Králem bílé stopy uplynulé sezony je slalomářka Strachová

23. 5. 2015 22:00
Vítězkou ankety Král bílé stopy uplynulé sezony se stala slalomářka Šárka Strachová.
Šárka Strachová
Šárka Strachová | Foto: ČTK

Praha - Vítězkou ankety Král bílé stopy uplynulé sezony o nejlepšího reprezentanta Svazu lyžařů České republiky se stala slalomářka Šárka Strachová, bronzová medailistka ze světového šampionátu v Beaver Creeku. Navázala tak na svá dvě vítězství v anketě v letech 2009 a 2010.

Oproti minulým chudším letům bylo české lyžování v uplynulé zimě vidět a adeptů na vítězství v anketě bylo hned několik. Vicemistrem světa v běhu na lyžích na 50 km klasicky s hromadným startem se na šampionátu ve Falunu stal Lukáš Bauer, který nakonec v hlasování trenérů, funkcionářů, odborníků a novinářů obsadil druhé místo se ztrátou tří bodů na Strachovou.

"Jsem trochu překvapená, protože letos bylo hodně adeptů na vítězství a klidně bysme se tam do toho křesla vešli tři," řekla Strachová. "Je to pro mě taková hezká tečka za sezonou, která mi dodala hodně motivace do dalšího roku. Byla to hezká vzpomínka a možnost zase potkat kamarády s lyžařskou rodinou, protože se za rok moc nepotkáváme," prohlásila.

Ledecká uzavírá pětku

Až páté místo obsadila snowboardistka Ester Ledecká, která se stala mistryní světa v paralelním slalomu a jako jediná z Čechů vyhrála v hodnoceném období světový šampionát. Před ní se dostali ještě celkově třetí sjezdař Ondřej Bank (11 bodů) a také skokan na lyžích Roman Koudelka (8). Ledecká obdržela v hlasování pět bodů.

Strachová je i nejlepší alpskou lyžařkou sezony, kategorii akrobatických lyžařů vyhrála skikrosařka Andrea Zemanová, Bauer je podle očekávání nejlepším běžcem na lyžích, Ledecká nejlepší snowboardistkou, Koudelka skokanem a mezi závodníky v severské kombinaci zvítězil Miroslav Dvořák.

Trenérem roku je Bankův kouč a bratr Tomáš Bank, juniorem pak sdruženář Tomáš Portyk a do Síně slávy byl in memoriam uveden propagátor alpského lyžování Jiří Havel.

Mezi adepty i Bauer či Bank

Strachové přinesl body v anketě její životní příběh, který po uplynulé dva roky zaznamenávali filmaři a snímek s názvem Dvě minuty mého života už běžel i v televizi.

Třicetiletá slalomářka v něm popisuje, jak dlouhé roky zářila ve světové špičce, jak se rozešla s otcem, jak bojovala s vážnou nemocí mozku i vlastním tělem, ale také jak v uplynulé sezoně prožila snový návrat. Ve Světovém poháru vystoupila na stupně vítězů po pěti letech a hlavně vybojovala v Beaver Creeku svou čtvrtou medaili (bronz) z MS.

Sedmatřicetiletý Bauer v poslední sezoně nečekaně zazářil na MS. Světový pohár oželel, vynechal dokonce i oblíbenou Tour de Ski, kterou v minulosti dvakrát vyhrál. Vsadil na jednu kartu a trumfové eso vytáhl ve Falunu, kde se dokázal fantasticky připravit na 50 km klasicky s hromadným startem, kde vybojoval senzační stříbro.

Čtyřiatřicetiletý sjezdař Bank zaujal hlasující také svým příběhem. V uplynulé sezoně se dokázal v kombinaci v Kitzbühelu po sedmi letech dostat na stupně vítězů a na MS skončil senzačně sedmý ve sjezdu. Jenomže ve sjezdové části kombinace měl drsný pád a Bank mohl děkovat, že z něj vyvázl jen s odřeninami a polámaným kotníkem.

Anketa Král bílé stopy 2014/2015:

Král bílé stopy: 1. Šárka Strachová (alpské lyžování) 17 b., 2. Lukáš Bauer (běh na lyžích) 14, 3. Ondřej Bank (alpské lyžování) 11, 4. Roman Koudelka (skoky na lyžích) 8, 5. Ester Ledecká (snowboarding) 5.

Alpské disciplíny: 1. Strachová 33, 2. Bank 21.

Akrobatické lyžování: 1. Andrea Zemanová 26, 2. Nikol Kučerová (obě skikros) 14, 3. Nikola Sudová (jízda v boulích) 11.

Běh na lyžích: 1. Bauer 41, 2. Eva Vrabcová-Nýltová 7, 3. Stanislav Řezáč 5.

Snowboarding: 1. Ledecká 45, 2. Petr Horák 7, 3. Kateřina Vojáčková 1,

Severská kombinace: 1. Miroslav Dvořák 30, 2. Tomáš Portyk 23, 3. Petr Kutal 1.

Skok na lyžích: 1. Koudelka 54, 2. Viktor Polášek 1.

Travní lyžování: 1. Jan Němec 24, 2. Adéla Kettnerová 19, 3. Martin Štěpánek 3.

Junior roku: 1. Portyk 21, 2. Jan Zabystřan (alpské lyžování) 17, 3. Vojáčková 10.

Trenér roku: 1. Tomáš Bank 20, 2. Klaus Mayrhofer (oba alpské lyžování) 18, 3. Miroslav Petrásek (běh na lyžích) 7.

Síň slávy: Jiří Havel (in memoriam)