Životní závod. Plavec Kozubek byl na světovém šampionátu sekundu od medaile

13. 7. 2019 9:15
Matěj Kozubek doplaval v životním závodu čtvrtý na mistrovství světa v Koreji na pětikilometrové trati. V tvrdém a rychlém závodu se v závěrečném kole prohnal kolem většiny soupeřů a v cíli ho od medaile dělila sekunda a dvě desetiny. První zlato mezi dálkovými plavci vybojoval evropský šampion Kristóf Rasovszky z Maďarska, druhý český reprezentant Vít Ingeduld skončil třicátý z 61 účastníků.
Matěj Kozubek.
Matěj Kozubek. | Foto: Reuters

"Matěj předvedl neskutečný výkon. Čtvrté místo na mistrovství světa je prostě bomba," uvedl reprezentační trenér Jan Srb. Třiadvacetiletý Kozubek takové nadšení nesdílel. "Čtvrté místo je super, ale nemám z toho zvláštní pocity. Kdyby to byla medaile, tak by to asi bylo něco jiného," řekl na webu dálkového plavání.

Kozubek výborně odstartoval a zařadil se dopředu hlavního balíku, pak se pohyboval na hraně druhé a třetí desítky. V čele udávali tempo medailisté z loňského ME Rasovszky a Logan Fontaine z Francie. V posledním ze tří okruhů potvrdil roli favorita Rasovszky a vyhrál s náskokem deseti vteřin v čase 53:22,1. Fontaine bral stříbro, před Kozubkem už byl jen Eric Hedlin z Kanady.

Český plavec zvládl závod výborně takticky. Do posledního okruhu otočil na 25. místě a ztrácel na čelo jen 15 sekund, postupně se propracoval dopředu a po drtivém finiši vybojoval největší úspěch v kariéře. Příslibem dobré formy bylo Kozubkovo druhé místo před dvěma týdny na Evropském poháru v Barceloně na deseti kilometrech.

"I když výsledek v Barceloně byl velmi pěkný a potěšující, tak jsem si naděje na moc vysoké umístění nedělal. Doufal jsem pouze, že bych se mohl vejít do top 20, abych se kvalifikoval na Světové plážové hry v Dauhá. O to víc mě tento výsledek překvapil a jsem za něj rád," uvedl plavec pražských Bohamians v tiskové zprávě svazu.

V úterý ho čeká desetikilometrová trať, což je zároveň olympijská kvalifikace. "Bude to jiný závod, jiní soupeři. Půlka startovního pole bude úplně jiná. Uvidí se, jak to půjde dál, budu bojovat, co nejlíp to půjde," dodal Kozubek. Na závěr nastoupí ještě do maratonu na 25 kilometrů.

Dnes se dálkoví plavci vydali do prvního závodu MS již v osm hodin ráno místního času, o dvě hodiny dříve oproti původnímu plánu kvůli hrozbě vytrvalého deště. V neděli poplavou ženy 10 km včetně Lenky Štěrbové a Aleny Benešové.