Kometa Erbanová: Hrála jsem hokej, petangue i nohejbal

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
25. 12. 2012 18:30
Rychlobruslařka Karolína Erbanová vede průběžné pořadí letošního Světového poháru na trati 1500 metrů. Dvacetiletá závodnice podruhé vyhrála v anketě Sportovec roku kategorii Junior roku.
Dvacetiletá rychlobruslařka Karolína Erbanová je velkou nadějí pro zimní olympiádu v Soči
Dvacetiletá rychlobruslařka Karolína Erbanová je velkou nadějí pro zimní olympiádu v Soči | Foto: Eduard Erben

Praha - Čtrnáct měsíců před zimní olympiádou v Soči to vypadá, že Česko má další medailovou naději. Tu odborníci i fanoušci spatřují v teprve dvacetileté Karolíně Erbanové, která je vedle Martiny Sáblíkové nastupující hvězdou českého rychlobruslení.

V dětství přitom blonďatá sympaťačka hrála hokej a k rychlobruslení se dostala náhodou.

Mladá kometa, která v juniorské kategorii posbírala na světových šampionátech šest titulů, už několik let působí i mezi ženskou elitou.

Svěřenkyně kouče Petra Nováka, jež se specializuje na krátké tratě, momentálně dokonce vede průběžné pořadí letošního Světového poháru na kilometrové distanci.

Skvělý rok završila rodačka z Vrchlabí úspěchem v anketě Sportovec roku, kde obhájila vítězství v kategorii Junior roku.

Co to pro vás znamená, že jste se po roce znovu dostala do společnosti nejlepších sportovců České republiky?
"Je to skvělý pocit. Už to, dostat se tam a vidět je všechny naživo, je pro každého juniora krásný zážitek. Moc mě těší, že jsem vítězství obhájila."

Sledovala jste tyto ankety už v mladším věku?
"Pamatuju si, že ano."

A představovala jste si někdy, že si také jdete pro nějaké ocenění?
"To zase ne, na to jsem nikdy nepomýšlela. Ale sledovala jsem je hlavně kvůli hokejistům. To bylo v době, kdy jsem měla v hlavě jenom hokej a ještě jsem rychlobruslení nedělala."

Pravda, k rychlobruslení jste se vlastně dostala přes hokej...
"To mi bylo zhruba třináct. Dostal mě k tomu můj tělocvikář, který si někde přečetl, že trenér Petr Novák hledá lidi do týmu. Tak mě prostě sbalil. Ani se mě neptal, ale jen mi to prostě oznámil. Tak jsem se vydala na své první rychlobruslařské soustředění do Harrachova."

Dělala jste předtím kromě hokeje ještě jiné sporty?
"Tenis a sjezd na lyžích. Taky petanque a trochu nohejbal."

To jste asi byla hodně aktivní dítě...
"No to jsem byla, to mi říkali všichni. Musela jsem se prostě někde vybít. Ale myslím si, že se mi to všechno hodí i teď."

V juniorské kategorii už končíte. Jsou pro vás ta dvě ocenění Junior roku motivací, abyste se pokusila v příštích letech zazářit i v desítce dospělých?
"Ten přestup z juniora do dospělých je v každém sportu těžký. Přála bych si, aby byl úspěšný, abych na to navázala a aby se to nadále vyvíjelo dobrým směrem."

V takové fázi kariéry je jistě důležité neusnout na vavřínech a dál pracovat. Máte kolem sebe lidi, kteří vám to připomínají a usměrňují vás?
"Určitě. Jak tým, tak doma. Hlavně se snažím uvědomit si to sama. To je nejdůležitější. Ostatní vám můžou říkat, co chtějí, ale dokud si to nechci uvědomit sama, tak se to stejně nestane."

Dlouhá léta byla u nás synonymem pro rychlobruslení Martina Sáblíková, dvojnásobná olympijská vítězka. Teď už díky vám není ta pozornost tak jednoznačně zaměřená. Jak to vnímáte, že už nejste jen ´ta druhá´ za ní?
"Myslím si, že Martina bude vždy symbol rychlobruslení, ať už zajede cokoliv. A to nemyslím nijak ve zlém. Martina bude vždycky ta první a ta nejlepší. Aspoň pro mě, protože je průkopníkem. Asi si nikdo nedovede představit, v jakých podmínkách musela trénovat. Já se tak necítím, že bych byla nějak za Martinou."

Olympiáda v Soči se blíží. Řada adeptů na medaile začíná zhruba rok předem ladit formu právě na tuto vrcholnou akci. Ubírá se vaše příprava také tímto směrem, nebo se zatím plně soustřeďujete na nejbližší závody?
"Co se týče fyzické přípravy, tak se na olympiádu ještě nezaměřuji. Ale jinak už na ni musím pomýšlet."

Nyní jste ve velmi dobré formě, a tak se nabízí úvahy o vysokých cílech, které si pro olympiádu můžete klást. Dáváte si už nějakou konkrétní metu?
"Jsem známá tím, že výsledky dopředu neříkám a už vůbec ne ty olympijské. Raději se budu soustřeďovat na postupné kroky, například na druhou polovinu sezony."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy