Krásní blázni z Norska nadchli MS. Všem fandí stejně

Do Liberce dorazila nevídaná skupina fanoušků z Norska
Čistě pánská společnost. Klub přátel norského lyžování ze Saltnes stráví v Liberci celý týden.
Čistě pánská společnost. Klub přátel norského lyžování ze Saltnes stráví v Liberci celý týden. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Při svém triumfálním příchodu do běžeckého areálu ve Vesci vzbudili takřka větší rozruch než "všechny hvězdy na dosah ruky", jak zní oficiální slogan světového šampionátu v klasickém lyžování.

Čtyřiašedesát mužů v tradičních norských šatech a vyzbrojených naprosto bizarním náčiním představovalo natolik skvělou podívanou, že k pořízení obrázku do rodinného archivu vyprovokovalo i hlídkujícího policistu.

A že se bylo na co dívat: šik Norů nejrůznějšího věku od pozdních třicátníků až po zrale šedivé muže v nejlepších letech zdobily "krosny" z losího paroží ověšené zvonci i kožešinami, na krku nejméně několik nezbytných rukou vyřezávaných kalíšků na nějaký tekutý lék proti zimě.

Nor Petter Northug se raduje z vítězství.
Nor Petter Northug se raduje z vítězství. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Northug ovládl skiatlon. Koukal se blýskl, Bauer ne
Bauer: Diváci mi dali křídla. Ale na MS jich bylo málo

Přátelé beksømu

To vše ve veselém pochodu ve sborovém taktu bubnů a pod historickou zástavou s umně vyvedeným beksømem.

Tradiční norská lyžařská obuv tvoří totiž logo "idealistické organizace" Saltnes Turn og Beksøm, která svou návštěvou poctila i mistrovství světa v České republice.

Jakýsi "sportovní klub přátel norského lyžování" vznikl v roce 1992 ve městečku Saltnes a vzbuzuje sympatie už svým posláním "udržovat a posilovat norské lyžařské tradice a vylepšovat život jejich členů".

Co špatného si také myslet o lidech, kteří si dali do záhlaví internetové stránky (http://www.beksom.com/) připravený odkaz na stoleté výročí založení jejich přátelského klubu.

Nesmírně sympatická je už také první z norských tradic, které se "přátelé Beksømu" bytostně snaží šířit do světa nejen při lyžařských šampionátech: povzbuzovat všechny sportovce všude stejně, nefandit jen Norům.

Nápisy na zádech jejich vpravdě historicky vypadajících zelených či tmavohnědých kabátů hrdě hlásí: 1997 Trondheim, 1999 Ramsau, 2001 Lahti, 2003 Val di Fiemme, 2005 Oberstdorf, 2007 Sapporo, 2009 Liberec.

Město pod Ještědem je pro norské nadšence už sedmou zastávkou na jejich cestě po světových mistrovstvích v řadě.

Když se bavíme my, baví se všichni

"Chceme se bavit," má jednoduchou odpověď na otázku proč je tady od pohledu tak pětasedmdesátiletý muž, který uzavírá celou skupinu s obrovským zvonem a podivnou mosaznou "bandaskou" místo batohu.

"Když se bavíme my, tak se baví všichni," vysvětluje lapidárně jejich filozofii. A že je jejich léčba účinná, dokazují nadšené pohledy ze všech koutků veseckého areálu, odkud šlo nepřehlédnutelnou skupinu zahlédnout.

A Norové dobrou náladou úplně překypují: s úsměvem se baví s každým, kdo je zastaví, stejně tak ochotně pózují ke společným fotografiím, najde se i odznáček s věhlasnou botou pro klučinu na invalidním vozíku. Ten úsměv je tak nakažlivý.

"Užíváme si, že nás lidé chápou jako atrakci," usmívá se prezident klubu Björn Thore Hansen. Vždyť když se bavíme my... Navíc nemusí až tak šetřit, jako mnozí místní příznivci, větší část nákladů prý pokryjí příspěvky od sponzorů.

"Jsou super, skvělí blázni," nese se přihlížejícími davy českých fanoušků, kteří se sice u tratí také nenechali zahanbit a vytvářeli parádní atmosféru, ale tohle je prostě jiná liga.

Tak krásně připravený losos vám prostě musí chutnat. A ochutnat mohl, každý, kdo přišel.
Tak krásně připravený losos vám prostě musí chutnat. A ochutnat mohl, každý, kdo přišel. | Foto: Ondřej Besperát

V táboře už voní losos

Postavit tábor tří obrovských stanů, ve kterém bude celá šedesát hlav čítající skupina celý týden bydlet, trvá Norům podle organizátorů Zimního táboření dvě hodiny.

"Mají to skvěle vychytané. První parta vyklízí sníh, druhá už staví a rozdělává oheň," popisuje jeden z přihlížejících členů Klubu českých turistů - Ještědská oblast, kteří se skromnou, ale o to sympatičtější akci rozhodli zorganizovat a sami v libereckých závějích táboří.

"I kvůli seveřanům jsme se rozhodli zimní táboření zorganizovat. Sami takhle jezdíme, a tak víme, že to k nim tak trochu patří," zdůraznil už před časem jeden z otců zimního stanování ve Vesci Petr Randus.

Čtěte více: V Liberci vyroste zimní tábor. Pro fanoušky lyžování

A tak může Randus odpoledne po závodech běžců i sdruženářů přátelsky klábosit se svými sousedy. Ti navíc vyhlásili "norský open day" pro novináře a v podstatě všechny ostatní fanoušky, které ten den potkali.

Kam se všichni poděli?

Tak tady všichni jsou. Norové v rytmu bubnů Saltnes Turn og Beksom slaví zlato Pettera Northuga v jednom z oficiálních pivních stanů.
Tak tady všichni jsou. Norové v rytmu bubnů Saltnes Turn og Beksom slaví zlato Pettera Northuga v jednom z oficiálních pivních stanů. | Foto: Ondřej Besperát

A protože i reportéři Aktuálně.cz patřili mezi několik vyvolených jedinců, mohli místo šunky a tlačenky v tiskovém středisku ochutnat pravého norského lososa upečeného na pekáči přímo v zavěšeném ohni.

Na zahřátí se podával pořádně silný kuřecí vývar z nádoby komíhající se nad druhým ohništěm.

Mimochodem, nic tak dobrého jsem za téměř týden v Liberci nepozřel.

Cestou k autu pak ještě odhalíme, kam zmizela valná většina členů idealistického klubu Saltnes Turn og Beksøm.

Pod jejich taktovkou a v rytmu sehrané "dechovo-bicí sekce" slaví své první liberecké zlato minimálně stovka bujarých Norů. Samozřejmě s úsměvem od ucha k uchu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy