König by měl být na Giru jedním z lídrů týmu Sky

ČTK ČTK
12. 1. 2015 17:30
Český cyklista Leopold König, který nově působí ve špičkové silniční stáji Sky, má být pro letošní závod Giro d'Italia v pozici jednoho z lídrů, na něž bude tým pracovat.
Leopold König.
Leopold König. | Foto: Vojtěch Marek

Palma de Mallorca -  Český cyklista Leopold König, který nově působí ve špičkové silniční stáji Sky, má být pro letošní závod Giro d'Italia v pozici jednoho z lídrů, na něž bude tým pracovat. Nelze však zatím vyloučit ani jeho účast na Tour de France, kde se loni v dresu druhodivizní stáje NetApp-Endura katapultoval mezi žádané hvězdy celkovou sedmou příčkou.

Britská stáj poodhalila své záměry při prezentaci během soustředění na Mallorce. "Bude to tak, že naším hlavním lídrem na Giru se stane Richie Porte a spolulídrem Leo," citoval server iDnes.cz vyjádření jednoho ze sportovních ředitelů stáje Daria Cioniho pro časopis 53x11. "Jako lídři na Giro jsme byli určeni my dva," potvrdil samotný König.

Na Tour bude šéfovat Froome

Giro se pojede od 9. do 31. května a ačkoliv pro Tour by měl mít tým jasného kapitána, jímž bude vítěz "Staré dámy" z roku 2013 Chris Froome, pro Königa to nemusí nutně znamenat, že se 4. července na startu v nizozemském Utrechtu neobjeví také. "Pojedeme do Francie s tím nejlepším možným týmem, jaký budeme moci sestavit," prohlásil Froome.

Ten si sice původně pohrával s myšlenkou Tour ze svého programu vynechat kvůli profilu letošního 102. ročníku a jet oba zbývající závody Grand Tours Giro a Vueltu, ale nakonec tyto záměry - patrně i pod nátlakem vedení týmu - přehodnotil. "Na Tour zaměřím svou hlavní pozornost," uvedl Froome na oficiálním webu stáje. "Výzva absolvovat všechny tři Grand Tours v jedné sezoně tu však zůstává," podotkl Froome.

Letošní Tour de France bude podle jeho odhadů hodně náročná. "Bez jakýchkoliv pochyb půjde o těžký test. Ale já si výzvy užívám a není důvod, proč bych měl být horší než další favorité na vítězství. Je zodpovědnost nás všech v týmu, abychom byli na Tour natolik konkurenceschopní, jak jen to bude možné," uvedl Froome.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy