reklama
 
 

Krasobruslař Březina je po krátkém programu na MS patnáctý

Aktualizováno 30. 3. 2017 19:02
Krasobruslaři mají na mistrovství světa ve finských Helsinkách za sebou krátký program. V průběžném pořadí vede Španěl Javier Fernández, český zástupce Michal Březina je patnáctý.

Helsinky - Český krasobruslař Michal Březina je na mistrovství světa po krátkém programu patnáctý. O čtverný skok se dnes v Helsinkách nepokusil.

Vede Španěl Javier Fernández, který díky preciznímu programu s dvěma čtvernými skoky útočí na třetí titul za sebou. Má více než čtyřbodový náskok před Japoncem Šomou Unem, třetí je před sobotními volnými jízdami Kanaďan Patrick Chan.

Březina v den 27. narozenin vsadil na konzervativní taktiku, stejně jako na mistrovství Evropy zařadil trojitý lutz. V rozhovoru pro Českou televizi přiznal, že to bylo těžké rozhodování.

"Vzhledem k tomu, že jsem měl trošku trable s kotníkem, tak jsme se rozhodli jet ten program takhle," uvedl. Zatímco kombinaci flipu s toeloopem i trojitý axel zvládl ve velkém stylu, při lutzu se mu nepodařil výjezd a dotkl se rukou ledu.

Získal 80,02 bodu, což bylo více než na loňském mistrovství světa i na lednovém evropském šampionátu. S výkonem byl Březina poměrně spokojený. "Škoda u lutza toho výjezdu. To asi tři body stálo. Jinak z toho programu mám docela radost," řekl.

Světové krasobruslení se ale od loňska posunulo mílovými kroky kupředu. Zatímco loni Březinovi stačilo 79,29 bodu v krátkém programu na 11. příčku s mankem necelých dvou bodů na nejlepší desítku, letos ho od desátého místa dělí více než devět bodů.

I tak by chtěl navázat na loňské deváté místo a znovu proniknout do první desítky. "Pořád je tam šance, pět míst se dá posunout. Bude to boj do volné jízdy," poznamenal.

Devět krasobruslařů překonalo v krátkém programu devadesátibodovou hranici. Jediný Američan Jason Brown to dokázal bez čtverného skoku a zařadil se na osmou příčku. K umístění na stupních vítězů bylo třeba pokořit stovku.

Nejvýrazněji se to podařilo Fernándezovi. Ve srovnání se soupeři sice zařadil jednodušší čtverné skoky salchow a toeloop, ale provedl je precizně a navíc rozhodčí hodnotili desítkami předvedení jeho programu v rytmu španělské kytary. Známkou 109,05 bodu se pětadvacetiletý rodák z Madridu zařadil na druhé místo historických tabulek.

Předčil i devatenáctiletého Japonce Una, který se blýskl mimo jiné čtverným flipem. Třetí místo bude ve volných jízdách hájit trojnásobný mistr světa z let 2011 až 2013 Chan. Bude ale čelit útoku fenomenálních skokanů, kteří dnes chybovali.

Průběžně pátého olympijského vítěze Juzurua Hanjua z Japonska dělí od medaile 3,74 bodu. Skočil sice čtverný rittberger, ale ztratil nepříliš povedeným čtverným salchowem, kvůli němuž přerušil kombinaci. Navíc dostal srážku jednoho bodu za pozdní nástup.

Ještě o bod za Hanjuem je objev sezony Nathan Chen. Sedmnáctiletý Američan skočil čtverný lutz i flip, ale pak spadl při trojitém axelu. Musí tak spoléhat na volnou jízdu, v níž má zařazených pět čtverných skoků.

Mistrovství světa v krasobruslení v Helsinkách:

Muži - po krátkém programu: 1. Fernández (Šp.) 109,05, 2. Uno (Jap.) 104,86, 3. Chan (Kan.) 102,13, 4. Ťin Po-jang (Čína) 98,64, 5. Hanju (Jap.) 98,39, 6. Chen (USA) 97,33, …15. Březina (ČR) 80,02.

autor: ČTK | 30. 3. 2017 17:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama