König: "soused" Kreuzigera, který si šel svojí cestou

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
Aktualizováno 29. 7. 2014 10:00
Český cyklista Leopold König po Vueltě 2013 okouzlil cyklistický svět také na Tour de France 2014. Co je vlastně zač?
Leopold König v cíli osmé etapy španělské Vuelty.
Leopold König v cíli osmé etapy španělské Vuelty. | Foto: facebook stáje NetApp

Praha – Zhruba jen necelých jedenáct tisíc obyvatel má městečko pardubického kraje Moravská Třebová. Přesto se v ní během dvou let narodily dva velké cyklistické talenty, o kterých v posledních několika měsících mluví celý svět – v roce 1986 Roman Kreuziger, před necelými sedmadvaceti lety pak také Leopold König.

Prvně jmenovaný dosáhl na loňské jubilejní Tour de France na celkové páté místo, druhý pak ohromil poslední týden na Vueltě, kde nejprve ve druhé etapě dojel čtvrtý, v osmé pak již dokázal všechny favority porazit a vyhrát.

Necelých devět měsíců nato pak dokázal závodník přezdívaný "Král" ještě vylepšit své celkové umístění na třítýdenním etapáku z nejslavnějších - na 101. ročníku "Staré dámy".

Zatímco Kreuzigera není třeba dlouze představovat, jméno Leopold König mnozí dosud stále příliš neznají.

König není zas tak neznámé jméno

„Je to talent, o tom jsem se přesvědčil coby pořadatel závodu Praha - Karlovy Vary - Praha, kde v roce 2010 skončil třetí a poté šel do týmu NetApp, kterému v té době šéfovali Jens Heppner, u nějž jsem končil ve Wiesenhofu kariéru,“ řekl k pětadvacetiletému lídru německé stáje s americkým vlastníkem cyklistický expert deníku Aktuálně.cz Lubor Tesař, bývalý špičkový český cyklista.

König má na kontě úspěchů více, ovšem na rozdíl od výsledků Romana Kreuzigera či v posledních dvou sezonách také Zdeňka Štybara se až do Vuelty jednalo o závody nižších kategorií, anebo se o nich jednoduše tolik nemluvilo.

„Je třeba si uvědomit, že všichni šli trochu jinou cestou. Roman se Zdeňkem byli talenty od juniorských let, je pochopitelné, že měli cestu trochu umetenou, byli poté i mezi dospělými určitou dobu hájeni. König jde krůček po krůčku, jinou cestou,“ nachází Tesař důvody, proč se tolik třeba neví o umístěních v Top 10 na závodech Kolem Británie, Utahu či Trentinu.

Na Kalifornii 2013 udělal König radost také sponzorům

Kromě druhého místa na republikovém závodě s hromadným startem před čtyřmi lety na sebe König nejvíce upozornil až loni na jaře, když dokázal vyhrát horskou etapu na prestižním závodě Kolem Kalifornie, navíc nedaleko sídla firmy hlavního sponzora týmu.

„To je hodně důležité. Sponzoři tým platí, sestavují se i dle dohod s nimi hlavní cíle sezony. König dokázal uspět na Kalifornii, teď vyhrál etapu na Vueltě, týmu se zaplatil na dvě sezony dopředu,“ usmívá se Tesař.

Český závodník je navíc třetí rok po sobě i největším sběratelem bodů do světového žebříčku, i díky nim a finančnímu plánu tak může jeho stáj reálně pomýšlet na to, aby už brzo startovala pod hlavičkou elitní ligy – Pro Tour. Díky silnému novému sponzorovi se tak stane od roku 2017.

Nejen dle Tesaře by se v ní měl ale minimálně König objevit už nyní. A vše tomu ostatně nasvědčuje. Letos mu končí smlouva, vynikající výkony na Tour de France jsou pak tou nejlepší pozvánkou mezi smetánku.

Přes úspěchy se König do Pro Tour necpe

"Hned po Tour si sedneme a probereme všechno s mým manažerem," řekl König během druhé dne volna na "Staré dámě" také Aktuálně.cz.

Jasná jednička německé stáje ale rozhodně do Pro Tour nespěchá po hlavě. Důvod? Nechce hrát druhé housle, jezdit na někoho jiného. „Otázkou je, zda se slova pro média shodují s tím, co chce skutečně. Obojí – zůstat v menší, byť plně profesionální stáji a případně o divizi níže, nebo jít do Pro Tour má svoje pro a proti,“ vysvětluje medailista z MS v silničním závodě a účastník her v Barceloně 1992.

„V menší stáji je zázemí rodinnější, což Königovi zjevně svědčí, na druhou stranu nemá nikdy jistotu startu na závodech Grand Tour, kam dostávají kontinentální týmy divoké karty,“ řekl Tesař. „Pravda je ale taková, že si svými výkony za poslední dvě sezony o místo v první lize řekl,“ doplňuje Tesař svoji předešlou myšlenku.

König totiž na Vueltě a následně i letos na Tour de France potvrdil dvě pravdy. První – nezpochybnitelný talent, který v něm dřímá a který může navíc i s ohledem na věk neustále rozvíjet. „Především v časovce vidím ještě limity,“ nachází výrazné místo na zlepšení Tesař, sám bývalý špičkový jezdec v jízdě proti chronometru.

König dokázal, že Vuelta nebyla náhoda

A ta druhá? Že se vždy lépe útočí ze závětří, využívá momentu překvapení, ale je daleko těžší svoji roli potvrzovat. Pro Königa byla  Vuelta prvním třítýdenním etapovým závodem kariéry, například i sám Vincenzo Nibali před nedělním pokračováním španělské Grand Tour přiznal, že českého mladíka vlastně vůbec neznal.

Je jasné, že pokud by na stejném místě atakoval například Rodriguez, Moreno či Roche, reagovali by Ital i další favorité jinak. Také toto tvrzení má ale druhou stranu mince.

„On sice využil momentu překvapení, je ale třeba si uvědomit, že i to je umění. Stejně jako například o den dříve Zdeněk Štybar se nebál zaútočit a byl za to odměněný. Mnoho jiných se o to ani nepokusí, oni ano. A třeba mít na paměti, že oba podobných šancí během roku příliš nemají, takže zaslouží obrovskou poklonu,“ měl před rokem jasno Tesař.

A jedním dechem dodal: „Nyní se jeho pozice změní nebo bude měnit, a bude proto zajímavé, jak se mu bude dařit na dalších závodech. Zda svoji pozici dokáže obhájit, nebo dokonce ještě vylepšovat. Jak už jsem řekl na začátku, talent i vůle pracovat mu nechybí!“

Český talent výzvy miluje...

To ostatně potvrzuje i sám König. „Už jako malé dítě jsem si dokázal pevně vytyčit cíle a jít za nimi, přijmout jakoukoliv výzvu. A na tom se postupem času nic nezměnilo. Coby cyklista vidím své přednosti v horách a především pak v těžkých, dlouhých stoupáních,“ dočte se návštěvník jeho profilu na oficiálním webu stáje NetApp.

Všechno toto pak potvrdil také nyní v červenci v Anglii a ve Francii. Poté, co jeho formace dostala divokou kartu na Tour de France, vydali se na ni s týmem osmi spolubojovníků coby úplní nováčci.

Výsledek? Jan Bárta byl bojovníkem třetí etapy, jejíž většinu strávil v dlouhém úniku, v sobotní časovce pak vybojoval pro české barvy historické třetí místo.

Kde je jeho výkonnostní limit?

A König? Po prvním týdnu byl ve třetí desítce. Po několika setkáních s asfaltem přemýšlel, že celkové pořadí zabalí. O sedm dní později už byl v elitní desítce, po Alpách nakoukl na sedmé místo, kam se po sobotní jízdě proti chronometru - kde dojel na páté pozici - vrátil.

"Je to fantazie. Tohle budu asi ještě hodně dlouho vstřebávat," napsal následně na svůj facebookový profil. Opět potvrdil slova o své cílevědomosti a talentu. Důkaz za všechny? Vyjeďte si o pár odstavců výše na slova Lubora Tesaře po Vueltě, kde se skrývají Königovy rezervy. Ano, v časovce.

Tenhle nenápadný, zdravě sebevědomý chlapec z malé vísky ve východních Čechách prostě ví, co chce a jak toho dosáhnout. Nyní tak zbývá zodpovědět poslední otázka: Kde jsou vlastně jeho limity?

 

Právě se děje

Další zprávy