Kolik za olympijský triumf? Milion i nic

SportPlus, ČTK
6. 2. 2006 19:01
Praha - Olympijským vítězstvím se sportovec zapíše do historie. A taky slušně vydělá. "České" olympijské zlato se cení milionem, stříbro polovinou této sumy a bronz je za 300 tisíc korun. Dvojice, například lyžařští sprinteři, si za případné zlato rozdělí 1,2 miliónu, čtyřčlenná družstva, tedy štafety či čtyřbob, pak 1,5 milionu. Pro hokejový tým je připraveno deset milionů.
Zlatá medaile pro zimní olympiádu v Turíně.
Zlatá medaile pro zimní olympiádu v Turíně. | Foto: Reuters

Určitě příjemné sumy, ale zdaleka ne nejvyšší. Rekordní odměny připravili pro domácí hry Italové, kteří se chtějí blýsknout skvělými výsledky. Motivace není zanedbatelná: za zlato 3,7 milionu korun.

Úplným opakem jsou Norové. Ti svým olympionikům za medailový úspěch nevyplatí ani haléř. I přes tuto praxi patří Norsko k nejúspěšnějším státům zimních olympiád a před čtyřmi lety bylo v Salt Lake City nejlepší výpravou. Ani Rakousko neodměňuje své sportovce hotovostí, naprázdno ale jeho úspěšní olympionici nevyjdou. Za zlato dostanou pamětní plaketu ze stejného kovu v hodnotě 350 tisíc korun.

Hluboko do kapsy nesáhli ani Němci, kteří ohodnotili nejcennější turínské kovy částkou 15 tisíc euro. I tak se ale německý výbor nejspíš "prohne": na ZOH 2002 byl při zisku tří tuctů medailí (12-16-8) nucen vyplatit na odměnách 715 375 eur, tedy asi dvacet milionů korun. Němci navíc platí i umístění na čtvrté až osmé příčce, a to postupně 4000, 3000, 2500, 2000 a 1500 euro.

A jak jsou na tom Slováci? Zlato si stejně jako Češi cení na milion, ovšem slovenských korun, což v přepočtu činí asi 770 tisíc. Za stříbro vyplatí 600 a za bronz 300 tisíc slovenských korun. Slovenští hokejisté by za olympijský triumf inkasovali 10 milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy