Kouč: Matura bude opět ve špičce, Koudelkův stav není dobrý

26. 11. 2013 16:00
Čeští skokané na lyžích míří do Kuusama na druhý závod sezony ve stejném složení. Koudelkovy problémy jsou vážnější, než se zdálo.
Jan Matura při jednom z loňských veleúspěšných skoků.
Jan Matura při jednom z loňských veleúspěšných skoků. | Foto: Reuters

Praha - Čeští skokané na lyžích mají před sebou druhý závod sezony. Přesunují se do finského Kuusama, kde se o víkendu poperou o další body do Světového poháru.

Kouč David Jiroutek dává důvěru stejné sestavě, která se představila v Klingenthalu (Matura, Janda, Kožíšek, Hlava, Hájek, Cikl - pozn. aut.). Myslí si však, že ve Finsku budou panovat stejně nevlídné podmínky, jako v první závodě.

"V Klighentalu to byla loterie, byl to klasický první závod sezony. V Kuusamu to většinou bývá stejné. Rád bych se mýlil samozřejmě. Skokané nemají v těch prvních závodech tolik naskákáno, tak jsou závody takové nijaké," řekl serveru Aktuálně.cz trenér české reprezentace.

Janda mohl být lepší, ale chyboval ve vzduchu

Body v úvodním jednokolovém závodu získal pouze zkušený Jakub Janda, když skončil dvanáctý. Loňský český lídr Jan Matura, ani mladý Čestmír Kožíšek, na body nedosáhli.

"Škoda že udělal Janda chybu ve vzduchu, ta ho stála třeba deset metrů navíc. Mohlo to být ještě lepší. Maturovi hodně padal sníh, musel přetlačovat vítr, měl to těžké. A Kožíšek neměl nárok, v těch podmínkách co měl by to neskočil nikdo," zhodnotil výkony českých reprezentantů Jiroutek.

Matura může být stejně dobrý, jako loni

Ten věří, že třiatřicetiletý Matura bude i letos součástí světové špičky. "Určitě na to má, stačí pár lepších výsledků a chytí se. Loni jsme se také hledali až do Turné, chce to čas. Ale Honza může v klidu nastartovat tu samou jízdu, jako loni. Sezona je dlouhá," vysvětlil trenér. Připomeňme, že Matura v loňské sezoně vyhrál dva závody SP a v celkovém pořadí skončil na skvělém desátém místě.

V sestavě Čechů stále nelze počítat s Romanem Koudelkou, který má potíže s krční páteří. A jeho stav podle Jiroutka není dobrý.

"Bohužel. Věřím, že první start by mohl mít na Turné čtyř můstků, ale je to s otazníkem. Chci hlavně aby byl připravený na olympiádu, až tak špatné to momentálně je. Ještě ani není konkrétní diagnóza, probíhají další vyšetření. V normální životě fungovat může, ale při sportování je to problém," popsal stav čtyřiadvacetiletého závodníka.

Jury měla být v Klingenthalu rozhodnější

Průběh individuálního závodu v Klingenthalu, který v závěru připomínal frašku, nechtěl Jiroutek příliš komentovat. Přesto si nakonec neodpustil mírnou kritiku na adresu jury.

"Jury měla být rozhodnější. Bylo evidentní, že se už druhé kolo skákat nebude, ty podmínky byly hrozné. Oni přesto nechali závodníky vystoupat nahoru a až poté to zrušili. To mě překvapuje," uvedl.

"Byl to takový desetibojařský závod. Čtyři hodiny jsme čekali, kluci se každou chvíli rozcvičovali. Konečně jsme poznali jak se cítí Roman Šebrle. Pak najednou oznámili, že za dvacet minut začíná první kolo," podotkl trenér, který nechápal protest rakouského kouče Alexandra Pointnera.

Pointnerovi už se ostatní trenéři smějí

Nejdříve totiž probleskly zprávy, že Nor Bardal a Rakušan Schlierenzauer neodstartovali na vlastní žádost. "Norský trenér oznámil úplně v klidu, že Bardal nebude raději dobrovolně startovat, že je sezona dlouhá. Rakušané udělali totéž, ale za patnáct minut začali vykřikovat, že nemůže být uznaný závod," popsal Jiroutek tahanice.

A pozastavil se nad chováním Pointnera. "Byla to jeho taktická chyba. On je vždycky ve stresu a dělá chyby. A my okolo se tomu už jen smějeme," dodal český kouč.

 

Právě se děje

Další zprávy