Zemřel populární zápasník sumo. Ve 28 letech je jednou z nejmladších obětí koronaviru

Sport Sport
13. 5. 2020 15:25
V pouhých 28 letech zemřel zápasník sumo Šobuši. Dnes ráno podlehl selhání orgánů v souvislosti s nákazou koronavirem.

Šobuši, vlastním jménem Kijotaka Suetake, je prvním zápasníkem sumo, který zemřel s koronavirem. Japonská média uvádějí, že je také zřejmě první japonskou obětí nákazy ve věkové skupině dvacetiletých.

Podle Japonské asociace sumo, která o úmrtí zápasníka informovala, trpěl Šobuši cukrovkou. Asociace také uvedla, že Šobuši měl už od 4. dubna zvýšenou teplotu a šéfové jeho stáje kontaktovali nemocnice a zdravotní centra, ale nenašli nikoho, kdo by se nemocného ujal. Až když začal vykašlávat krev, byl Šobuši 8. dubna konečně hospitalizován. O dva dny později pak byl pozitivně testován na koronavirus.

Jeho stav se prudce zhoršil 19. dubna, posléze byl umístěn na jednotku intenzivní péče nemocnice v Tokiu. "Jen těžko si dokážu představit, jak těžké muselo být bojovat s nemocí více než měsíc. Ale jako skutečný zápasník to zvládal statečně a bojoval až do úplného konce," uvedl bývalý zápasník Hakkaku, současný předseda Japonské asociace sumo. "Teď už může odpočívat v pokoji," dodal.

Šobuši debutoval mezi profesionály v roce 2007, byl členem respektované stáje Takadagawa a ve své divizi se vyšplhal na jedenácté místo žebříčku.

Na koronavirus byli pozitivně testováni i Šobušiho mistr ze stáje a jeden z jeho spoluzápasníků. Oba však již byli propuštěni do domácího léčení.

Květnový turnaj nejvyšší divize sumo, který se měl konat od 24. května, byl na začátku tohoto měsíce kvůli koronaviru zrušen. Klání v Nagoji, jež by se mělo uskutečnit od 19. června, bylo přesunuto do Tokia a nejspíš se odehraje za zavřenými dveřmi. Poprvé v historii se bez diváků konal turnaj nejvyšší divize už v březnu v Ósace, což byl zatím poslední uskutečněný turnaj nejprestižnějšího šampionátu.

Březnový turnaj v Ósace se poprvé v historii nejvyšší divize v sumo konal bez diváků
Březnový turnaj v Ósace se poprvé v historii nejvyšší divize v sumo konal bez diváků | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 28 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy