Kosteličová má velký Křišťálový glóbus

ČTK
16. 3. 2006 13:38
Aare - Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová vyhrála celkové hodnocení Světového poháru. K zisku Křišťálového glóbu jí stačilo čtvrté místo v dnešním superobřím slalomu v Aare.
Janica Kosteličová.
Janica Kosteličová. | Foto: Reuters

Jediná rivalka a obhájkyně trofeje Anja Pärsonová ze Švédska závod nedokončila a ve dvou zbývajících závodech už nemůže ztrátu 204 bodů smazat.

Švédská obhájkyně trofeje z předchozích dvou sezon dnes vydržela na trati jen několik sekund. Na olympijské sjezdovce vyjela z trati hned ve třetí brance a nabídla Kosteličové, která jela až po ní, velkou šanci. A Chorvatka, která už má ve sbírce glóby z let 2001 a 2003, ji těsně využila.

"Nečekala jsem, že vyhraju glóbus už dneska," řekla po závodě Kosteličová, jež už má jistou i trofej za slalom. "Nevěřila jsem, že (Pärsonová) vyjede z trati. Jezdí teď dobře, navíc je na domácí půdě. Po její včerejší výhře to pro mne nevypadalo dobře," připomněla středeční vítězství Pärsonové ve sjezdu. "Myslela jsem, že to bude těžší," dodala.

Pokud by se před ní dostala ještě jedna závodnice, konečné rozhodnutí by se odložilo na jeden ze dvou zbývajících závodů. Za páté místo by totiž získala 45 bodů a rozdíl mezi oběma lyžařkami by byl 199 bodů, přičemž za vítězství se uděluje stovka.

Z vítězství se dnes překvapivě radovala Nicole Hospová, která si připsala první triumf v rychlostní disciplíně v kariéře. Na trati, na níž se příští rok pojede mistrovství světa, vedla nápor rakouských lyžařek - v elitní desítce jich dojelo celkem sedm.

Na druhé místo odsunula dvojnásobnou olympijskou vítězku Michaelu Dorfmeristerovou, která už měla jistý malý Křišťálový glóbus za super-G. Třetí skončila Němka Martina Ertlová-Renzová.

Výsledky - superobří slalom:
1. Hospová 1:19,45 min., 2. Dorfmeisterová (obě Rak.) -0,27, 3. Ertlová-Renzová (Něm.) -0,43, 4. Kosteličová (Chorv.) -0,87, 5. Mancusová (USA) -0,89, 6. Fischbacherová -1,05, 7. Meissnitzerová -1,18, 8. Marlies Schildová -1,23, 9. Zettelová -1,25, 10. Görglová (všechny Rak.) -1,30.