Kožíšek si dojel na SP ve Vesci pro životní třetí místo

15. 1. 2011 15:45
Nývltová a Grohová vypadly ve čtvrtfinále
Dušan Kožíšek
Dušan Kožíšek | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vesec - Dušan Kožíšek skončil ve sprintu volnou technikou v libereckém Vesci na třetím místě, což je jeho životní výsledek v rámci Světovém poháru.

V místě, kde se před dvěma lety konal světový šampionát, nestačil ve finále jen na vítězného Nora Olu Vigena Hattestada, dvojnásobného mistra světa ze sprintu právě z Vesce, a Itala Federika Pellegrina, za nimiž zaostal o tři, resp. dvě sekundy.

Kožíšek tak o jedno místo vylepšil své dosavadní maximum ve Světovém poháru z loňského sprintu v Praze v rámci Tour de Ski. Třetím místem navíc vyrovnal zisk bronzu ve sprintu dvojic s Martinem Koukalem z mistrovství světa v Oberstdorfu 2005.

"Chtěl jsem udělat svůj nejlepší výsledek, to se povedlo, takže jsem hrozně spokojený," řekl v cíli sedmadvacetiletý sprinter-specialista.

Bauer vs. Jakš. Fanoušci si užili český běžecký souboj

"Měl jsem výborně připravené lyže, pomohli mi i diváci. Jsem rád, že dorazili i v takhle špatném počasí. Dneska se to prostě sešlo a je z toho super výsledek," pochvaloval si Kožíšek, který si do průběžného pořadí SP připsal šedesát bodů.

Závod žen vyhrála Američanka Kikkan Randallová, která v dramatickém finiši udolala Švédku Hannu Falkovou a Norku Celine Brun-Lieovou. Suverénní vítězka kvalifikace Norka Marit Björgenová překvapivě nepostoupila do finále.

Koukal a Razým nepostoupili z kvalifikace

V kvalifikaci na 1,6 km skončil Kožíšek na sedmém místě se ztrátou 1,6 sekundy na vítězného Nora Robina Bryntessona. Ve čtvrtfinále si pak postup pohlídal druhým místem ve svém rozjezdu a v semifinále totéž zopakoval.

Martin Koukal
Martin Koukal | Foto: Ondřej Besperát

Ve finále pak v cílové rovince v boji o třetí místo odrazil atak dalšího Itala Renata Pasiniho, a v cíli se tak mohl radovat z životního úspěchu.

Kožíšek postoupil z kvalifikace jako jediný z českých běžců na lyžích. V jediném letošním Světovém poháru na našem území mezi nejlepší třicítku nepostoupil Martin Koukal, který skončil čtyřicátý a na postup ztratil 1,5 sekundy.

"Bohužel, věděl jsem to už na trati, asi dvě stě metrů po startu. Nesrovnal jsem se v technice. Bylo to trápení a lépe jsem se začal cítit až za polovinou trati," řekl v cíli zklamaný Koukal.

Do čtvrtfinále nepostoupil ani Aleš Razým, který právě ve Vesci obsadil před dvěma lety v tomto závodě na MS šesté místo. Tentokrát však dojel až padesátý se ztrátou 4 sekund na postup. Daniel Máka skončil ještě o čtyři místa za ním.

Nývltová a Grohová ve čtvrtfinále vypadly

Z kvalifikace na 1,3 km se podařilo postoupit dvěma českým zástupkyním. Eva Nývltová skončila čtyřiadvacátá se ztrátou 10,44 sekundy na vítěznou Norku Marit Björgenovou, Karolína Grohová dojela o dvě místa za Nývltovou se ztrátou 10,67 sekundy na Björgenovou.

Start závodu na 30 km volně žen.
Start závodu na 30 km volně žen. | Foto: ČTK/AP

Obě však ve čtvrtfinále vypadly. Nývltová nakonec obsadila dvacáté místo, juniorka Grohová pak za 29. místo vybojovala své vůbec první dva body ve Světovém poháru.

Nývltová si už po kvalifikaci stěžovala na velkou únavu po Tour de Ski, kde v celkovém pořadí překvapila devatenáctým místem. "Únava je hodně znát, takže jsem měla problém se rozjet, zapracovat se. Kdyby to nebylo v Liberci, tak ani nestartuji."

Dál naopak z kvalifikace nepostoupila Jitka Pešinová, která dojela šestačtyřicátá se ztrátou více než deseti sekund na postup.

Výsledky sprintu volnou technikou:

Muži (1600 m): 1. Hattestad (Nor.) 2:55,3, 2. Pellegrino (It.) -1,0, 3. 3. Kožíšek -3,0, 4. Pasini (It.) -4,5, 5. Strandvall (Fin.) -7,1, 6. Modin (Švéd.) -15,4, ...40. Koukal, 50. Razým, 54. Máka nepostoupili z kvalifikace.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 31 závodů): 1. Cologna (Švýc.) 1197 b., 2. Northug (Nor.) 706, 3. Bauer 698, 4. Legkov (Rus.) 651, 5. Hellner (Švéd.) 593, 6. Kershaw (Kan.) 562, ...9. Jakš 385, 49. Kožíšek 91, 82. Koukal 26, 87. Magál 23.

Ženy (1300 m): 1. Randallová (USA) 2:37,6, 2. Falková (Švéd.) -0,5, 3. Brunová-Lieová (Nor.) -0,6, 4. Majdičová (Slovin.) -1,1, 5. Caspersenová-Fallaová (Nor.) -1,2, 6. Barthelemyová (Fr.) -1,3, ...20. Nývltová, 29. Grohová vypadly ve čtvrtfinále, 46. Pešinová nepostoupila z kvalifikace.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 31 závodů): 1. Kowalczyková (Pol.) 1271 b., 2. Follisová (It.) 880, 3. Björgenová (Nor.) 796, 4. Longaová (It.) 763, 5. Kallaová (Švéd.) 755, 6. Johaugová (Nor.) 752, ...28. Nývltová 155, 63. Janečková (ČR) 30, 93. Grohová 2.