Královna Špotáková: Dokonalý rok. Taky bych se zvolila

Prohlédněte si fotogalerii z vyhlášení ankety Sportovec roku 2012
Barbora Špotáková nedorazila na vyhlašování sportovní ankety sama, ale se svým doposud nenarozeným potomkem..
Aby se znovu po čtyřech letech stala královnou českého sportu...
Špotáková elegantně pozdravila diváky...
...nebo ji snad koruna na hlavě tlačila?
Foto: Eduard Erben
Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
20. 12. 2012 6:00
Oštěpařka Barbora Špotáková podruhé kralovala v anketě Sportovec roku.

Praha - "Mám odpracováno," řekla si s radostí Barbora Špotáková poté, co se stala Sportovcem roku 2012.

Skvělou sezonu, v níž obhájila olympijské zlato a opanovala Diamantovou ligu, završila 31letá oštěpařka druhým triumfem v této prestižní anketě a prodloužila v ní nadvládu ženského pohlaví na sedm let.

Dokonalý rok

"Byl to dokonalý rok," zářila jako obvykle Špotáková, která čeká narození prvního potomka.

I proto mohla sebevědomě přiznat, že své vítězství považuje za spravedlivé. "Je to těžké hodnotit, ale upřímně řeknu, že kdybych byla novinář, volila bych Špotákovou," řekla.

"Víc jsem v atletice udělat nemohla. Podařilo se mi všechno. Jedině, že bych vyhrála všechny závody, to ale zní šíleně," usmívala se dvojnásobná olympijská vítězka. Zároveň přiznala, že oproti prvnímu triumfu bylo pro ni letošní vítězství v této anketě těžší.

Uznání za dokonalou sezonu si Špotáková vysloužila mj. i od nejlepšího kolektivu - vítězů tenisového Davis Cupu. "Co udělat, abychom se stali Sportovci roku? Vyhrát olympiádu v hodu oštěpem. A to minimálně dvakrát za sebou," měl jasno žertující Radek Štěpánek.

Nervy přenechala tenistům

Zatímco další tři čeští zlatí medailisté z Londýna většinou o svých triumfech rozhodovali až v posledních chvílích, což si Špotáková také prožila před čtyřmi lety v Pekingu, letos průběh finále držela od počátku pevně v rukou.

"Takových dramat jsem už zažila... Tak jsem chtěla naopak klidný závod a to se povedlo. Někdy závod ten náboj má, někdy nemá, to se tak prostě sejde," řekla.

Nervy drásající bitvy ráda tentokrát přenechala tenistům v boji o ´salátovou mísu´. "Ti to za ten rok 2012 vybrali neskutečně."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy