Kowalczyková vyhrála i se zlomeninou, Björgenová bez medaile

13. 2. 2014 12:55
Justyna Kowalczyková opanovala i se zlomenou kostí v chodidle olympijský závod klasickou technikou na 10 kilometrů.
Justyna Kowalczyková se raduje z druhého olympijského zlata,
Justyna Kowalczyková se raduje z druhého olympijského zlata, | Foto: Reuters

Krasnaja Poljana - Justyna Kowalczyková opanovala i se zlomenou nártní kostí olympijský závod klasickou technikou na 10 kilometrů.

Polská favoritka o více než 18 sekund porazila Švédku Charlotte Kallaovou, která tak v Krasné Poljaně získá už druhou stříbrnou medaili. O dalších deset sekund zpět dojela na třetím místě Norka Therese Johaugová.

Naopak překvapivě až pátá skončila vítězka skiatlonu Norka Marit Björgenová, která za svou krajankou zaostala o pět sekund.

Češka Eva Vrabcová-Nývltová skončila jednadvacátá, Klára Moravcová obsadila 48. místo. Vrabcová-Nývltová, jedenáctá ve skiatlonu, se v klasice necítí tak dobře jako v bruslení a v polovině trati jela dvaadvacátá. Snažila se prodrat do dvacítky, to se jí ale o dvě vteřiny nepovedlo.

Björgenová v závěru vytuhla

Jednatřicetiletá Kowalczyková vedla od prvního mezičasu a svůj náskok postupně zvyšovala.

V jedenáctistupňovém teplu, v němž řada lyžařek nastoupila na start v krátkých rukávech, to ještě v polovině trati vypadalo na souboj s Norkou Marit Björgenovou, ale vítězka skiatlonu v druhé části odpadla a skončila pátá.

Kowalczyková se po vítězství na klasické třicítce ve Vancouveru 2010 dočkala druhé olympijské zlaté medaile. Celkově už má ve sbírce pět cenných kovů z OH.

"Poslední tři týdny jsem se trápila, měla jsem problémy s nohou, o které se mluvilo až moc. Prasklina tam je, ale použila jsem prášky proti bolesti a na tři hodiny mám klid. Teď jsem plná nádherných emocí," řekla Kowalczyková.