Král pětibojařů Kuf bude hledat cestu do Ria

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
10. 12. 2014 7:40
Dvě medaile z největších akcí sezony a také úspěchy ve Světovém poháru přinesly Janu Kufovi titul Pětibojaře roku 2014.
Jan Kuf (1) při poslední disciplíně moderního pětiboje, běhu.
Jan Kuf (1) při poslední disciplíně moderního pětiboje, běhu. | Foto: ČTK

Praha - Dvě medaile z největších akcí sezony a také úspěchy ve Světovém poháru přinesly Janu Kufoiv titul Pětibojaře roku 2014.

V anketě, kterou vyhlašuje Český svaz moderního pětiboje, triumfoval bronzový medailista z mistrovství světa před Ondřejem Polívkou, parťákem z bronzového družstva z evropského šampionátu, a Barborou Kodedovou.

„Byl to nejlepší rok mého života. Ujistil mě, že mám šance být mezi nejlepšími i v dalších letech,“ netajil Kuf své pocity v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Měl jste před začátkem sezony představy o svých skvělých letošních výsledcích?
Myslel jsem si, že bych se někdy k nim mohl přiblížit. Po loňských zdravotních problémech a navíc po nevydařeném vstupu do prvního závodu Světového poháru jsem měl daleko skromnější představy. Na tréninku se mi však dařilo, takže jsem jen doufal, že se mi podaří dobrou formu v závodech prodat. K medailovým ambicím jsem měl však daleko.

Jaká tedy byla cesta k třetímu místu na mistrovství světa?
Dlouhá a hodně kostrbatá. Díky trenérovi Kučerovi se mi však podařilo ve všech disciplinách jít nahoru a věřím, že tento trend postupného zlepšování po malých krůčcích bude pokračovat.

Měl jste letos někdy důvod ke zklamání?
Byl to na mistrovství Evropy snad jen hloupý pád z koně před poslední překážkou, ale jako tragédii jsem to nebral. Jsem ve 23 letech ještě mladý a tyto nezdary se v moderním pětiboji stávají. Přišel jsem tím sice o umístění do páté příčky, ale hojivou náplastí byl bronz ze soutěže družstev.

Jaký je váš nejbližší program?
V neděli odjíždíme na osmidenní soustředění do Říma a už 26. prosince odlétáme na deset dní na Mallorku. Pak budou následovat další přípravné kempy a už koncem února nás čeká v USA první závod Světového poháru.

Příští rok vás čeká olympijská kvalifikace. Kudy vede cesta do Ria?
Největší šance vidím na mistrovství Evropy, z něhož si letenky do Brazílie zajistí nejlepších osm pětibojařů. Z mistrovství světa si účast na olympiádě vybojují jen tři nejlepší a potom ještě vítěz, případně finalista Světového poháru. Z české reprezentace se do Ria mohou vydat jen dva muži a dvě ženy, takže mezi muži čekám velký boj i v našem družstvu, v němž nejméně čtyři pětibojaři mají na tuto poctu reálnou šanci. Pokud by se mi to podařilo, pak bych si splnil svůj velký životní sen. Nádherné zlaté vystoupení Davida Svobody před dvěma lety v Londýně se pro mě stalo nezapomenutelné a moc bych si přál aspoň částečně ho v Riu napodobit.

 

Právě se děje

Další zprávy