Zemřel populární zápasník sumo. Ve 28 letech je jednou z nejmladších obětí koronaviru

Sport Sport
13. 5. 2020 15:25
V pouhých 28 letech zemřel zápasník sumo Šobuši. Dnes ráno podlehl selhání orgánů v souvislosti s nákazou koronavirem.

Šobuši, vlastním jménem Kijotaka Suetake, je prvním zápasníkem sumo, který zemřel s koronavirem. Japonská média uvádějí, že je také zřejmě první japonskou obětí nákazy ve věkové skupině dvacetiletých.

Podle Japonské asociace sumo, která o úmrtí zápasníka informovala, trpěl Šobuši cukrovkou. Asociace také uvedla, že Šobuši měl už od 4. dubna zvýšenou teplotu a šéfové jeho stáje kontaktovali nemocnice a zdravotní centra, ale nenašli nikoho, kdo by se nemocného ujal. Až když začal vykašlávat krev, byl Šobuši 8. dubna konečně hospitalizován. O dva dny později pak byl pozitivně testován na koronavirus.

Jeho stav se prudce zhoršil 19. dubna, posléze byl umístěn na jednotku intenzivní péče nemocnice v Tokiu. "Jen těžko si dokážu představit, jak těžké muselo být bojovat s nemocí více než měsíc. Ale jako skutečný zápasník to zvládal statečně a bojoval až do úplného konce," uvedl bývalý zápasník Hakkaku, současný předseda Japonské asociace sumo. "Teď už může odpočívat v pokoji," dodal.

Šobuši debutoval mezi profesionály v roce 2007, byl členem respektované stáje Takadagawa a ve své divizi se vyšplhal na jedenácté místo žebříčku.

Na koronavirus byli pozitivně testováni i Šobušiho mistr ze stáje a jeden z jeho spoluzápasníků. Oba však již byli propuštěni do domácího léčení.

Květnový turnaj nejvyšší divize sumo, který se měl konat od 24. května, byl na začátku tohoto měsíce kvůli koronaviru zrušen. Klání v Nagoji, jež by se mělo uskutečnit od 19. června, bylo přesunuto do Tokia a nejspíš se odehraje za zavřenými dveřmi. Poprvé v historii se bez diváků konal turnaj nejvyšší divize už v březnu v Ósace, což byl zatím poslední uskutečněný turnaj nejprestižnějšího šampionátu.

Březnový turnaj v Ósace se poprvé v historii nejvyšší divize v sumo konal bez diváků
Březnový turnaj v Ósace se poprvé v historii nejvyšší divize v sumo konal bez diváků | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 31 minutami

Třináct zemí vyzvalo komisi, aby zasáhla proti maďarskému zákonu proti LGBT

Třináct evropských zemí ve společném prohlášení vyjádřilo "hluboké znepokojení" kvůli novému maďarskému zákonu, který zakazuje na školách materiály zobrazující homosexualitu či změnu pohlaví. Skupina vyzvala Evropskou komisi, aby zasáhla, informovala agentura AFP. Vznik společné deklarace iniciovala Belgie, svůj podpis připojila také Francie, Německo, Irsko, Španělsko, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko, Finsko, Švédsko a tři pobaltské země.

"Naléhavě žádáme Evropskou komisi, jakožto strážkyni smluv, aby využila všechny nástroje, které má k dispozici, k zajištění plného dodržování evropského práva, včetně předložení sporu Soudnímu dvoru EU," uvedli signatáři.

U příležitosti setkání ministrů členských zemí Evropské unie v Lucemburku francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune vyjádřil také "lítost" nad zákazem duhového osvětlení stadionu při utkání fotbalového mistrovství Evropy mezi Německem a Maďarskem v Mnichově. Zákaz UEFA naopak uvítalo Maďarsko. Německo, jako hostitelská země zápasu, chtělo duhovým osvětlením protestovat proti novému maďarskému zákonu. Místo mnichovského stadionu budou během zápasu barvami duhy osvětlené stadiony ve Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem, Berlíně, Mohuči, Wolfsburgu a Augsburgu.

Zákon, který mimo jiné znemožňuje ve školách pro děti mladší 18 let osvětu týkající se sexuálních menšin, kritizují i aktivisté a lidskoprávní skupiny jako diskriminační vůči komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

Další zprávy