Krasobruslař Verner spouští unikátní projekt. Chce učit hokejisty bruslit

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
25. 11. 2017 6:45
V lednu by měl v pražských Strašnicích procitnout k životu projekt za 170 milionů korunu, stadion PADOK IceRink, kde budou hokejisté a krasobruslaři vzájemně spolupracovat na výchově malých talentů. Jednou z hlavních tváří projektu je bývalý krasobruslař Tomáš Verner. V rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že trenéři z jeho akademie mají v zásobě celou baterii cviků, kterými pomohou malým hokejistům ve vývoji.
Tomáš Verner
Tomáš Verner | Foto: Zlata Vostrá

Na začátku nového roku budete otvírat nový stadion ve Strašnicích, kde budou mít zázemí krasobruslaři i hokejisté. Co je hlavní myšlenkou toho podniku?

Budeme kombinovat oba sporty, což bude v České republice unikátní projekt. Jsem rád, že manažerem celého projektu je Martin Holý, což je bývalý hokejový reprezentant, který už několik let vede hokejovou mládež. Co se týče výuky bruslení malých hráčů, našli jsme společnou řeč.

Zkuste vysvětlit konkrétně jak.

Není to tak, že by se hokejisti učili krasobruslit. Ale v obou sportech je důležité, aby se děti nejprve naučily správně bruslit a pak až vzaly do ruky hokejku, nebo naopak začaly skákat. Teď neříkám, že jsou v něčem hokejisti lepší nebo horší než my krasobruslaři, ale my se ve svém sportu daleko více věnujeme technice skluzu a máme na to celou baterii cviků, které můžou využít i pro sebe. Na tom se snažíme postavit naši spolupráci. 

V jiných zemích je tahle kooperace zavedená? 

V některých klubech na světě tahle spolupráce funguje úplně běžně. V českých klubech se to teprve začíná praktikovat a my chceme, aby u nás v PADOK IceRink byla tahle spolupráce na denním pořádku. Aby hokejové třídy nebo kluby měly k ruce vždy někoho z instruktorů mé akademie, která bude v areálu také sídlit. Buď to budu přímo já, nebo někdo z našich trenérů. Mým úkolem je mimo jiné i to, abych zabezpečil maximální vytížení krasobruslařské plochy.  

Je to něco, co českém hokeji chybělo?

Nemůžu nikomu sahat do svědomí a radit, co je dobře a co ne. Ale myslím si, že krasobruslení může dát mladé hokejové generaci skvělý základ a výhodu do budoucího růstu a vývoje. Aby neměli jen tvrdou ránu nebo tvrdý bodyček, ale i skvěle bruslili.

Aktivit kolem sportu máte spoustu, vystupujete na krasobruslařských exhibicích, moderujete, stíháte všechno?

Zatím je můj život hodně hektický a ne moc učesaný, ale stíhám všechno. Do té doby, než se otevřou brány nové haly, budu ještě rozlítaný, ale pak plánuju se trošku usadit a být právě ve Strašnicích. Tam bych rád zval světovou extratřídu, jak bruslaře, tak trenéry. Kromě tradičních letních kempů, které máme například v Kravařích u Ostravy, už pak budu pracovat hlavně v Praze.

Přitom ale spolupracujete se Sport Speakers, kde pořádáte různé workshopy pro firmy, nebo pro Český olympijský výbor, to plánujete utlumit?

Sport Speakers mě baví, jde jen jednou začas o nějaké jednotlivé akce, to není tak časově náročné. To bych nechtěl utlumit, stejně tak spolupráce s Českým olympijským výborem. Spíš než že bych to osekával, se budu snažit hledat ty průniky a směřovat, co půjde, na led do Strašnic.

Nějakou krasobruslařskou show, jako byly před šesti lety Nebeské hrany, neplánujete?

To byl projekt, který se pro diváky určitě povedl, bohužel my jsme z hlediska produkce udělali pár chyb, kvůli kterým už nebyl finanční zájem udělat něco podobného znovu. Já bych byl samozřejmě rád, kdybych v České republice ještě alespoň jednou něco podobného zažil. Bohužel ve finále je všechno o penězích a zatím se nám nepodařilo sehnat takový balík, aby se nám sem povedlo přitáhnout hvězdy typu Pljuščenka. Ale rovnou můžu předeslat, že připravujeme lední představení na volné vyprávění pohádky o Sněhurce, v létě by se mělo zkoušet a v září by měla být premiéra, po které bychom měli objíždět české stadiony.

Jste jedním z mála sportovců, kterým se po závodním životě povedlo na maximum nastartovat svou úspěšnou kariéru. Máte nějakou radu pro sportovce, kterým se konec aktivní kariéry blíží?

Jsou asi dva druhy sportovců, ti, kteří pak chtějí zůstat u sportu, a ti, kteří mají v plánu spíš přejít mimo sportovní rámec. Pro ty, kteří by rádi u toho sportu nějak zůstali, rovnou říkám, ať už se v posledních letech kariéry zajímají o to, co by chtěli jednou dělat, a aby už se tomu po maličkých krůčcích začali věnovat. Aby nasáli atmosféru, vyzkoušeli si, jak je to náročné fyzicky, psychicky. Vřele doporučuji něco studovat, aby člověk neztratil kontakt s reálným světem a žil taky trochu mimo tu sportovní bublinu.

Netrpí tím ale pak ta sportovní aktivita?

Nemusí to být zapojení stoprocentní, protože sportovní kariéra vyžaduje spoustu času, ale stejně by to měli zkoušet. Člověk musí zjistit, na co má. Já jsem se například zapojoval do projektů ČOV už poslední dva roky své aktivní kariéry. V tom jsem se našel.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

před 1 hodinou

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Erdogan změnil názor, s viceprezidentem USA Pencem se nakonec setká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Informoval o tom šéf komunikací turecké vlády. Dříve totiž Erdogan setkání v rozhovoru s televizí Sky News odmítl s tím, že bude jednat pouze se svým protějškem Donaldem Trumpem a nechal se slyšet, že americkou delegaci, která chce jednat o nynější turecké intervenci v Sýrii, odkáže na jejich protějšky v turecké vládě.

Zástupci vlády USA letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy.

Další zprávy