Klučinová všechny zaskočila. Vlajku musela vyprosit od fandů

Čeští atleti odstartovali v Praze dobu medailovou
O senzaci se postaral dálkař Radek Juška, který získal stříbro díky osobnímu rekordu 810 centimetrů.
První velkou seniorskou medaili v O2 areně vybojovala Eliška Klučinová v pětiboji,...
... v němž obsadila třetí místo a navíc vylepšila český rekord.
Bronz má i koulař Ladislav Prášil, který zopakoval výsledek z předloňského šampionátu v Göteborgu.
Foto: Milan Kammermayer
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
6. 3. 2015 20:40
Pětibojařka Eliška Klučinová vybojovala bronz a sama přiznala, že ji překvapilo, jaký měla na osmistovce náskok.

Praha - To ona odšpuntovala české medailové žně na pražském halovém mistrovství Evropy v atletice. Pětibojařka Eliška Klučinová vybojovala bronz a sama přiznala, že ji překvapilo, jaký měla na závěrečné osmistovce náskok. Dokonce takový, že ji stříbro uniklo jen o devět bodů.

"Vůbec jsem nevěděla, kde ta Belgičanka je, takže jsem se pak divila, že to bylo jen takhle o kousek," řekla už s medailí na krku šestadvacetiletá reprezentantka.

Kde jste si během dne říkala, že už by to mohla být medaile?
Asi po dálce. Říkala jsem si, že si to na osmistovce nenechám ujít, na druhou stranu znám své běžecké kvality, takže jsem se pořád ještě hodně bála. Domácí prostředí hodně pomáhá, fanoušci jsou opravdu úžasní. I když pořád asi převládá překvapení.

Nakonec vám ke stříbru chybělo jen devět bodů, nemrzelo vás to, že to nebylo ještě o chlup lepší?
Ne. Že bych mohla být ještě druhá, jsem vůbec nečekala a že to nakonec bylo takhle o kousek, mě překvapilo. Netušila jsem, kde ta Belgičanka je. Ale i tak jsem si bronz užila.

Vy jste to hned od startu hodně napálila a držela jste se první Britky, byla to taktika?
Nepřišlo mi to napálený, ale spíš na pohodu. Pak jsem trochu zvolnila, protože jsem se bála, že na mě v závěru zaútočí Francouzka, takže jsem to trochu šetřila a když jsem viděla, že nikde není, tak jsem do toho posledního kolečka zase šla.

Co vám těch posledních pár metrů běželo hlavou?
V posledním kole jsem si říkala, že už jí to prostě nedám. Lidi byli úžasní, hnali mě dopředu. Bylo tam samozřejmě dojetí, věděla jsem, že budu mít medaili, ale člověk, dokud to neuvidí na té tabuli, tak tomu pořád nevěří.

Ale na výšce vám asi naopak hodně zatrnulo, když jste nemohla skočit ani svou základní výšku 1,74.
Křížků ve výšce bylo opravdu hodně. Já jsem snad v životě neskákala takhle špatně. Když už jsem si to tady zkoušela, tak jsem si říkala, že to bude náročný a že to asi nebude zadarmo. Ale prala jsem se s tím úplně zbytečně. Každý rozběh byl jiný a pak to trefit v odrazu bylo složitý.

Nakonec vám pomohlo to, že jste si nechala ztišit publikum, abyste na rozběh měla úplný klid, to vám potlesk diváků tak vadil?
Já jsem pověstná tím, že i na Kladně, kde mám spoustu fanoušků, tak mi to vyhovuje víc, když je ticho, protože pak chytám rytmus diváků a ono se to pak občas neshoduje s tím mým rozběhem. Na dálce si to naopak ráda roztleskám, tam to potřebuju.

Dlouho jste nemohla získat českou vlajku, abyste se mohla vydat na čestné kolečko, až vám ji z vámi vybraného sektoru vyprosil moderátor Libor Bouček, tam seděl někdo z rodiny nebo známých?
Tam byli mí skalní fanoušci, asi nikdo z českého týmu nepočítal, že udělám medaili, tak mi vlajku nepřipravili, takže jsem si ji musela vypůjčit od mých příznivců. Byl na ní nápis "Elí" a má fotka, ale tu jsem radši strhla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Ukrajinský soud odmítl zatknout bývalého prezidenta Porošenka

Soud v Kyjevě odmítl nařídit zatčení ukrajinského exprezidenta Porošenka, který je podezřelý z velezrady. Uložil mu však povinnost spolupracovat s úřady a vyhovět jejich případným předvoláním, informovala agentura Reuters. Bývalý prezident, jemuž v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení, označuje obvinění za smyšlená.

Porošenko je vyšetřován kvůli podezření z velezrady, z financování terorismu a z vytvoření teroristické organizace. Podle úřadů se ještě před zvolením prezidentem v roce 2014 dohodl - i s lidmi z nejvyššího vedení Ruska - na nákupu uhlí za 1,5 miliardy hřiven (asi 1,16 miliardy korun) z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu. Tento nákup zvýšil podle vyšetřovatelů závislost Ukrajiny na Rusku a na separatistech, ztížil diverzifikaci energetických zdrojů a podkopal hospodářskou bezpečnost státu.

Šestapadesátiletý Porošenko se do vlasti vrátil v pondělí a od té doby čekal na rozhodnutí soudu o vzetí do vazby. Obvinění označuje za vykonstruovaná lidmi z okolí jeho nástupce v prezidentském úřadě Volodymyra Zelenského. Administrativa Zelenského se od vyšetřování distancovala a uvedla, že prokuratura a soudy jsou nezávislé.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Agrární komoře a Zemědělskému svazu dál vadí změny v dotacích. Zemědělce vyzvaly, aby na protest vyjeli na silnice

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyzvaly zemědělce, aby ve čtvrtek na protest proti změnám v nastavení dotací vyjeli se svou technikou na silnice v Česku. Ve středu to uvedli na společné tiskové konferenci. Změny v dotační politice podle organizací nespravedlivě zvýhodnily malé zemědělce. Znovu varovaly před tím, že změny mohou vést k vyšším cenám potravin, snížení pestrosti krajiny, soudním sporům a arbitrážím.

Agrární komora, která sdružuje hlavně větší zemědělské podniky, svolala protest proti návrhu ministerstva zemědělství na vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 už minulý týden. Před úřadem vlády se v úterý sešlo několik tisíc lidí. Resort vedený ministrem Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) po jednání vládní koaliční rady návrh upravil. Přímé platby zemědělcům tak už nemají mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Klesnout má maximální výše investiční dotace. Nekula opakovaně uvedl, že nová pravidla vyrovnávají podmínky dotací dosud vychýlené ve prospěch velkých zemědělských podniků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy