit. Ale v obou sportech je důležité, aby se děti nejprve naučily správně bruslit a pak až vzaly do ruky hokejku, nebo naopak začaly skákat. Teď neříkám, že jsou v něčem hokejisti lepší nebo horší než my krasobruslaři, ale my se ve svém sportu daleko více věnujeme technice skluzu a máme na to celou baterii cviků, které můžou využít i pro sebe. Na tom se snažíme postavit naši spolupráci. 

V jiných zemích je tahle kooperace zavedená? 

V některých klubech na světě tahle spolupráce funguje úplně běžně. V českých klubech se to teprve začíná praktikovat a my chceme, aby u nás v PADOK IceRink byla tahle spolupráce na denním pořádku. Aby hokejové třídy nebo kluby měly k ruce vždy někoho z instruktorů mé akademie, která bude v areálu také sídlit. Buď to budu přímo já, nebo někdo z našich trenérů. Mým úkolem je mimo jiné i to, abych zabezpečil maximální vytížení krasobruslařské plochy.  

Je to něco, co českém hokeji chybělo?

Nemůžu nikomu sahat do svědomí a radit, co je dobře a co ne. Ale myslím si, že krasobruslení může dát mladé hokejové generaci skvělý základ a výhodu do budoucího růstu a vývoje. Aby neměli jen tvrdou ránu nebo tvrdý bodyček, ale i skvěle bruslili.

Aktivit kolem sportu máte spoustu, vystupujete na krasobruslařských exhibicích, moderujete, stíháte všechno?

Zatím je můj život hodně hektický a ne moc učesaný, ale stíhám všechno. Do té doby, než se otevřou brány nové haly, budu ještě rozlítaný, ale pak plánuju se trošku usadit a být právě ve Strašnicích. Tam bych rád zval světovou extratřídu, jak bruslaře, tak trenéry. Kromě tradičních letních kempů, které máme například v Kravařích u Ostravy, už pak budu pracovat hlavně v Praze.

Přitom ale spolupracujete se Sport Speakers, kde pořádáte různé workshopy pro firmy, nebo pro Český olympijský výbor, to plánujete utlumit?

Sport Speakers mě baví, jde jen jednou začas o nějaké jednotlivé akce, to není tak časově náročné. To bych nechtěl utlumit, stejně tak spolupráce s Českým olympijským výborem. Spíš než že bych to osekával, se budu snažit hledat ty průniky a směřovat, co půjde, na led do Strašnic.

Nějakou krasobruslařskou show, jako byly před šesti lety Nebeské hrany, neplánujete?

To byl projekt, který se pro diváky určitě povedl, bohužel my jsme z hlediska produkce udělali pár chyb, kvůli kterým už nebyl finanční zájem udělat něco podobného znovu. Já bych byl samozřejmě rád, kdybych v České republice ještě alespoň jednou něco podobného zažil. Bohužel ve finále je všechno o penězích a zatím se nám nepodařilo sehnat takový balík, aby se nám sem povedlo přitáhnout hvězdy typu Pljuščenka. Ale rovnou můžu předeslat, že připravujeme lední představení na volné vyprávění pohádky o Sněhurce, v létě by se mělo zkoušet a v září by měla být premiéra, po které bychom měli objíždět české stadiony.

Jste jedním z mála sportovců, kterým se po závodním životě povedlo na maximum nastartovat svou úspěšnou kariéru. Máte nějakou radu pro sportovce, kterým se konec aktivní kariéry blíží?

Jsou asi dva druhy sportovců, ti, kteří pak chtějí zůstat u sportu, a ti, kteří mají v plánu spíš přejít mimo sportovní rámec. Pro ty, kteří by rádi u toho sportu nějak zůstali, rovnou říkám, ať už se v posledních letech kariéry zajímají o to, co by chtěli jednou dělat, a aby už se tomu po maličkých krůčcích začali věnovat. Aby nasáli atmosféru, vyzkoušeli si, jak je to náročné fyzicky, psychicky. Vřele doporučuji něco studovat, aby člověk neztratil kontakt s reálným světem a žil taky trochu mimo tu sportovní bublinu.

Netrpí tím ale pak ta sportovní aktivita?

Nemusí to být zapojení stoprocentní, protože sportovní kariéra vyžaduje spoustu času, ale stejně by to měli zkoušet. Člověk musí zjistit, na co má. Já jsem se například zapojoval do projektů ČOV už poslední dva roky své aktivní kariéry. V tom jsem se našel.

 

Právě se děje

Další zprávy