Kouče Železného neposlechnu, plánuje si přípravu Špotáková

ČTK ČTK
16. 9. 2014 14:09
Do velké atletiky se po loňském narození syna Janka vrátila senzačním způsobem: potřetí vyhrála celkově Diamantovou ligu a na mistrovství Evropy v Curychu získala poslední velké zlato do své sbírky.
Barbora Špotáková.
Barbora Špotáková. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Oštěpařka Barbora Špotáková má za sebou sezonu, o které se jí ani nesnilo. Do velké atletiky se po loňském narození syna Janka vrátila senzačním způsobem: potřetí vyhrála celkově Diamantovou ligu a na mistrovství Evropy v Curychu získala poslední velké zlato do své sbírky.

Připustila, že pro příští rok bude náročnější hledat důvody k tréninku, ale olympijské hry v roce 2016 v Riu de Janeiro jsou pro ni velkou motivací.

"Mám za sebou úspěchy, o nichž se mi na začátku sezony vůbec nezdálo," uvedla Špotáková na dnešní oslavě v pražské restauraci U Pinkasů a pozvedla na přípitek sklenici plzeňské dvanáctky. Od personálu dostala i skleněnou korunu. "Když jsem byla těhotná, představovala jsem si, jak se vrátím. Ale že to bude takhle...," řekla dvojnásobná olympijská vítězka, která letos odešla poražena jen jednou v Birminghamu.

Motivací je Rio

O víkendu triumfovala v posledním velkém podniku sezony na Kontinentálním poháru v Maroku, odkud se vrátila už unavená. "Takže popravdě teď žádnou motivaci nemám, ale v listopadu ji naberu a začnu makat," ujistila. V příští sezoně je vrcholem pekingské mistrovství světa, na kterém loni Špotáková kvůli mateřské pauze chyběla. Z MS má doma zlato z roku 2007 v Ósace a dvě stříbra z Berlína 2009 a Tegu 2011. "Mojí motivací je spíš pobrat příští rok sílu na Rio. Ale je jasné, že já sezonu vypouštět neumím. Zase budu makat a chtít vyhrávat."

Během celého roku hovořila o tom, že by ráda překonala hranici 70 metrů. "Letos to opravdu bylo možné, i když možná bych už toho asi chtěla moc," uznala Špotáková. Právě její světový rekord 72,28 metru z roku 2008 pro ni může být motivací. Za rok už ale oštěpařce bude 34 let. "S věkem se šance na jeho překonání snižuje, ale motivace to je. Plánovat se to však nedá. Musí se sejít všechno, chytit závod a ideální podmínky," upozornila. Letos hodila nejdál 67,99 metru.

S trenérem Janem Železným už v Maroku hodnotila sezonu. Ona ji považuje za úspěšnou, trenér zůstal při zemi. "Pořád přemýšlím, proč jsem tak úspěšná. Ale asi je to tím, že zůstávám zdravá a poslouchám manažera i trenéry," usmívala se oštěpařka. Kouče Železného ale v přípravě na novou sezonu nejspíš neposlechne. Stejně jako loni. Na jaře nepojede do Afriky na dlouhodobé soustředění, hlavně kvůli rodině. "Aby Lukáš (přítel) byl dva měsíce bez Janečka? Ne, přesto to nejede vlak," řekla nekompromisně. "Když budu tahat Janečka na saních, budu mít sílu v nohách," žertovala.

Závodit budou tři mámy

Ani letos na jaře v Jihoafrické republice nebyla, ale nahrála jí teplá zima v Čechách. "Honza věří, že teplo dělá strašně moc, ale já tohle jsem ochotna podstoupit až v olympijské sezoně," řekla Špotáková. Důvodem je i dům, který dostavuje s přítelem. "Pět let o tom mluvím, už bych se ráda přestěhovala. Letos jsme nebyli s Lukášem spolu déle než půl dne," uvedla. I proto si v říjnu vybere alespoň týdenní dovolenou v teple u moře. "To je před přípravou potřeba."

Příští rok se chce soustředit spíš na rodinu než na atletiku. Byť se po mateřské dovolené vrátí její velké soupeřky Němka Christina Obergföllová a Ruska Maria Abakumovová. "Včera mi zrovna přišel e-mail od Christiny, co jsem dělala, že jsem se tak vrátila. Prozradím jí to, to není žádné tajemství, ráda jí s tím pomůžu," řekla s úsměvem. Abakumovová to bude mít s dvojčaty složitější. "Prý trénuje fest. Těším se na to, budeme závodit jako tři mámy," uvedla Špotáková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 1 hodinou

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy