Komplikace v boji o MS. Basketbalisté podlehli Maďarsku 79:82

27. 8. 2022 20:34
Čeští basketbalisté prohráli v utkání kvalifikace mistrovství světa v Chomutově s Maďarskem 79:82, do tabulky skupiny K si připsali pátou porážku z osmi zápasů a klesli na páté místo za dnešního soupeře. Výrazně si tak zkomplikovali boj o šampionát, který se uskuteční v příštím roce v Indonésii, Japonsku a na Filipínách.
Ondřej Balvín v zápase Česko - Írán na OH 2020
Ondřej Balvín v zápase Česko - Írán na OH 2020 | Foto: Reuters

Před 3616 diváky v Rocknet Aréně neodvrátilo porážku ani 26 bodů kapitána Vojtěcha Hrubana. Ve vítězném týmu zazářil Ádám Hanga, který si díky 20 bodům a 12 doskokům připsal double double.

Zápas byl generálkou na mistrovství Evropy, jehož skupinu D hostí Česko v O2 areně. Národní tým vstoupí do turnaje v pátek 2. září proti Polsku.

Český tým stále postrádal se zraněným kotníkem na pravé noze rehabilitujícího Tomáše Satoranského, dalšího rozehrávače Víta Krejčího, jež se zotavuje pro problémech se žebry, a nemocného Jaromíra Bohačíka.

Maďaři v úvodu prokázali pověst dobrých střelců z dálky a díky trojkám Dávida Vojvody, Szilárda Benkeho a Mikaela Hopkinse drželi krok s českým týmem, který šel třikrát do vedení a pět bodů dal do stavu 7:3 Ondřej Balvín. Střelecky se k němu přidali kapitán Vojtěch Hruban a Patrik Auda a přetahovaná o maximální vedení o dva body skončila po první čtvrtině 23:23.

V úvodu druhé desetiminutovky dostali Maďary do čtyřbodové náskoku Hanga a Ákos Keller. V polovině druhé čtvrtiny Češi po Balvínově smeči a třem proměněným trestným hodům ze čtyř Hrubana otočili stav na 35:33.

Maďaři díky Hopkinsově trojce a koši s proměněnou šestkou Rosca Allena odskočili na 39:35. Pak zase následovala devítibodová šňůra domácích, kterou načal dvěma koši Jan Veselý a dokonali Auda s Hrubanem, který dal trojku. Na závěr prvního poločasu ale sérií 8:0 strhli Maďaři na svou stranu náskok 47:44.

Na začátku druhého poločasu na vedení soupeře 49:44 odpověděl Veselý pěti body a asistencí na koš Tomáše Kyzlinka. Následně Ondřej Sehnal otočil na 53:49. Ve třetí čtvrtině už tým kouče Ronena Ginzburga soupeře nepustil. Maďaři dokázali dvakrát srovnat skóre, i když po Hrubanově těžké trojce to bylo už 62:58. Náskok tří bodů do konce třetí čtvrtiny ale zajistil třemi úspěšnými šestkami Martin Peterka.

Poslední část začal sedmou maďarskou trojkou v utkání Hanga, odpověděl sice Balvín, ale v bodově slabé pasáži posunul Maďarsko do vedení 68:67 Keller. Hned sice zareagoval po Audově asistenci Veselý, na Hangův koš průnikem Hruban, ale po dvou šestkách Jánose Eilingsfelda, trojce Zoltána Perla a dalším dvěma trestným hodům Allena vedli hosté 77:71.

A vzápětí i o sedm bodů. Dvěma trojkami udržel český výběr ve hře Hruban, který pak dal stejně jako Hanga jen jednu ze dvou šestek a s klaksonem trefil z vlastní půlky obroučku, takže na prodloužení nedošlo.