Královna klasik je tady, získá nepolapitelný Sagan double?

Ondřej Kurečka
10. 4. 2016 8:13
Máme tady druhou neděli v dubnu a s ní také již 114. ročník závodu Paříž-Roubaix, nejsledovanějšího a také nejtěžšího jednorázového cyklistického závodu, který se jezdí již od roku 1896. „Peklo Severu“ nebo také „Královna klasik“ se tomuto podniku přezdívá, to hovoří samo za sebe. Fanoušci se mohou těšit na další velmi zajímavé zápolení, v němž by měl jednu z hlavních rolí hrát Zdeněk Štybar či Slovák Peter Sagan.
Peter Sagan
Peter Sagan | Foto: ČTK

Praha - Máme tady druhou neděli v dubnu a s ní také již 114. ročník závodu Paříž-Roubaix, nejsledovanějšího a také nejtěžšího jednorázového cyklistického závodu, který se jezdí již od roku 1896. „Peklo Severu“ nebo také „Královna klasik“ se tomuto podniku přezdívá, to hovoří samo za sebe. Fanoušci se mohou těšit na další velmi zajímavé zápolení, v němž by měl jednu z hlavních rolí hrát Zdeněk Štybar.

Přes 50 kilometrů po kostkách

Závodníky čeká 258 kilometrů sice víceméně po rovině, v cestě do cíle jim ale bude stát 27 pavé úseků (v případě nepřízně počasí 26), tedy částí po starých zemědělských cestách s velkými balvany, seřazeny budou až na závěrečných 160 kilometrech. Celkově budou jezdci „drncat“ 52,8 kilometrů, v případě vypuštění prvního úseku, to bude 50,6 kilometrů.

První ze tří pětihvězdičkových úseků, a to těch nejobávanějších 2400 metrů v lese u Arenbergu přijde na řadě zhruba 95 kilometrů před cílem. Další dva pětihvězdičkové úseky Mons-en-Pévele a Carrefour de l´Arbre jsou pak umístěny až do závěrečných padesáti kilometrů. „Není to jen o tom mít dobré nohy, musíte být mentálně silní, nenechat se zlomit nějakou smůlou, protože se to může pořád obrátit,“ popisuje recept na vítězství Fabian Cancellara. Tom Boonen to vidí podobně: „Nepotřebujete plánovat vítězství na Roubaix. Potřebujete mít koule.“

Po čtrnácti letech hrozí bláto

Letos to vypadá, že by se poprvé od roku 2002 nemuselo úplně prášit. V týdnu totiž v severní Francii pršelo, pršet mělo i v sobotu večer. Na neděli je sice hlášeno slunečné počasí, ale na některých kostkových úsecích by mohlo bahno zůstat. Proto také pořadatelé zvažují případné vyřazení prvního úseku. Právě bahno by mohlo významně zamíchat vývojem závodu a pomoci především Saganovi, Boomovi či Štybarovi. Nikdo z favoritů však zatím Roubaix na bahně nejel.

Seznam favoritů závodu se nebude v mnoha jménech lišit od seznamu favoritů Okolo Flander z minulého týdne. Přestože belgické hellingeny vyžadují po jezdcích trochu jiné charakteristiky než kostky na cestě do Roubaix. Opět tak tady máme dvojici hlavních favoritů, a to Petra Sagana a Fabiana Cancellaru.

Sagan vs. Cancellara?

Sagan jako by konečně setřásl prokletí druhých míst (těch má v profesionální kariéře dokonce o pár víc než vítězství) a po Gent-Wevelgem ovládl famózním způsobem také nedávné Ronde, čímž na své konto získal první kariérní vítězství v „klasickém monumentu“, a v Roubaix by rád pokračoval ve vítězném tažení, byť před startem prohlašuje: „Jestli je mým osudem vyhrát, vyhraji. Jsem v pohodě, do závodu jdu bez očekávání.“

Pokud by Sagan vyhrál i v Roubaix, bylo by to potřinácté v historii, co jeden závodník ovládl v jedné sezoně Ronde i Roubaix. A pouze dvěma závodníkům se tento double povedl hned dvakrát v kariéře. Oba budou na startu. Fabian Cancellara by při své poslední profesionální sezoně rád získal čtvrtý triumf na „Královně klasik“, o níž hovoří jako o „lásce na první pohled“, a dorovnal tak na čele historických tabulek Rogera De Vlaemincka a Toma Boonena, druhého závodníka, kterému se povedlo získat double hned dvakrát. Zatímco „Spartakus“ by se rád dotáhl do čela, Boonen se bude naopak snažit na sklonku kariéry získat pátý triumf a stát se tak historicky nejúspěšnějším účastníkem tohoto závodu.

Etixx v silné sestavě i se Štybarem

Boonen sice do skupiny největších favoritů patřit nebude, „Mr. Roubaix“ se mu ale neříká nadarmo. Sám pětatřicetiletý Belgičan věří, že v neděli bude v dobré formě: „Je to den, na který se těším od doby, co jsem v zimě znovu začal s tréninkem. (po těžkých zraněních z říjnového Okolo Abu Dhabí, pozn. redakce) Nevím, jestli jsem na mém absolutním maximu, ale jsem na tom nejlíp, jak je možné.“

Boonen může v závodě těžit ze silné sestavy týmu Etixx – Quick Step, pro který je Roubaix poslední příležitostí napravit zpackanou klasikářskou část jara. A právě v tomto podniku může být silný tým zásadní věcí. Kromě Boonena v modrém dresu nastoupí také Tony Martin, Zdeněk Štybar či Niki Terpstra, který v Roubaix zvítězil předloni právě také díky týmové převaze v závěrečných kilometrech.

Štybar snad bude zdravý

Čeští fanoušci se budou ale soustředit na osobu Zdeňka Štybara. Rodák z Plané u Mariánských Lázní byl minulý týden s osmým místem nejlepším zástupcem Etixxu na Flandrech. Kostky do Roubaix mu ale sedí ještě více, při třech účastech zde vybojoval 6., 5. a loni dokonce 2. místo. „Necítil jsem se úplně zdravý, ale doufám, že to do neděle bude v pořádku. Doufám v trochu štěstí a samozřejmě dobré nohy,“ prozradil pro svůj web Štybar. Druhým českým zástupce v závodě bude Jan Bárta.

Na přední umístění si ale zálusk dělá mnohem širší okruh závodníků. Sep Vanmarcke už byl v Roubaix jednou druhý, minulou neděli pak třetím místem ukázal, že je v dobré formě. Nebezpečný bude určitě i Alexander Kristoff, loňský vítěz Flander. Řadu let se snaží uspět Edvald Boasson Hagen, černým koněm závodu pak může být Luke Rowe z týmu Sky.

Podceňovat se určitě nesmějí ani šance Larse Booma velkého Štybarova soupeře z jejich cyklokrosového mládí, který sám před startem prohlašuje: „Cítím se lépe, než kdykoli předtím v období klasik. Roubaix mi sedí líp než Flandry, opravdu myslím, že mohu letos bojovat o vítězství.“

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 5 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy