Koudelku hnaly české trubky, výhrou poslal trenéra k holiči

Sport ČTK Sport, ČTK
23. 11. 2014 16:43
Roman Koudelka vyhrál v Klingethalu poprvé v kariéře závod Světového poháru a ujal se vedení v průběžném pořadí. Jako první Čech po Jakubu Jandovi.
Roman Koudelka dosáhl v Klingethalu životního úspěchu
Roman Koudelka dosáhl v Klingethalu životního úspěchu | Foto: ČTK

Klingenthal - Skokan na lyžích Roman Koudelka stál opřený hlavou o lyže a jedním okem sledoval výsledkovou tabuli. Zbýval už jen jediný soupeř. Domácí Andreas Wellinger, nejlepší muž po prvním kole, však skočil o šest metrů méně a český závodník mohl pod můstkem v Klingenthalu vymrštit ruku vzhůru.

"Hrozně dlouho to trvalo, než to na výsledkové tabuli naběhlo. Byla to jako věčnost, i když já to trochu tušil, že by to mohlo vyjít," usmíval se Koudelka.

Díky skokům dlouhým 138 a 139,5 metru poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru a ujal se vedení v průběžném pořadí. Jako první Čech po Jakubu Jandovi.

Za hranice se vydali i fanoušci

Po chvíli si oblékl žlutý trikot, přezul boty a vrátil se do arény. "Romane, děkujem, Romane, děkujem," neslo se z ochozů Vogtland Areny, jen nedaleko českých hranic za Karlovými Vary. Koudelka se vydal ke skupině s českými vlajkami a trubkami a na dálku děkoval, mával a klaněl se. Posílal polibky a užil si poprvé v kariéře chvíli, kdy mu zahráli na jeho počest českou hymnu.

"Udělali mi velkou radost," zmínil Koudelka dva bratrance, kamaráda i přítelkyni, kteří byli v Německu celý víkend. Vyrobili speciální vlajku, měli trubky, které prý byly slyšet až na nájezdu. "To mě hřálo u srdce. Když troubili, tak jsem to prožíval a dodávalo mi to sebevědomí. A když jsem jim děkoval, tak jsem neřešil jak. Bouchlo to ve mně, užíval jsem si ty emoce," popisoval chvíli v cílovém prostoru vyhrazené jen jemu.

Naposledy vyhrál úvodní závod sezony v listopadu 2005 Janda v Kuusamu a pak ovládl i celý Světový pohár. Posledním Čechem, který zvítězil v některém podniku seriálu, byl Jan Matura. Ten vyhrál oba závody v Sapporu v lednu 2013. "Já myslím, že mi to žluté číslo sluší fantasticky, kdybych ho udržel až do Planice, vůbec bych se nezlobil," připomněl Koudelka finále sezony v březnu.

Trenér Plecháč shodí vlasy

Původně moc nepočítal, že by dnes mohl vyhrát. "Před druhým kolem jsem byl klidnější, cítil jsem se bojovněji. Věděl jsem, že když skočím daleko a lidi tady dole zařvou, že nahoře by je to mohlo trošku znervóznit," vysvětloval taktiku.

V druhém kole skočil daleko, a když bylo jasné, že bude mít alespoň bronz, obrovsky se radoval. "Kraft skočil daleko, což mě znervóznělo, ale šel za mě, tak jsem se zaradoval," uvedl. Pak ještě čekal na druhého Nora Anderse Fanemmela, který skočil v prvním kole nejdál, ale hlavně díky protivětru. Jenže vítr se otočil a zmírnil, takže se propadl. "Myslel jsem, že to bude spíš druhé místo, protože Wellinger mívá nervy ze železa. Myslel jsem si, že to udrží. Nakonec, zaplaťpánbůh, to pokazil a já se raduji," líčil.

Radost bude mít i z toho, že jeho osobní kouč Luboš Plecháč půjde k holiči. "Má hrozně dlouhé vlasy, což už mě štve, tak mu pořád říkám, že půjde dohola," uvedl Koudelka. Jenže trenér připustil změnu vizáže pouze v případě, že Koudelka vyhraje Světový pohár "Takže si trochu naběhl a má se na co těšit," smál se skokan. Pak ale trochu zmírnil. "Říkal, že se nechá klidně ostříhat, ale necháme to asi až po konci sezony," dodal Koudelka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy