Konečně! Vitalij Kličko přišel o svůj titul. Kdo jej získá?

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
17. 12. 2013 8:00
Že to ale trvalo! Ukrajinský boxerský obr Vitalij Kličko nestál v ringu již 15 měsíců, přesto byl stále oficiálně vedený jako světový šampión těžké váhy prestižní organizace WBC.
Panování skončilo. Definitivně?
Panování skončilo. Definitivně? | Foto: Reuters

Mexico City – Že to ale trvalo! Ukrajinský boxerský obr Vitalij Kličko nestál v ringu již 15 měsíců, přesto byl stále oficiálně vedený jako světový šampión těžké váhy prestižní organizace WBC. Pondělní den ale všechno změnil...

„Vitalij Kličko byl jmenován zasloužilým šampiónem naší organizace, na což jsme náležitě hrdí. Vitalij Kličko získal toto ocenění jako jeden z mála boxerů historie. Dává mu možnost se kdykoliv vrátit bojovat o regulérní titul, nyní je ale jasné, že kvůli politické situaci na Ukrajině bojuje v jiném ringu a my v něm přejeme hodně úspěchů,“ zní mimo jiné v prohlášení jedné ze dvou nejstarších světových boxerských organizací.

Kličko neustále odkládal své rozhodnutí

Co to znamená v praxi? Přestože jsou v tomto sportu čtyři top organizace (a další menší), všechny mají jedno pravidlo v podstatě stejné: světový šampión musí obhajovat jednou během 12 měsíců. Pokud tak neučiní, o pás přijde. Pokud tedy nepřinese seriózní důvody, proč tak nemůže učinit.

O tom, že dvaačtyřicetiletý bijec už letos (nikdy) nebude boxovat se mluvilo prakticky okamžitě od jeho loňské zářijové výhry nad Němcem Manuelem Charrem. Jenže díky skvělému osobnímu vztahu s prezidentem WBC Josém Sulejmanem, se dařilo federaci a Kličkovi držet v napětí fanoušky i soupeře více jak rok.

Nejdříve Ukrajinec neustále posouval termín pro své rozhodnutí, po dvou zrušených aukcích na souboj s povinným vyzývatelem – Kanaďanem Bermanem Stivernem, přišel v létě s tezí o zraněném ramenu z přípravy, přestože se všeobecně vědělo, že v přípravě starší z ukrajinského bratrského dua vůbec není.

Odklady ukončila vyhrocená situace na Ukrajině

Následně dostal na listopadovém koncilu organizace další ultimátum pro své rozhodnutí, které se ale kvůli náhle vyostřené situaci na Ukrajině, kde se starší z bratrského boxerského klanu aktivně politicky angažuje, jako lídr nejsilnější opoziční strany UDAR, musel opět posunout. Nyní je vykrucování – také díky tlakům dalších boxerů a jejich manažerů – definitivně konec.

„Chci poděkovat WBC a prezidentu Sulejmanovi za podporu v našem demokratickém boji na Ukrajině. Bylo mi vždy ctí držet titul této federace. Jejich nabídka mi dává teoretickou šanci se vrátit do ringu, což si ale za současné situace nedovedu představit. Nyní se plně koncentruji na svůj lid na Ukrajině. Myslím, že můj bratr Vladimir dokáže zajistit více sportovních úspěchů, než já,“ pronesl 201 centimetrů vysoký bijec, který držel titul se čtyřletou pauzou téměř deset let.

Příznivce těžké váhy tak nyní čekají zajímavá škatulata. Již zmíněný Stiverne, jehož zastupuje i legendární Don King, si dvakrát vybojoval právo vyzvat šampióna (Klička), ani jednou na jejich střet nedošlo, od WBC má od listopadu zaručeno, že se utká buďto s ním, nebo o jeho volný pás.

Vrátí se na trůn Američané?

Jeho soupeřem byl mohl být jeden z trojice Němec Manuel Charr, jenž drží několik dílčích pásů této federace, či britské duo Tyson Fury – Dereck Chisora. Žebříčkově je sice za Stivernem Američan Chris Arreola, o odvetu s ním ale Kanaďan celkem pochopitelně příliš nestojí, respektive k ní nemá důvod.

Ve hře by mohl být také osmadvacetiletý Američan a dle mnohých největší talent supertíhy současnosti Deontay Wilder, jehož podporuje nejmocnější stáj světa Golden Boy Promotions.

Ať se již situace vyvine jakkoliv, fanoušci se mají rozhodně nač těšit. Dění v těžké váze se totiž opět pořádně rozhýbe a dle všeho tak definitivně skončí nadvláda ukrajinských sourozenců. Vitalijův bratr Vladimir totiž drží tituly zbylých tří prestižních federací – WBA, WBO a IBF.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Rusko poskytne Bělorusku rakety Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice

Rusko poskytne Bělorusku raketové systémy Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice. Na schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem to v sobotu v Petrohradě řekl prezident Vladimir Putin. Rusko tento systém před lety vyvinulo jako odpověď na budování amerického protiraketového štítu.

"V nadcházejících měsících předáme Bělorusku taktické raketové systémy Iskander-M," řekl Putin podle ruské televize na začátku setkání s Lukašenkem.

Iskander-M je mobilní raketový systém krátkého doletu s dosahem až 500 kilometrů. Naváděné střely mohou nést konvenční i jaderné hlavice.

Bělorusko je v současné době patrně nejbližší spojenec Ruské federace, která je od konce února v ozbrojeném konfliktu s Ukrajinou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozhovor Erdogana se švédskou premiérkou ohledně NATO pokrok nepřinesl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou řekl, že v souvislosti se snahou Švédska vstoupit do NATO nenastal žádný pokrok. Informovala o tom agentura AFP. Více než měsíc poté, co Švédsko společně s Finskem požádaly o přijetí do aliance, a těsně před jejím summitem, tak jednání patrně zůstávají zablokovaná.

"Švédsko musí přijmout opatření týkající se tak důležitých otázek, jako je boj proti terorismu," uvedl turecký prezident. Erdogan podle AFP volá po konkrétních krocích, které reagují na požadavky Turecka.

Ankara svůj odpor vůči zahájení přijímacího procesu se dvěma skandinávskými zeměmi zdůvodňuje jejich údajnou podporou kurdských ozbrojenců, které turecká vláda označuje za teroristy. Kromě toho kritizuje, že Finsko a Švédsko omezují prodej zbraní do Turecka. Dosavadní odpovědi obou zemí na námitky Turecka minulý týden Ankara označila za "hodně vzdálené" od jejích představ.

Zástupci všech tří zemí o věci znovu jednali v pondělí v centrále NATO v Bruselu. Tématu se bude věnovat i summit Severoatlantické aliance v Madridu, který začíná v úterý. Hlavním motivem vrcholné schůzky budou nejspíše důsledky ruského útoku na Ukrajinu, který byl mimo jiné impulsem pro snahy Švédska a Finska vstoupit do NATO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z věznice Valdice na Jičínsku se v sobotu ráno pokusil uprchnout vězeň

Z věznice Valdice na Jičínsku se pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla, podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď. Oznámila to mluvčí valdické věznice Eva Francová. Informaci s odkazem na TV Jičín přinesl server iDNES.cz. Věznice ve Valdicích patří k nejtěžším českým káznicím. Podle Francové si v ní aktuálně odpykává trest zhruba 1030 vězňů, z toho 18 doživotí.

"Příslušníci věznice okamžitě zareagovali. Vězeň na útěku byl zpacifikován a útěk nedokonal. Příslušníci vězeňské služby použili služební zbraň, nikdo nebyl zraněn. Informace k vězněné osobě podávat nemohu. Je to čerstvá věc, uskutečňuje se vyšetřování. Musí se prošetřit, jakým způsobem k tomu mohlo dojít a podobně," řekla Francová.

Informaci TV Jičín, že mělo jít o třiatřicetiletého muže, který si odpykává trest za vraždu, odmítla komentovat. Podle ní jde ve valdické věznici o ojedinělý případ. "V minulosti nějaké pokusy (o útěk) byly, ale letos a myslím si, že ani loni žádný pokus nebyl," řekla Francová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy