König bude v dlouhé časovce útočit na 7. místo

Ondřej Kurečka
26. 7. 2014 6:00
O držitelích žlutého, zeleného, puntíkatého a pravděpodobně i bílého dresu je na Tour de France již fakticky rozhodnuto. Ale českému jezdci Leopoldu Königovi jde stále o možnost postoupit na 7. místo.
Jan Bárta je českou časovkářskou jedničkou.
Jan Bárta je českou časovkářskou jedničkou. | Foto: ČTK

Bergerac - O držitelích žlutého, zeleného, puntíkatého a pravděpodobně i bílého dresu je na Tour de France již fakticky rozhodnuto. Ale českému jezdci Leopoldu Königovi jde stále o možnost postoupit na 7. místo.

Jan Bárta zase není bez šancí na úspěch v samotné časovce - podrobnou on-line reportáž z ní sledujte ZDE!

Prognózy expertů o tom, že až dnešních 54 km časovky z Bergeracu do Périgueux v předposlední den Tour rozhodne souboj mezi Christopherem Froomem a Albertem Contadorem, vzaly za své. Oba zmínění jsou již doma a žlutý dres pevně drží Vincenzo Nibali.

O tom, kdo Nibaliho doprovodí na pařížské pódium, se však teprve rozhodne. Vypadá to, že se Francie, domov nejslavnějšího závodu světa, po 17 letech konečně dočká svého zástupce v první trojici celkového pořadí.

54 kilometrů ve zvlněném profilu, navíc po devatenácti náročných etapách, to bude pro závodníky skutečný očistec. Podobně dlouhých časovek se v posledních letech moc nejezdí a pro některé závodníky to možná bude vůbec první zkušenost s takto dlouhým soubojem proti chronometru.

König má šanci na postup

Z českého pohledu bude nejzajímavější souboj o sedmé místo celkového pořadí, na němž momentálně figuruje Nizozemec Bauke Mollema následovaný osmým krajanem Laurensem Ten Damem. Lídr stáje NetApp König ztrácí z devátého místa na Mollemu pouhých 41 sekund a na Ten Dama jen 22 sekund.

König je solidním časovkářem, což prokázal i jedenáctou pozicí v časovce na loňské Vueltě. V v této disciplíně je určitě lepší než Molema a podstatně lepší než Ten Dam, který si s časovkami zrovna netyká. Rodák z Moravské Třebové byl sice postižen pátečním hromadným pádem, ale vše by mělo být v pořádku.

„Jsme rádi, že se žádný náš jezdec při havárii nezranil. Tohle se může stát rychle, ale dnes jsme měli štěstí. Teď se připravíme na časovku,“ oddechl si po páteční etapě sportovní ředitel NetAppu Enrico Poitschke. Ten již po čtvrteční poslední horské etapě cítil šanci na posun díky časovce: „Je tady šance se díky časovce posunout v pořadí.“

Souboj o stupně vítězů

Nibali je nezpochybnitelným suverénem letošního ročníku, rozhodující tak bude dlouhá časovka pro pořadí jezdců za „Žralokem z Messiny“. Druhý Thibaut Pinot má na čtvrtého Alejandra Valverdeho náskok pouhých 15 sekund, což je fakticky zanedbatelný rozdíl. Rozhodne se tak, komu z trojice Pinot, Jean-Christophe Péraud a Valverde zůstane v ruce „černý Petr“ v podobě neoblíbeného čtvrtého místa, které znamená neúčast na pařížském pódiu.

Nejslabším časovkářem je na první pohled Pinot, který to bude mít proti bývalému francouzskému a úřadujícímu španělskému šampionovi v časovce velmi těžké. Mladý Francouz vedoucí pořadí jezdců do 25 let je však nabuzený svými dosavadními výkony a svou kůži neprodá lacino.

„Bude trochu jiná časovka než obvykle, po třech týdnech závodění a 54 kilometrů dlouhá, ale když budu mít dobré nohy, proč ne? Každopádně se vůbec nestresuju. Časovky mám docela rád. Na dráze pracuji na správné pozici od loňského roku, takže doufám, že se mi práce vyplatí,“ prohlásil po páteční etapě Pinot. Nutno dodat, že Pinotovi věří i náš expert Lubor Tesař.

Valverde s Péraudem umějí zajet skvěle i vyhořet

Souboj zkušených jezdců Pérauda s Valverdem má potenciál být velmi zajímavý. Oba umějí časovku zajet výborně, ale oba občas mívají v této disciplíně slabší dny. Nicméně Péraudova výkonnost bývá stabilnější.

Francouz, bývalý úspěšný biker, zažívá životní sezonu a rád by ji korunoval pódiem v Paříži. Zatímco před dvěma lety si Pérauda při závodě SP horských kol v Novém Městě na Moravě většina fanoušků snad ani nevšimla, teď hraje jednu z hlavních rolí a věří si: „Zkoumal jsem trať v autě a líbí se mi. Věřím, že dosáhnu na pódium, možná dokonce na druhé místo.“

„Trať časovky bude Valverdemu výborně sedět. Na konci Tour je to o čerstvosti a o tom, kdo má nohy. Bude to těsné,“ tvrdí i sportovní ředitel Valverdeho Movistaru Arrieta a věří svému svěřenci.

„Je to ještě všechno ve hře, uvidíme, co se stane. Všechno bude záležet na momentální formě. Doufám, že budu mít dobré nohy. Pokud ano, všechno je možné,“ říká k tomu sám Valverde.

Pátý Romain Bardet má na čtvrtého Valverdeho již ztrátu přes dvě minuty a do boje o pódium vzhledem ke svým časovkářským schopnostem, pravděpodobně nezasáhne. Navíc se v páteční etapě zapojil do nepříjemného pádu. Také pořadí mladých jezdců tak pravděpodobně ovládne Pinot. Naopak ani dvouminutový náskok na šestého van Garderena Bardetovi nemusí stačit k udržení páté pozice.

Jasným favoritem Martin

Kromě umístění v celkovém pořadí se bude samozřejmě bojovat také o dílčí triumf. Jasným favoritem na etapové vítězství je „Panzerwagen“ od Bodamského jezera Tony Martin, úřadující mistr světa v této disciplíně. Martin si po heroických výkonech ve dvou vogézských etapách, z nichž jednu vyhrál, „orazil“ a při neúčasti Cancellary či Wigginse by neměl mít konkurenci.

Bojovat se tak pravděpodobně bude o druhé místo. Kdo by měl na Martina dotírat? Když se podíváme do výsledkové listiny loňského MS v časovce, zjistíme, že z nejlepších desítky bude v předposlední etapě Tour kromě vítězného Martina startovat jen čtvrtý Vasil Kiryjenka.

Bělorus se však v pyrenejských etapách hodně vydal ze sil, těžko říci, kolik toho v něm ještě zbylo. V týmu Sky Kiryienka není jediným znamenitým časovkářem, jak věří i sportovní ředitel Nicolas Portal, který po páteční etapě uvedl: „Naše myšlenky se již obracejí na sobotu a Thomas, Porte a Kiryienka se budou snažit dát do toho 100%, než se vydáme na dlouhou cestu do Paříže.“

Bárta není bez šancí

Bez šancí na výborné umístění není ani český zástupce Jan Bárta, jedenáctý ze zmíněné mistrovské časovky a trojnásobný český šampion. Z kyjovského rodáka vyrostl elitní bojovník s chronometrem a v letošní sezoně v časovce nebyl horší než jedenáctý na Dauphiné. Bárta si je svých šancí dobře vědom, proto se také v posledním týdnu již nepouštěl do pro něj typických dlouhých úniků.

Kromě Martina se na start časovky postaví ještě jeden trojnásobný světový šampion v této disciplíně, Michael Rogers. Ten už na letošní "staré dámě" jednu etapu vyhrál a dobrým umístěním se jistě může blýsknout i v předposlední etapě ročníku.

Zapomenout se nesmí ani na úřadujícího časovkářského šampiona Polska a Martinova týmového kolegu Michala Kwiatkowského. Mladý Polák sice na Tour přijel s ambicemi na úspěch v celkovém pořadí, to se však nepovedlo. Nezískal ani etapové prvenství a chuť si bude chtít spravit v sobotu. To je zřejmé i z jeho výsledku v poslední pyrenejské etapě, již dokončil v grupettu.

Do výsledků mohou velmi významně promluvit také Sylvain Chavanel, Nikky Terpstra, Maciej Bodnar či Lars Boom. A do boje o čelní umístění v etapě samozřejmě mohou zasáhnout také jezdci bojující o celkové pořadí. Tour zastihla například Nibaliho v takové formě, že by snad ani nikoho nepřekvapilo, kdyby se i v časovce objevil v horních patrech výsledkové listiny.

 

Právě se děje

Další zprávy