Kolik je vlastně v Česku sportovců? Jedenáct milionů už ne

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 8. 2015 6:00
Ministerstvo školství a Český olympijský výbor mají připravenou databázi, která bude registrovat počty reálných členů sportovních svazů. Její spuštění komplikuje Úřad pro ochranu osobních údajů.
Stát chce spočítat, kolik má v zemi doopravdy sportovců. Tak si na to číslo počkejme, jisté je, že kdyby se hledali sportovci nejpohlednější, na osazenstvo kurtů pro plážový volejbal by se nezapomnělo
Stát chce spočítat, kolik má v zemi doopravdy sportovců. Tak si na to číslo počkejme, jisté je, že kdyby se hledali sportovci nejpohlednější, na osazenstvo kurtů pro plážový volejbal by se nezapomnělo | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Kolik je v Česku sportovců? Bizarní odpověď na tuto otázku svého času královsky pobavila tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska.

„Když nám sportovní svazy předložily žádosti o dotace, zaujalo nás, kolik vykazují členů. Dohromady to dalo 11,4 milionu sportovců," rozveselilo náramně ministra Kalouska. Zmíněné číslo totiž o 850 000 osob předčilo počet obyvatel státu.

Ministerstvo školství začalo v éře Marcela Chládka budovat spolu s Českým olympijským výborem reálnou databázi českých sportovců. "Po technické stránce je databáze připravená, naprogramovaná. Ještě ale probíhají jednání s Úřadem pro ochranu osobních údajů, a tím se reálné spuštění databáze posouvá," vysvětluje Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Obsáhlý rozhovor právě s Jiřím Kejvalem přinášejí dnešní Hospodářské noviny. Klíčový muž českého sportu v něm mimo jiné garantuje, že čeští reprezentanti nyní rozhodně nedopují v žádném řízeném systému, jaký v zemi běžel v 80. letech.

Ale zpět k databázi sportovců. Důležité je u ní ono slovíčko "reálná". Znamená to, že tento nový moderní registr už by měl být budován například bez těch, co už sportování dávno zanechali, jenže z kartoték, v nichž se střádají seznamy členů jednotlivých sportovních asociací, takové "mrtvé duše" nikdo nikdy nevyškrtával.

"Mrtvé duše" léta nikomu nevadily. Naopak

A jednotlivým asociacím to tak naprosto vyhovovalo. Důvod? Jedním z ukazatelů, podle nichž se rozdělují státní dotace pro jednotlivé sporty, je totiž i velikost členské základny příslušné sportovní asociace.

Skutečně reálnou databází svých členů disponuje například florbal, velkým vzorem všem ostatním šel před nedávnem i český fotbal.

Ten podle starých registrů a matrik vykazoval takřka 600 000 členů. Poté, co FAČR přešel na elektronickou evidenci členství spojenou s placením členských příspěvků, vykazovala Peltova asociace zprvu zhruba 250 000 členů, dnes už se dostala až na číslo 320 000. Neregistruje totiž jako své členy pouze hráče, ale povinně i funkcionáře, trenéry, rozhodčí, maséry, dokonce i fanoušky.

Podobná součinnost v otázce budování reálných databází se nyní očekává také od dalších sportovních svazů a asociací. A těm se do toho logicky moc nechce. Obávají se, že reálné počty jejich členů se ukážou jako velmi nízké, což by mohlo znamenat, že by se jim oproti současnému stavu mohla výrazně snížit i státní podpora. Přičemž ty rozdílové peníze by se pak nejspíš přiřkly těm opravdu velkým a četným, tedy zejména fotbalu.

Když má Jiří Kejval odhadnout, kolik sportovců nakonec databáze napočítá, odvětí: „Reálně tu organizovaně sportuje tak 5 milionů lidí. Ale pozor! V téhle databázi budou zahrnuti jen sportovci, kteří budou odpovídat definici, jakou nakonec určí stát. Ta definice ještě není zdaleka určená, ale pro ilustraci řekněme, že by například mohlo jít o sportovce  od 6 do 36 let, u kterých bude ovšem zároveň průkazné, že se ročně zúčastnili alespoň čtyř závodů, zápasů, soutěží a podobně. Jen na tyhle sportovce, tedy na ty, kteří budou vyhovovat oné definici pro zařazení do této databáze, bude totiž stát jednotlivým svazům dotace uvolňovat. A sportovců, kteří by mohli splňovat tyhle podmínky, může být, myslím, v zemi nejvýš milion.“

Stopka od ochránců osobních dat

Jak jsme zmínili, databáze je podle Kejvalových slov technicky připravená a naprogramovaná. "Migrovali jsme tam zatím data ze sedmi svazů, včetně fotbalu, abychom si ověřili funkčnost. Databázi kontroluje ministerstvo školství a od tohoto měsíce funguje na serverech Státní tiskárny cenin, kde běží všechna státní data," vysvětluje Kejval.

Kdy se databáze uvede do plného provozu  - a jestli vůbec - to je ale ještě tak trochu ve hvězdách. "Na jednu stranu ministerstvu školství vytkla zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, že v oblasti sportu je nedostatečně kontrolovaná členská základna. Na druhou stranu stále probíhají intenzivní jednání s Úřadem pro ochranu osobních údajů," vysvětluje Kejval.

A právě tady je podle všeho kámen úrazu. Podle informací Aktuálně.cz zaslal totiž Úřad pro ochranu osobních údajů k založení databáze sportovců odmítavé stanovisko. A teď se čeká na to, zda v průběhu dalších jednání případně změní názor.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Bilbao a Dublin přišly o zápasy ME, nahradí je Sevilla a Petrohrad s Londýnem

Bilbao a Dublin přišly o pořádání zápasů letního fotbalového mistrovství Evropy, protože nemohly vzhledem ke koronavirové situaci garantovat přítomnost diváků na tribunách. Evropská fotbalová unie UEFA po dnešním zasedání výkonného výboru oznámila, že Bilbao nahradí Sevilla a dublinské duely převezmou Petrohrad a Londýn.

Bilbao a Dublin měly hostit po třech zápasech základní skupiny E, v níž hrají Španělsko, Švédsko, Polsko a Slovensko, a také každý jedno z osmifinálových utkání. Sevilla je mezi pořadatelskými městy odloženého Eura nováčkem a bude hostit všechny čtyři duely původně plánované do Bilbaa.

Petrohrad, který už měl schválenou organizaci tří duelů skupiny B a jednoho čtvrtfinále, převezme tři dublinské zápasy ze základní skupiny. Londýn byl už před změnami nejvytíženějším městem ME a ke třem duelům "české" skupiny D, plánovanému osmifinále, oběma semifinále a finále si přibere i osmifinále z Dublinu.

Výkonný výbor UEFA dnes také jednal o Mnichovu, třetím z původních dvanácti měst, které nemohlo unii do stanoveného termínu zaručit fanoušky v hledišti. Bavorská metropole nicméně o celkem čtyři zápasy nepřišla, neboť na červen počítají tamní úřady se zlepšením koronavirové situace a minimálně 14.500 diváky v Allianz Areně.

Dalšími pořadateli turnaje, který se loni nekonal kvůli pandemii koronaviru, jsou Glasgow, Řím, Baku, Budapešť, Bukurešť, Kodaň a Amsterodam. Všechna tato města už dříve přislíbila, že během turnaje alespoň zčásti stadiony zaplní.

Česká reprezentace odehraje první dva zápasy v základní skupině D proti Skotsku a Chorvatsku 14. a 18. června v glasgowském Hampden Parku a 22. června se střetne s Anglií v londýnském Wembley.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útočník s nožem zavraždil u Paříže policejní úřednici, policie ho zastřelila

Útočník s nožem ve francouzském městě Rambouillet u vchodu na policejní stanici zavraždil devětačtyřicetiletou policejní úřednici. Policisté ho postřelili, později zemřel. Podle médií byl muž občanem Tuniska, ale ve Francii pobýval legálně a měl čistý trestní rejstřík.

Aktualizováno před 1 hodinou

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Další zprávy