Kokosy na sněhu v Soči? Soutěžit bude sáňkař z Tongy

ČTK ČTK
27. 12. 2013 10:25
V Soči bude mít poprvé v historii zimních olympijských her svého zástupce stát Tonga.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Wellington - V Soči bude mít poprvé v historii zimních olympijských her svého zástupce stát Tonga. Souostroví z jižního Pacifiku, známé tropickým počasím a plážemi, bude v ledovém korytě reprezentovat sáňkař Bruno Banani.

Jeho účast na ZOH potvrdila Mezinárodní sáňkařská federace, podle níž šestadvacetiletý sportovec splnil všechna potřebná kvalifikační kritéria. Start v Soči Bananimu zajistilo 28. místo z 42 startujících v závodě Světového poháru v Park City.

Cesta na olympijské hry trvala bývalému studentovi informačních technologií pět let. Ještě v roce 2008 byl stejně jako většina jeho krajanů zapáleným ragbistou a jmenoval se Fuahea Semi.

Vše změnil nápad princezny království Tonga Salote Mafile'o Pilolevu Tuitaové založit v zemi, kde svítí slunce 350 dní v roce, sáňkařský svaz a dostat prvního sportovce na zimní olympijské hry. Inspirací pro dobrou známou monackého prince Alberta II., bývalého účastníka ZOH v jízdě na bobech, byl zřejmě známý příběh jamajských bobistů zfilmovaný v hollywoodském hitu Kokosy na sněhu. Z castingu mezi obyvateli polynéského souostroví vyšel vítězně právě Semi a získal šanci trénovat v zemi sáňkařských šampionů Německu.

Marketingový tah vyšel

K tomu už ale nedošlo pod jeho rodným jménem. V rámci marketingové akce převzal exotický sáňkař jméno německé firmy na spodní prádlo Bruno Banani a začal propagovat řadu jejích výrobků s názvem "Poháněn kokosovými ořechy".

Firma v té době živila historku, že se jedná o mimořádnou shodu jmen a že Banani je synem sběrače kokosů. I když sem tam média napsala, že sáňkař se ve skutečnosti jmenuje Fuahea Semi a jeho otec má farmu s maniokem, definitivně odhalil podvod až loni časopis Der Spiegel.

Magazín tak upozornil na případ i funkcionářské špičky a například současný prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach označil kauzu za "perverzní". "Změnit si jméno kvůli sponzorovi, to už je na mě moc. Tohle už nemá co dělat s normálním marketingem," tvrdil.

Nicméně i když je sáňkařovo jméno zjevnou reklamou, MOV mu účast na hrách zakázat nemůže. Sportovec si změnil jméno i na úřadech a "Bruno Banani" má zapsáno také v pase. "Na své jméno je pyšný a nikdy toho nelitoval. Kromě toho je to právě člověk jménem Bruno, kdo se kvalifikoval na olympijské hry," řekla bývalá sáňkařka Isabel Barschinská, jež má jednočlennou reprezentaci království Tonga na povel.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy