Kožíšek dojel na Hradě osmý. Vyhrál Morilov a Follisová

Martin Jůzek
30. 12. 2007 18:30
Dušan Kožíšek v semifinále dvakrát upadl
Dušan Kožíšek byl nejlepší z Čechů. Jen kvůli dvěma pádům v semifinále postoupil pouze do finále B.
Dušan Kožíšek byl nejlepší z Čechů. Jen kvůli dvěma pádům v semifinále postoupil pouze do finále B. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Překvapivým vítězem Pražské lyže se stal v neděli ruský běžec na lyžích Nikolaj Morilov. Dušan Kožíšek v semifinále dvakrát upadl a nakonec obsadil osmé místo.

Sprint na Hradě ovládly mezi muži lyžařské velmoci - Norsko a Rusko. Do finále nepostoupil jiný závodník než zástupce těchto dvou zemí. V cílové rovince nakonec uhájil Morilov první příčku, za ním skončilo norské duo Oestensen, Hetland.

Dušan Kožíšek byl nejlepší z českých reprezentantů, ale zvláště v semifinále si vybral několik smolných okamžiků. Hned na začátku závodu se před první zatáčkou snažil prosadit před Estonce Simonlatsera, jenže ten ho srazil na zem.

Kožíšek navíc zlomil hůlku a ještě jednou upadl, a tak už nemohl pomýšlet na finále. Postoupil jen do finále "B", v němž se mohl radovat z druhého místa, což znamenalo, že v pražském sprintu dojel celkově osmý.

"Zase mě srazila smůla, která se se mnou táhne po celou letošní sezonu. Už čekám, kdy se to konečně prolomí, snad se mi bude dařit v Asiagu (pozn. aut. další sprint při Tour de Ski)," povzdychl si v cíli český běžec na lyžích.

Čtvrtfinále bylo konečnou pro tři Čechy

Cesta dalšího Čecha Martina Koukala skončila ve čtvrtfinále, ve stejném rozběhu jako Kožíšek zaváhal na startu a nestačil se protlačit mezi postupující. Nakonec dojel devatenáctý.

"Trať je rychlá a mě nevyšel start. Ze šestého místa se dá těžko něco udělat, ta ztráta byla velká," řekl po dojezdu Koukal.

Mezi ženami se radovala Italka Arianna Follisová, která potvrdila vítězství z kvalifikace. Na druhé pozici skončila díky finiši Pirjo Muranenová z Finska a a pro třetí místo si dojela norská suverénka Marit Björgenová, jíž v Praze vůbec nevycházel start.

Eliška Hájková a Helena Erbenová sice postoupily z kvalifikace, ale čtvrtfinále pro ně bylo konečnou. Obě obsadily páté místo v rozběhu a seřadily se vedle sebe na 24. a 25. místo.

Do historického centra Prahy zavítal na premiérový závod primátor metropole Pavel Bém, sprint sledoval také český prezident Václav Klaus.

Bauer klesnul na druhé místo, Koukal si polepšil

Marit Björgenová zůstává na prvním místě Tour de Ski
Marit Björgenová zůstává na prvním místě Tour de Ski | Foto: Ondřej Besperát

Lukáš Bauer, který na nejkratší trati nepostoupil z kvalifikace, klesl po třetím závodě Tour de Ski na průběžné druhé místo. Díky bonusovým vteřinám se před něj posunul právě druhý ze sprintu Nor Simon Oestensen.

Díky sprintu si však trochu polepšil Martin Koukal. V pořadí TdS je už desátý, když na prvního ztrácího necelých padesát vteřin. Naopak Martin Jakš se těsně mezi třicítku nevešel, a tak klesnul na 22. pozici. Kožíšek se posunul na 33. příčku.

V ženách zůstal žlutý trikot pro vedoucí závodnici Björgenové. Češky polepšily. Janečková zůstala 38., hned za ní se však posunuly Erbenová s Hájkovou.

Tour de Ski pokračuje na Nový rok v Novém Městě na Moravě. Nejdříve pojedou muži stíhací závod na 15 kilometrů volně a ženy 10 kilometrou stejnou technikou, 2. ledna přijde na řadu individuální start s klasickou technikou.

Výsledky:
Sprint volnou technikou
M
uži:
1. Morilov (Rus.) 1:35,8, 2. Oestensen -0,3, 3. Hetland (oba Nor.) -0,5, 4. Parfenov (Rus.) -1,0, 5. Northug (Nor.) -1,2, 6. Vylegžanin (Rus.) -2,5, ... 8. Kožíšek, 19. Koukal, 32. Jakš, 45. Bauer, 70. Magál (všichni ČR)
Ženy:
1. Follisová (It.) 1:50,5, 2. Muranenová (Fin.) -0,2, 3. Björgenová (Nor.) -0,7, 4. Genuinová (It.) -1,0, 5. Kuitunenová (Fin.) -2,0, 6. Kowalczyková (Pol.) -10,9, ...24. Hájková, 25. Erbenová, 37. Tolarová, 48. Janečková, 50. Skalníková (všechny ČR).

Průběžné pořadí Tour de Ski:
Muži:
1. Oestensen 47:27,2, 2. Bauer -12,1, 3. Hetland -14,9, 4. Vylegžanin-15,2, 5. Northug -17,1, 6. Gjerdalen (Nor.) -24,9, ...10. Koukal (ČR) -49,5, 22. Jakš -1:05,5, 33. Kožíšek -1:40,1, 57. Magál -3:07,4.
Ženy:
1. Björgenová 36:25,6, 2. Follisová -9,4, 3. Kowalczyková -22,0, 4. Kuitunenová -23,5, 5. Mischolová -31,5, 6. Kallaová (obě Švéd.) -38,0, ...38. Janečková -3:21,7, 39. Erbenová -3:27,9, 40. Hájková  -3:30,6, 42. Skalníková -3:36,4, 53. Tolarová -6:46,5.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Afghánec, který vraždil v Rakousku u hranic s Českem, dostal doživotí

Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic ubodal dva lidi, dnes poslal soud v Linci na doživotí do vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Případ vyvolal velkou pozornost nejen v Rakousku, ale také v Česku. Zpočátku totiž nebylo vyloučeno, že Afghánec se pokusí utéct do Česka, proto byla česká policie v pohotovosti.

Soudní porota uznala vinu 33letého Afghánce jednomyslně. Verdikt ale není pravomocný, odsouzený se odvolal. Soud vedle doživotního trestu nařídil muži zaplatit za citovou újmu rodinám obou zavražděných částky v rozmezí 5000 až 10 000 euro (až 266 000 korun). I proti těmto nárokům se chce Afghánec podle APA odvolat.

Jako polehčující okolnost soud uznal přiznání muže, za přitěžující naopak to, že se naráz dopustil tří trestných činů. Vedle dvou vražd, které soudce označil za velmi brutální a chladnokrevné, se Afghánec za použití zbraně zmocnil auta jedné z obětí.

Afghánec nejprve nožem zabil pracovníka ubytovny pro žadatele o azyl a poté při útoku ubodal místního zemědělce, s jehož autem odjel. Krátce poté ho policie dopadla v Linci. Úřady ubytovnu ve Wullowitzu, ve které žilo asi dvacet žadatelů o azyl a ve které v minulosti bydlel i útočník, nechaly mezitím uzavřít, což požadovali obyvatelé obce.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Policie odložila trestní oznámení podané Středočeským krajem kvůli zprávám o rouškách

Policie odložila trestní oznámení podané krajem kvůli zprávám o nedostatku roušek u středočeských záchranářů. Jermanová rozhodnutí policie respektuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií připojovat upozornění, že dané redakce jsou částečně nebo zcela kontrolované státem. Na firemním webu to ve čtvrtek oznámil šéf bezpečnostního oddělení Facebooku Nathaniel Gleicher. Označení se ale ihned neobjevilo u příspěvků vybraných médií na domovských stránkách uživatelů, to se prý začne dít až v následujících dnech a pouze ve Spojených státech.

Nový prvek byl v momentě spuštění zapracován pouze do tzv. knihovny reklam a na facebookové stránky jednotlivých organizací. Podle agentury AP se změna ihned týkala asi 200 stránek včetně těch patřících ruskému webu Sputnik, čínské zpravodajské agentuře Nová Čína a íránské Press TV.

Například na stránce ruské RT se nyní čeští uživatelé v okénku "Transparentnost stránek" dočtou, že tato státem financovaná televizní stanice patří mezi "státem kontrolovaná média v zemi Rusko". Podrobnější popisek pak uvádí: "Tento vydavatel zcela nebo částečně podléhá ediční kontrole státu. Je to určeno celou řadou faktorů, zejména financováním, strukturou a novinářskými standardy."

Podle Gleichera by uživatelé měli mít přehled o tom, zda zprávy, které se jim zobrazují, pocházejí od média, které "může být pod vlivem vlády". Facebook prý opatření připravoval ve spolupráci s desítkami expertů na média, jejich regulaci, či lidská práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy