Königa a spol. čeká na Tour horský sprint Pyrenejemi

Ondřej Kurečka
23. 7. 2014 6:00
Preview k 17. etapě Tour de France 2014.
Uvidíme také dnes Lea Königa při závěrečném stoupání těsně pod vrcholem na zadním kole fenomenálního Vincenza Nibaliho?
Uvidíme také dnes Lea Königa při závěrečném stoupání těsně pod vrcholem na zadním kole fenomenálního Vincenza Nibaliho? | Foto: Facebook NetApp/Tour de France

Saint-Gaurdens/Praha – Den po nejdelší etapě letošního vydání Tour de France bude následovat naopak s pouhými 124 kilometry nejkratší klasická etapa. Ale nenechte se zmýlit délkou, bude to pro všechny velmi náročný den, který může být klíčový nejen v celkovém hodnocení, ale také pro soutěž k "krále hor".

Bude se totiž jednat o další zkoumání serpentin vedoucích přes pyrenejské průsmyky.

Na trati čtyři vrchařské prémie

Na pouti mezi Saint-Gaudens a Saint-Lary Pla d´Adet budou závodníci vystaveni čtyřem vrchařským prémiím. Po třech prémiích první kategorie se budou muset poprat ještě s cílovým stoupáním mimořádné kategorie, a jak už to u pyrenejských kopců bývá, půjde o kratší a prudší než průsmyky v Alpách.

Prvním z klasifikovaných stoupání je Col du Portillon začínající na 50. kilometru dlouhé 8,3 kilometru s průměrným sklonem 7,1 %. Od nájezdu na první stoupání si již závodníci až do cíle neužijí roviny, záhy po sjezdu z první prémie totiž začíná na 70. kilometru výjezd na známý Col de Peyresourde, dlouhý 13,2 kilometru s průměrným sklonem rovných 7 %.

Tenhle vrchol mají tvůrci itineráře Tour v poslední době zjevně ve velké oblibě. Jelo se tady loni, předloni i v roce 2010. Stoupání na třetí "jedničku" dne Col de Val Louron-Azet začíná na 96. kilometru a průměrný sklon 8,3 % bude závodníky trápit 7,4 kilometru.

Dojezd do Pla d´Adet podesáté

Cílovým kopcem je pak 10,2 kilometrů dlouhá vrchařská prémie mimořádné kategorie Saint-Lary Pla d´Adet s průměrným sklonem 8,3 %, přičemž druhý a třetí kilometr stoupání mají sklon hodně přes deset procent. Prostě utrpení se vším všudy.

Lyžařského středisko Pla d´Adet bude cílem etapy Tour podesáté. Poprvé se zde končilo již v roce 1974, kdy etapu ovládl velký oblíbenec francouzských fanoušků, věčně druhý, Raymond "Poupou" Poulidor v ročníku, ve kterém celkový triumf slavil Eddy Merckx.

V roce 1993 tady jako první zvedl ruce nad hlavu Polák Zenon Jaskula, který byl v té době historicky prvním vítězem etapy na Tour ze země na sever od Čech. Na Jaskulu navázal až v sobotní etapě letošního ročníku Rafal Majka. Naposledy se do Pla d´Adet dojíždělo v roce 2005, kdy vyhrál George Hincapie.

"Pla d´Adet je poměrně krátké stoupání, ale je opravdu těžké. Když jsem v květnu projížděl některé etapy, byl jsem překvapený, jak těžké je. Takže zítra se můžou vytvořit velké mezery, i když je to kratší etapa. Bude to nejtěžší etapa Tour," prohlásil o cílovém stoupání a celém dni průběžně třetí Francouz Thibaut Pinot.

Souboj Majky s Rodriguezem

Sedmnácté dějství letošní "Staré dámy" bude naprosto zásadní z hlediska boje o puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře, nejlepší závodník může získat do této klasifikace až 80 bodů. Etapu pojede v puntíkatém dresu zmíněný Majka, který vede o jeden bod před Joaquimem Rodriguezem.

Jak tým Majky Tinkoff-Saxo, tak i Rodriguezova Kaťuša již na letošní Tour mají na svém kontě dvě etapová prvenství a netají se plánem vrchařskou soutěž ovládnout.

Už od startu se tak dá očekávat velká aktivita obou zmíněných jezdců i jejich týmů. Majka i „Purito“ se budou chtít za každou cenu dostat do úniku a etapa tak již od samého začátku může být velmi atraktivní a získat přívlastek „ďábelská“. Ale puntíkatý dres může, pokud by opět ovládl cílové dojezd, nakonec získat i třetí Nibali ztrácející na Majku pouhé tři body. Tak, či onak, sprinteři se rozhodně na dnešní den netěší.

Zranění a nemoci decimují pole favoritů

Než se podíváme na stav v celkové klasifikaci, zrekapitulujme si jména favoritů, kteří již v Tour nepokračují. Pro zlomeninu zápěstí vzdal obhájce Chris Froome, zlomená noha zastavila Alberta Contadora, po pádech ji opustil i vítěz Dauphiné Andrew Talansky a mistr světa Rui Alberto Faria da Costa se tak dlouho trápil se zánětem průdušek, až po volném dni vzdal kvůli zápalu plic.

Antibiotika bral v průběhu závodu kvůli zánětu průdušek i Tejay van Garderen, lídr BMC, který naprosto vybouchl v úterní etapě, vidina pódia se mu rozplynula a bude se teď prát s Leopoldem Königem o šestou příčku. Čech na něj ztrácí pouhých 7 sekund.

"Je to obrovské zklamání. Dělal jsem si velké naděje na pódium, tyto plány teď dostaly pořádný zásah. Prostě jsem neměl nohy a cítil jsem se prázdný. Teď jen doufám, že se odrazím a budu mít zítra lepší den. Závod neskončil, čekají nás ještě tři těžké etapy," prohlásil americký talent po úterním příjezdu do Pyrenejí, kde ztratil na největší favority tři a půl minuty.

Pinot ve formě

Velmi špatný první den v Pyrenejích má za sebou i mladý Francouz Romain Bardet, který po ztrátě minuty a 50 vteřin na skupinu s Valverdem, Pinotem, Nibalim, Königem a týmovým kolegou Péraudem spadl ze třetího až na páté místo a právě Pinot jej připravil nejen o pódiové umístění, ale také o bílý dres pro nejlepšího mladého jezdce.

"Dosud jsem na letošní Tour neměl špatný den, ale dnes to bylo těžké. Když chcete útočit a místo toho se takhle propadnete, je těžké to zpracovat," připustil v úterý večer Bardet, který vyhlíží další horské etapy a nezapomněl poděkovat týmovému kolegovi Dumoulinovi, který jej dotáhl do cíle.

Bardet nyní na pátém místě uzavírá francouzský trojblok. Před ním jsou totiž vedle Pinota také stájový kolega Péraud.

Zatímco Bardet se po dni volna trápil, další francouzský mladík Pinot zatím závodí ve velkém stylu a dává tak konečně za pravdu těm, kteří mu před dvěma lety věštili zářnou budoucnost. V první pyrenejské etapě útočil a výšlapu na Port de Balès se mu podařilo odpárat Valverdeho a dokonce i Nibaliho.

Valverde spokojen

Také stříbrný olympionik z Pekingu Jean-Christophe Péraud jede velmi dobře, i když tak trochu nenápadně. Péraud má však v záloze velmi silnou časovku, čehož jsou si jeho bezprostřední konkurenti jistě dobře vědomi a o to více budou muset útočit v horách.

Nejzkušenější z tria Francouzů aktuálně ztrácí minutu a dvě sekundy na Pinota, kterou by v sobotní jízdě proti chronometru mohl s klidem smazat.

Druhý je stále zkušený Španěl Valverde, který ale má na Pinota k dobru 29 vteřin. "Je to velký skok směrem k pódiu. Byli bychom spokojeni s jednou minutou náskoku na van Garderena, ale tři a půl, to už je skutečně znatelný rozdíl," pochvaloval si Valverde po 16. etapě, jako kdyby ho další pronásledovatelé nezajímali.

Ještě více v klidu může být "Žralok z Messiny" Vincenzo Nibali, který dále pevnou rukou vévodí průběžnému pořadí s náskokem přesahujícím čtyři a půl minuty a jen těžko jej o trůn krále Tour někdo připraví.

Nebo dnešní „letecký den“ zaskočí i jeho? On-line reportáž startujeme ve 14:00 hodin ZDE!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij dostala dalších šest let vězení za korupci

Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij byla v pondělí odsouzena k dalším šesti rokům vězení. Soud v Barmě, které vládne vojenská junta, ji shledal vinnou ve čtyřech případech korupce. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na obeznámený zdroj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy