Královská etapa kořistí Schlecka. Žlutý trikot ale nemá

Ivo Pospíšil
22. 7. 2010 17:39
Kreuziger dojel desátý a patří mu už devátá příčka
Andy Schleck v sedmnácté etapě Tour de France
Andy Schleck v sedmnácté etapě Tour de France | Foto: Sport

Col du Tourmalet - Ani po královské etapě Tour de France na slavný Col du Tourmalet se průběžné pořadí jezdců nemění.

Sedmnáctou etapu letošního ročníku nejslavnější cyklistické soutěže sice vyhrál Lucemburčan Andy Schleck, ve žlutém trikotu ale zůstává i nadále jeho největší rival Španěl Alberto Contador.

Čtěte také:
TdF čeká královská etapa. Rozhodne se v ní o vítězi?
Málem zbil na TdF kolegu. Nechtěl mu půjčit svoje kolo

Schleck navíc z náskoku úřadujícího šampióna neukrojil ani vteřinu, neboť se mu  při závěrečném stoupání nepodařilo houževnatého soupeře setřást. Skvělý výsledek si pak připsal i český zástupce Roman Kreuziger, který dojel do cíle jako desátý a posunul se celkově na deváté místo.

Legendární Tourmalet, průsmyk s výškou 2115 metrů nad mořem, absolvovali jezdci už v úterý, nicméně až nyní měl nejvyšší bod letošní Tour výrazně ovlivnit průběžné pořadí. Jezdci i experti se dokonce shodovali, že ten kdo bude nosit žlutý trikot i po této královské etapě, by se měl stát budoucím vítězem Tour. V několika úsecích dokonce dochází až k devítiprocentnímu stoupání.

 

Pozornost zpočátku ale poutala sedmičlenná skupinka, která prakticky po startu ujela většině svým pronásledovatelům a ještě před výstupem na Tourmalet, měla osmnáct kilometrů před cílem takřka čtyřminutový náskok. Jenže jakmile začal výstup, začala se i ona trhat.

Útočil Schleck i Contador. Oba neúspěšně

Nakonec se do vedení dostal Alexander Kolobněv, který ještě třináct kilometrů držel náskok takřka dvě a půl minuty.

Naopak vedoucí jezdec Alberto Contador a jeho vyzyvatel Andy Schleck se drželi trpělivě v pelotonu, kde s nimi nechyběl ani český zástupce Roman Kreuziger.  

Napětí proto houstlo, zrychlilo se pak pochopitelně i tempo a čekalo se na útok. K němu nakonec došlo deset kilometrů před cílem a nezrealizoval ho nikdo jiný, než Andy Schleck. Hned za ním se proto jako stín objevil i Alberto Contador.

Peloton se začal rozpadat a Schleck se za sychravého počasí a povzbuzování fanoušků snažil setřást svého rivala. Rázem se tak ještě rychleji začal rozplývat náskok Kolobněva a osm kilometrů před cílem sledoval i on, jak se kolem něj dva favorité Tour jen přehnali.

Schleck útočil, byl si vědom toho, že pokud chce pomýšlet na žlutý trikot, musí úřadujícího šampiona setřást. Stále se mu to ale nedařilo. Také Contador ale nechtěl nechat nic náhodě, čtyři kilometry před cílem se možná překvapivě rozhodl svému soupeři ujet, Lucemburčan však tento výpad ustál a poté, co se s Contadorem opět srovnal, neodpustil si při vzájemném rozhovoru veselý úsměv.

Zdálo se, že totiž čeká na závěrečný kilometr, kdy oba jezdce čekalo ještě další devítiprocentní stoupání. Ani v této fázi se však už žádné výrazné drama nekonalo. Pětadvacetiletý závodník v bílém trikotu se tak musel po průjezdu cílem smířit jen s etapovým vítězstvím. Jeho rival totiž dojel hned v závěsu.

Výsledky:
1. A. Schleck (Luc.) 5:03:29, 2. Contador (Šp.) stejný čas, 3. J. Rodríguez (Šp.) -1:18, 4. Hesjedal (Kan.) -1:27, 5. S. Sánchez (Šp.) -1:32, 6. Meňšov (Rus.), 7. Gesink (Niz.) oba -1:40, 8. Horner (USA) -1:45, 9. Van den Broeck (Belg.) -1:48, 10. Kreuziger (ČR) -2:14.

Průběžné pořadí:
1. Contador 83:32:39, 2. A. Schleck -8, 3. S. Sánchez -3:32, 4. Meňšov -3:53, 5. Van den Broeck -5:27, 6. Gesink -6:41, 7. J. Rodríguez -7:03, 8. Hesjedal -9:18, 9. Kreuziger -10:12, 10. Horner -10:37

 

Právě se děje

Další zprávy