König při závodní premiéře za Sky dojel pátý

Sport Sport, Ondřej Kurečka
30. 1. 2015 16:41
Český cyklista Leopold König zahájil své působení v týmu Sky pátým místem na Mallorca Challenge.
Leopold König na Mallorce 2015
Leopold König na Mallorce 2015 | Foto: ČTK

Mirador d'Es Colomer - Skvělým pátým místem na Mallorca Challenge zahájil své působení u týmu Sky český cyklista Leopold König.

Dnešní 149 kilometrů dlouhý závod z Palmy do Mirador d'Es Colomer, zvaný "Trofeo Andratx", ovládl Stephen Cummings (MTN - Qhubeka), který v cílové rovince udržel těsné vedení před Alejandro Valverdem (Movistar).

David Formolo (Cannondale) a Bauke Mollema (Trek) pak projeli cílem jen o pár desetin sekundy rychleji než český cyklista, který měl v cíli stejně jako oni ztrátu šest sekund (video z dojezdu si můžete prohlédnout zde).

König do ambiciózního týmu Sky přestoupil na konci loňského roku po vydařené Tour de France v dresu NetAppu a letos by měl být jeho spolulídrem na Giro d´Italia (více zde).

Cummingsovi stačil závěrečný atak

Série Mallorca Challenge probíhá na Baleárách od čtvrtku do neděle a i když tato čtveřice tradičních jednotlivých závodů spadá do nižší kategorie 1.1 UCI, přesto tohoto termínu ke startu do nové sezony tradičně využívají i nejlepší světové silniční týmy a nejinak je tomu v letošním roce. 

Brit Cummings, který vyhrál dnešní nejkopcovitější ze čtveřice závodů, získal rozhodující náskok na Velverdeho až atakem v závěrečném krátkém stoupání. Cummings přitom patří do jihoafrické MTN-Qhubeky, druhodivizní stáje, kam v zimě přestoupil z týmu BMC. I díky divoké kartě, kterou jeho nový tým získal, se ale může těšit na letošní Tour de France.

O víkendu na startu i Černý s Hirtem

Leopold König protnul cílovou pásku na páté pozici za Nizozemcem Baukem Mollemou, a byl tak v cíli nevýše klasifikovaným jezdcem britské stáje, za niž nenastoupily největší hvězdy Froome, Porte, Nieve či Roche.

König by měl závodit také v sobotním závodě, v němž se poprvé v dresu polského CCC Sprandi Polkowice objeví nová posila týmu, Jan Hirt, pro nedělní závod by se měl v oranžovém dresu polského  týmu představit druhý český závodník, Josef Černý.

Na závodech Mallorca Challenge startuje také tým Bora-Argon 18, zda se na start postaví také Jan Bárta, zatím není jisté.

Cyklistický závod Trofeo Andratx-Mirador d?Es Colomer v rámci série Mallorca Challenge (149 km):

1. Cummings (Brit.) 3:56:30, 2. Valverde (Šp.) stejný čas, 3. Formolo (It.), 4. Mollema (Niz.), 5. König (ČR) všichni -6, 6. Intxausti (Šp.) -13.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy