Korešová, Škrobáková a Mazáč splnili limity na atletické MS

ČTK Sport ČTK, Sport
15. 6. 2013 18:23
O tři nová jména se dnes rozšířil počet českých atletů, kteří pojedou v srpnu na mistrovství světa.
Lucie Škrobáková je jednou ze tří atletů, kteří na MČR splnili limity pro MS
Lucie Škrobáková je jednou ze tří atletů, kteří na MČR splnili limity pro MS | Foto: Reuters

Tábor - O tři nová jména se dnes rozšířil počet českých atletů, kteří pojedou v srpnu na mistrovství světa.

Limity na domácím šampionátu v Táboře splnili dálkařka Jana Korešová a překážkáři Lucie Škrobáková a Martin Mazáč. Start v Moskvě tak má jistý už osmnáct reprezentantů a štafeta žen na 4x400 metrů.

O český rekord se dnes už potřetí v sezoně pokoušel tyčkař Jan Kudlička, ale opět neúspěšně. Smůlu měla i Kateřina Čechová, které k limitu na MS chyběla na stovce setina.

Korešová asi bude mít stadion v Táboře ráda. Před čtyřmi lety na něm totiž skočila osobní rekord 665 centimetrů a tento výkon dnes ve stejném sektoru zopakovala. Limit tak splnila na centimetr přesně.

Pro Korešovou první velká akce

"Doufala jsem, že to někdy zopakuju, a povedlo se mi to až letos. Jsem moc ráda, protože moc nepřály podmínky," poukázala na protivítr. Loňskou sezonu kvůli zranění úplně vynechala, v Táboře se kvalifikovala na první velkou akci v kariéře.

V dálkařské soutěži dal o sobě vědět další talent české atletiky, teprve šestnáctiletá Barbora Dvořáková, dcera reprezentačního kouče Tomáše Dvořáka, bývalého světového rekordmana v desetiboji.

V posledním pokusu skočila 597 centimetrů a splnila už druhý limit pro účast na MS do 17 let v Doněcku, kde poběží i 100 metrů překážek. Závodí i její sestra Kateřina, v této sezoně je ale zraněná. Obě trénuje matka Gabriela, bývalá dálkařka.

Čechové chyběla setina sekundy

Škrobáková splnila limit už v rozběhu časem 13,04 sekundy a ve finále se dokázala zlepšit až na 12,79. To je její druhý výkon kariéry a za čtyři roky starým vlastním českým rekordem zaostala o šest setin. Mazáč si zlepšil osobní maximum o 21 setin na 13,48, čímž vyhověl mírnějšímu limitu o dvě setiny.

Radost Čechové v cíli z dosaženého času se po chvíli změnila v pláč. Na světelné tabuli se totiž nejprve rozsvítilo 11,38, což je o dvě setiny horší čas než limit na MS, ale během dne se v Táboře několikrát stalo, že oficiální čas byl právě o dvě setiny lepší. Jenomže v případě Čechové to byla jen setina.

"To jste tu setinu nemohli stáhnout? Vždyť je to jen setina," litovala sprinterka, Mazáčova přítelkyně.

Masláka porazil Stromšík

Kvalitní bylo finále mužů na sto metrů, v němž osmnáctiletý talent Zdeněk Stromšík o čtyři setiny porazil Pavla Masláka a překonal o 14 setin i jeho juniorský český rekord.

Už v rozběhu předvedl závodník z Uherského Hradiště výkon 10,36 a je jasně nejlepším juniorem v Evropě. "Ten závěr nebyl ideální, ale vyhrál jsem, mám z toho radost," uvedl svěřenec Jaroslava Vlčka, který si řekl o nominaci na ME družstev do Dublinu.

Na závěr tyčkařské soutěže byl obzvlášť poslední Kudličkův pokus na rekordní výšce 582 cm povedený. "Nejlepší, co jsem v životě skočil," řekl tyčkař. "Je to škoda, kdybych měl stojany o pár centimetrů dál, skočil bych to s rezervou. Tak snad to co nejdřív padne," doufal Kudlička.

Lukáš Melich jako třetí český kladivář v historii přehodil hranici 80 metrů. Vrhač pražské Dukly skončil na mítinku ve Štětíně druhý výkonem 80,28 a v domácích dlouhodobých tabulkách se zařadil za rekordmana Vladimíra Mašku (81,28) a Františka Vrbku (80,38).

 

Právě se děje

Další zprávy