Koulař Marcell skončil na MS desátý, Klučinová byla třináctá

ČTK ČTK
23. 8. 2015 14:59
Desáté místo obsadil koulař Jan Marcell na mistrovství světa v Pekingu.
Jan Marcell
Jan Marcell | Foto: ČTK

Peking - Desáté místo obsadil koulař Jan Marcell na mistrovství světa v Pekingu. Eliška Klučinová skončila v sedmiboji třináctá.

Třicetiletý Marcell se poprvé na velké světové akci probojoval do finále. V něm předvedl výkon 19,69 metru a zaostal za svým vystoupením v kvalifikaci, v níž předvedl vrh dlouhý 20,32.

"Energii jsem po kvalifikaci měl. Říkal jsem si, že to roztočím, ale vzal jsem to za špatný konec. Až třetí pokus vypadal, že bych se chytil, ale ne. Mrzí mě to, protože to bylo na postup do užšího finále hratelný," komentoval osmé místo, k němuž stačilo 20,11 metru.

Titul získal Američan Joe Kovacs výkonem 21,93 a má první cennou medaili. O 19 centimetrů porazil obhájce titulu z let 2011 a 2013 Němce Davida Storla.

Klučinová, kterou omezovaly několik týdnů potíže s Achillovou šlachou, zaostala za sedmým místem, jež vybojovala předloni v Moskvě. Ve dvoudenní soutěži nasbírala 6247 bodů. Navzdory zdravotním problémům si dnes zlepšila pět let starý osobní rekord v hodu oštěpem na 51,09 metru.

Druhý titul v kariéře získala Britka Jessica Ennisová-Hillová součtem 6669 bodů. Olympijská vítězka z Londýna se na jaře vrátila k závodům po mateřské pauze a v Pekingu navázala na zlato z Berlína 2009.

Fajdek obhájil titul

Další britská favoritka Katarina Johnsonová-Thompsonová přišla o šanci na medaili ve skoku do dálky, v němž měla tři přešlapy. Do té doby byla juniorská mistryně světa ve skoku dalekém a vítězka pětiboje z letošního halového ME v Praze průběžně druhá.

Titul mistra světa v hodu kladivem Pekingu obhájil polský favorit Pawel Fajdek výkonem 80,88 m. Dál zůstává jediným atletem, který letos přehodil hranici 80 metrů.

Mistrem světa v chůzi na 20 kilometrů se stal Španěl Miguel Ángel López v osobním rekordu 1:19:14 a vylepšil třetí místo z minulého šampionátu v Moskvě. Druhý skončil domácí chodec Wang Čen, který na vítěze ztratil 15 sekund. Bronzovou medaili, první chodeckou v historii Kanady, získal Benjamin Thorne v národním rekordu 1:19:57.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy