Kolem Romandie pojede i nejlepší biker planety

29. 4. 2014 15:09
V Anconě dnes prologem odstartoval šestietapový závod Kolem Romandie zařazený do kategorie World Tour.
Nino Schurter se raduje z vítězství ve světovém poháru v Novém Městě na Moravě
Nino Schurter se raduje z vítězství ve světovém poháru v Novém Městě na Moravě | Foto: ČTK

Ancona - V italské Anconě dnes prologem odstartoval šestietapový závod Kolem Romandie, zařazený do kategorie World Tour.

V posledních třech letech platilo, že kdo celkově vyhrál tento závod, stál v červenci na nejvyšším stupínku na Champs-Élysées oblečen do žlutého trikotu vítěze Tour de France.

Další, a možná ještě větší, zajímavostí letošního ročníku je start superstar světa horských kol Švýcara Nino Schurtera, který startuje v dresu australského týmu Orica-GreenEDGE, s nímž jej spojuje společný dodavatel bicyklů.

Schurter startuje v dresu Oricy

Nino Schurter je ve 27 letech již trojnásobným světovým šampionem i celkovým vítězem Světového poháru a dvojnásobným účastníkem olympijských her, v Pekingu vybojoval bronzovou medaili a v Londýně jej v těsném finiši porazil pouze Jaroslav Kulhavý. Australská stáj již na konci minulého roku oznámila, že by se v jejím dresu měl světový šampion objevit ve dvou závodech na švýcarském území.

Kolem Romandie by tak měl být pro Schurtera jakýsi test před červnovým závodem Kolem Švýcarska. „Zúčastnit se Kolem Švýcarska aspoň jednou v mém životě bylo vždy mým snem,“ přiznal Schurter pro cyclingnews.com.

Lídrem australské formace však bude Schurterův krajan Michael Albasini, který pro týmový web nijak netajil své nadšení z nového týmového kolegy: „Těším se na závodění s Ninem. Bude zajímavé sledovat, jak elitní biker zapadne do našeho týmu a do silničního pelotonu. Samozřejmě je velmi silný.“

Na startu i další bývalí bikeři

Přechod úspěšných závodníků z terénu do silničního pelotonu není ničím novým. Řada dnes úspěšných silničářů v minulosti sedlala bicykl s rovnými řídítky a tlustými plášti. Na silnici nejúspěšnějším bývalým bikerem je zřejmě Australan Cadel Evans – vítěz Tour de France z roku 2011. Evans býval na přelomu tisíciletí naprostou špičkou mezi závodníky na horských kolech, v letech 1998 a 1999 ovládl celkové hodnocení Světového poháru, o rok později na domácích OH dojel sedmý. Horským kolům se dříve vrcholově věnoval také Kanaďan Ryder Hesjedal – vítěz Giro d´Italia 2012 či Slovák Peter Sagan.

Také na Kolem Romandie bude možné vidět hned několik bývalých bikerů, kteří dnes úspěšně válčí v silničním pelotonu. V dresu Astany to budou Fredrik Kessiakoff a Jakob Fuglsang, který dojel na loňské Tour de France celkově na sedmé pozici. Lídrem francouzské stáje AG2R bude Jean-Christophe Péraud.

Péraud se ukázal i v Novém Městě

Péraud před zahájením své silniční kariéry stihl vybojovat stříbrnou medaili z OH v Pekingu. Na silnici už má na svém kontě desáté místo z Tour de France 2011 a skvělou sezonu prožívá i letos, kdy zatím zvítězil na Mezinárodním kritériu, 3. dojel na Kolem Baskicka a 4. na Tirreno-Adriatico.

Před dvěma lety se Péraud na pár závodů vrátil do terénu, aby vybojoval účast na OH v Londýně. Tehdy jej mohli vidět také diváci v Novém Městě na Moravě.  V Londýně pak dojel až na 29. pozici.

Nino Schurter však ambice na plnohodnotnou kariéru v silničním pelotonu odmítá: „Mé srdce patří horským kolům a tam také zůstane. Ale pokud jsem někdy chtěl jet velký etapový závod na silnici, rok 2014 pro to nabídl perfektní příležitost.“