Konflikt hvězd: Nibali se naštval na Frooma. Pak se omlouval

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
10. 7. 2015 10:01
Vincenzo Nibali se po šesté etapě omluvil svému rivalovi Chrisi Froomeovi.
Tony Martin havaroval s Vincenzem Nibalim | Video: YouTube

Le Havre – Zatímco český fanoušek cyklistiky si užívá životního úspěchu Zdeňka Štybara (více zde!), který dokázal triumfovat ve čtvrteční etapě Tour de France, ti zahraniční řešili konflikt dvou největších hvězd a favoritů "Staré dámy“ - Itala Vincenza Nibaliho a Brita Chrise Frooma.

Poslední dva vítězové závodu se dostali do křížku kvůli pádu Tonyho Martina ze stáje Etixx-Quick Step (více o jeho odstoupení zde!) v závěru 191,5 kilometru dlouhé etapy z Abbeville do Le Havre. Německý lídr závodu ztratil na hranici 1000 metrů před cílem rovnováhu a kromě sebe poslal na zem i Naira Quintanu a Vincenza Nibaliho. O toho z druhé strany škrtnul právě Froome. A oheň byl na střeše.

Nibali se na nevinného Frooma řádně naštval

Italský „Žralok“ totiž poté, co se sebral z vozovky, považoval právě jeho za viníka svého pádu. Ten díky tomu, že se odehrál v ochranné tříkilometrové zóně před cílem, neměl dopad na celkové pořadí (vyjma Martina, který kvůli zlomenině klíční kosti odstoupil), pár modřin a škrábanců si z něj jezdci odnesli.

"V první chvíli jsem byl hodně naštvaný. V zápalu jsem se na něj hodně zlobil, myslel jsem, že za můj pád může právě Chris,“ pronesl po závodě Nibali. To už byl klidný a vyrovnaný. Také mimo jiné proto, že jeho britský rival předvedl velké sportovní gesto.

Po dojetí do cíle odstavil kolo u svých mechaniků a zamířil do karavanu Astany, za kterou rodák ze Sicílie jezdí. Po dvou minutách z vozu odešel, vyhnul se hroznu novinářů a zamířil do autobusu své stáje Sky. Na Twitter následně umístil video kolize s informací o svém odřeném koleni a přáním, aby byl Martin v pořádku.

Froome udělal vstřícný krok

Další tweet ale byl daleko důležitější: „Bylo tam pár zmatků kolem toho, kdo způsobil kolizi. Chtěl jsem, aby v tom bylo jasno. Vincenzo a Astano, nebyl jsem to já!“

Důvod Froomovy návštěvy následně potvrdila i druhá strana. "Vincenzo se spletl a poté, co viděl záznam v televizi, pochopil, kdo je skutečným viníkem kolize,“ řekl sportovní ředitel Astany Guiseppe Martinelli.

"V první chvíli jsem si skutečně myslel, že je to jeho vina. Ale nebylo tomu tak. Je zřejmé, že kolizi způsobil Tony Martin. Chris za mnou přišel, probrali jsme to a já jsem se mu omluvil,“ dodal obhájce žlutého dresu z loňského roku.

Oba rivalové tak ukázali velkého sportovního ducha a zamezili možnému velkému konfliktu. Svoji rivalitu si tak nechávají na trať, kde momentálně ztrácí loňský šampion Nibali na toho předloňského (Frooma), který se po odstoupení Martina vrátil zpět do žlutého, ze dvanácté pozice 1:38 minuty.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx-Quick Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

V bavorských Alpách našli tělo mrtvého Čecha, zemřel zřejmě nešťastnou náhodou

Lyžař našel v sobotu na hoře Wendelstein v bavorských Alpách tělo 41letého muže. Podle bavorské policie je mrtvým český občan, který dlouhodobě žil v hornobavorském okrese Starnberg. Vyšetřovatelé předpokládají, že zemřel nešťastnou náhodou.

Lyžař tělo muže objevil na severním svahu hory Wendelstein, která leží jihovýchodně od Mnichova a ční do výšky 1838 metrů nad mořem. Příčinou mužovy smrti byla podle policie nejspíš nešťastná náhoda. Stopy cizího zavinění se nenašly. Přesná příčina úmrtí ale není jasná. Vyšetřovatelé proto hledají případné svědky neštěstí.

Tělo muže museli podle policie do údolí dostat "za velmi nepříznivých podmínek" speciálně vycvičení horští záchranáři. Na akci se jich podílely přes tři desítky.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Tchaj-wan ohlásil další velké narušení své vzdušné obranné zóny Čínou

Tchaj-wan v neděli ohlásil největší narušení své vzdušné obranné zóny ze strany Číny od října, uvedla agentura Reuters. Do blízkosti ostrova se podle tchajwanského ministerstva obrany vydalo 39 čínských letounů. Tchaj-pej jako varování vyslala do vzduchu stíhačky a pro monitorování čínských strojů nasadila systémy raketové obrany.

Tchaj-wan si na přelety čínských vojenských strojů poblíž ostrova stěžuje opakovaně již přes rok. Čínská letadla se často vydávají do blízkosti Prataských ostrovů, strategické lokality v Jihočínském moři, na kterou si Tchaj-wan činí nárok. Čínské stroje se podle tchajwanského ministerstva pohybovaly v okolí Prataských ostrovů i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy