Orphee des Blins má rekordní hattrick, Taxis si vyžádal oběť

Krásná i krutá. Prohlédněte si příběhy Velké pardubické
Tenhle záběr jsme pořídili v Pardubicích dnes, ale stejně tak mohl vzniknout v letech 2012 nebo 2013. Hnědá klisna Orphee des Blins vyhrála s žokejem Janem Faltejskem potřetí za sebou Velkou pardubickou, což se dosud žádné klisně nepodařilo. Třikrát vyhrála jen Lady Anne koncem 19. století. Pokud se bude někdy plánovat nová verze hry Dostihy a sázky, má Orphee des Blins právo objevit se tam právě po boku Lady Anne.
Další tváří 124. Velké pardubické byl bezmála dvaašedesátiletý Josef Váňa. Loni řekl, že končí, letos se vrátil, dojel do cíle na šestnáctém místě a znovu řekl, že končí. Loni jsme mu věřili, letos mu věříme opět, i když... Už zmínil, že má ve stájích nového parádního koně, se kterým by... Tak uvidíme.
Martina Růžičková, lidově zvaná "Váňa v sukních". Velkou pardubickou jela poprvé v roce 1991, nikdy nedojela do cíle. Až letos, a dokonce těsně před Váňou na patnáctém místě. "Jak mám být spokojený, když mě předjela Růžičková?" zlobil se naoko Váňa. Ale hned s širokým úsměvem dodal: "Martině to moc přeju, byl to její velký sen."
Pojďme se tedy vrátit do nedělního odpoledne a podívat se na něj z jiného pohledu.
Foto: CPA Eduard Erben
Martin Cáp Martin Cáp
12. 10. 2014 23:55
Klisna Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem vyhrála potřetí Velkou pardubickou, ale nečekaně se nadřela. Jiná populární klisna Zulejka zahynula po pádu na Taxisu.

Pardubice - Dvanáctiletá hnědka Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem splnila roli favoritky a ovládla potřetí za sebou Velkou pardubickou. Stala se tak první klisnou v historii, která dokázala vyhrát slavný dostih třikrát za sebou a vyrovnala legendární trojnásobnou vítězku z 19. století Lady Anne.

Klisna v majetku stáje Pegas miliardáře Jiřího Trávníčka ale musela o svůj hattrick tvrdě bojovat až do posledních metrů. Když už se zdálo, že jako obvykle dotáhne do konce vítězství stylem start-cíl, zaútočil osmiletý ryzák Al Jaz s jezdcem Josefem Sovkou a v cíli na favoritku ztrácel jen tři čtvrtě délky. Třetí doběhl Klaus.

"Že se to povedlo, je pro mě něco úžasného. Musím moc poděkovat trenérovi Gregovi Wroblewskému a majiteli panu Trávníčkovi, oni jsou strůjci toho úspěchu. Přiznávám ale, že to v cílové rovině vůbec nebyl příjemný pocit," ocenil soupeře Faltejsek, který je po neděli možná nejúspěšnějším aktivním jezdcem ve Velké pardubické.

Osminásobný vítěz Josef Váňa totiž po šestnáctém místě s Tiumenem naznačil, že tentokrát chce skončit už definitivně. "Jsem hlavně rád, že jsme oba zdraví. Teď už to asi vidím na důchod. Nechci dělat unáhlené závěry, ale na rovinu: příští rok se už budu dívat z tribuny. " řekl po doběhu Váňa, kterého těsně před cílem nečekaně porazila i veteránka Martina Růžičková s hnědákem Rubínem.

Do cíle sice doběhlo 17 z 22 startujících koní, ale dostih byl tentokrát mimořádně tvrdý. Po těžkém pádu na Taxisu se zabila populární klisna Zulejka, která po srážce s jedním ze soupeřů dopadla do příkopu. Její žokej Josef Bartoš byl odmrštěn za příkop, ale při kontaktu s dalším skákajícím koněm utrpěl těžký otřes mozku a zlomeniny nosních kůstek.

Těžké pády na Taxisu

Nervozitou byl poznamenán už úvod dostihu. Start se podařil až na druhý pokus, Orphee des Blins s žokejem Faltejskem spěchala tradičně na špici, ale v početném poli se našla celá řada koní, která jí dýchala na záda. Nečekaně ofenzivně pojala dostih Martina Růžičková v sedle Rubína, která se už před třetí překážkou dostala na druhé místo, v první vlně byli vidět i Kasim, Universe of Gracie a Klaus.

Taxis v posledních letech až na výjimky nedělal koním problémy, tentokrát ale na něj najíždělo dvaadvacet koní v proměnlivém tempu a v poli roztaženém na velkém prostoru. Vedoucí koně výrazněji zrychlili až nebezpečně blízko před Taxisem, na což zbytek pole nedokázal včas zareagovat. Proto se zrodily tři pády, z toho dva velmi těžké, připomínající pády na "starém" Taxisu před úpravami v roce 1994, a problémy tentokrát měli i někteří zkušení účastníci v čele s Orphee des Blins a Tiumenem.

Loni druhý Nikas neustál dopad a Dušan Andrés se neudržel v sedle, další dva koně ve druhé vlně se ale těsně před odskokem zapletli do kolizí. Amaragon s Martinem Liškou se prakticky nestihl odrazit, proletěl živý plot a hrůzostrašně přepadl přes překážku, ale ke svému štěstí až za doskokovou hranu příkopu. Tam se sice srazil s britským Lambrem, ale rychle se postavil na nohy.

Devítiletá klisna Zulejka skákala Taxis mezi posledními. Před odskokem se srazila se soupeřem, proletěla živý plot a dopadla do metr hlubokého příkopu. Bartoše náraz odmrštil až za příkop. Za ním skákající Tiumen s Josefem Váňou se mu stihl vyhnout, ale poslední Sherardo už neměl šanci a narazil do Bartoše.

Rychlé tempo, hodně chyb

Na Irské lavici skončil jeden z tajných tipů Peintre Abstrait, který sice na vysoký val této překážky vyskočil, na vrcholu ale ucukl a jeho slovenský jezdec Lukáš Matuský spadl dolů do příkopu. Ačkoli televizní záběry ho zachytily stále ležícího, jezdec se později zvedl a je v pořádku.

Střední pasáž dostihu výrazně ovlivnili volní koně bez jezdce. Jeden z nich překřížil před malými zahrádkami cestu vedoucí Orphee des Blins, ale Faltejsek si s touto situací dokázal poradit.

Orphee des Blins nadále diktovala tempo, nejaktivnější z pronásledovatelů byli Rubín, Kasim a Universe Of Gracie, zatímco Tiumen s Váňou a také britský valach Lambro se drželi na posledních pozicích.

I zkušení překážkáři se v rychlém tempu dopouštěli skokanských chyb, na Velkém vodním příkopu udělal "hrubku" Klaus a po něm Lambro, opakovaně škobrtl i Tiumen a na "velkých zahrádkách" mohl Ondřej Velek mluvit o štěstí, že se po těžkém dopadu a nepodařeném dalším skoku udržel v sedle Trezora. Jediný, kdo na skokanskou chybu doplatil, však byl bělouš Ter Mill, který na překážce číslo 25 ztratil svého jezdce Michala Köhla.

Když se před Havlovým skokem, poslední z těžkých překážek kursu, Orphee des Blins vzdálila soupeřům o zhruba čtyři délky, zdálo se, že rozehrává své další velké sólo. Mladší soupeři si ji ale tentokrát pohlídali, a po vběhnutí do cílové roviny na ni zaútočil u bariéry jdoucí ryzák Al Jaz.

Orphee des Blins dokázala jeho útok odrazit, ale Al Jaz měl stále dost sil a Faltejsek si definitivně mohl oddechnout až v cíli.

Byla chladnější, přesto zvítězila

"Orphee dnes byla chladnější než loni, to bylo vidět," hodnotil po dostihu Faltejsek. "Před Taxisem jsem měl štěstí, že vedle mě byli Marcel Novák s Kasimem a díky nim se ten nájezd trochu zrychlil, protože já jsem sice po klisně něco chtěl, ale ona moc neodpovídala. Loni za to vzala a Taxis odpálila z dálky, letos jsme tu rychlost neměli, přišla dost blízko a odskočila. Ona ví, co dělá a má to v sobě, takže jsme to zvládli. Zbytek už byl jen hraní s tempem..."

Možné vysvětlení nabídla prohlídka klisny ve stáji po doběhu, kde Orphee des Blins výrazně kulhala. "Ona už má svoji zdravotní historii, zřejmě se jí obnovilo zranění. O to úžasnější je, co dnes dokázala," konstatoval polský trenér Greg Wroblewski, které trénuje koně stáje Pegas v centrále Zhoř u Jihlavy.

Orphee des Blins se třetím vítězstvím vyrovnala slavné Lady Anne, hvězdě 90. let 19. století a zároveň překonala slavné klisny nedávné minulosti Sixteen a Registanu. O její další budoucnosti proto Wroblewski příliš mluvit nechtěl: "Musíme ji nejdřív vyléčit a dostat zpátky do pohody, pak můžeme v klidu přemýšlet, co dál..."

Majitel Jiří Trávníček má ale jasno. "Je obdivuhodné, co dokázala. V nejlepším se má končit, má za sebou dost zranění," řekl Trávníček České televizi.

Tiumen si řekl o důchod

Svou poslední Velkou pardubickou každopádně absolvoval jiný trojnásobný vítěz, třináctiletý valach Tiumen. "Jsem s ním spokojený. Tiumen si řekl o zasloužený důchod," stručně řekl ve stájích hnědákův majitel Ivo Köhler.

Smířlivě hodnotil šestnácté místo v cíli i žokej a trenér Josef Váňa. "Chtěli jsme dnes ještě vydělat nějaké peníze, ale ono to už nešlo. Už za Suchým příkopem jsem věděl, že letos o přední příčky bojovat nebudeme," konstatoval s tím, že on sám už Velkou pardubickou s největší pravděpodobní nepojede také.

"Každá písnička jednou končí, tak doufám, že mě náš mladej neukecá, abych ještě nemusel jezdit našeho nového šimla, co nedávno koupili. Na rovinu si ale myslím, že už to musím nechat mladším. Velká pardubická je stále rychlejší a letos to bylo hodně divoké, člověk se s tím musí smířit. Hlavně teď držím palce Pepovi Bartošovi, dostal jsem zprávu od jeho mámy, že jeho stav snad není tak vážný jak to na první pohled vypadalo. Pepo, moc ti držíme palce," vzkázal Váňa na dálku své někdejší stájové jedničce.

Potvrzeno: Přichází čas nových hvězd

Bez ohledu na to, zda Orphee des Blins ukončí kariéru, nebo se znovu do Pardubic vrátí, závěr letošního ročníku ukázal, že ve slavném dostihu definitivně dochází k výměně generací.

Pokud experti před startem řešili, kdo z mladých koní na sebe upozorní, jejich očekávání vrchovatě naplnil druhý Al Jaz. O osmiletém valachovi ze stáje Quartis-Zámecký Vrch se mluvilo už loni, tenkrát ale skončil v první polovině kursu.

"Možná jsme to loni uspěchali. Letos jsme se zaměřili vyloženě jen na Velkou a chystali jsme ho cíleně v ústraní," zářil trenér Jan Blecha.

Al Jaze nechal v klidu přejít červnovou kvalifikaci, v létě doladil formu v menším dostihu a poslední dva měsíce ho chystal doma. Jeho svěřenec se mu odvděčil fantastickým výkonem a přesvědčil, že se rodí další špičkový kůň schopný prostát ve svižném tempu 6900 metrů. V sedle odvedl bezchybnou práci nenápadný jezdec Josef Sovka, který nezastavil ani před měsícem zlomený kotník.

Třetím místem potěšil své příznivce valach Klaus. "Svezl jsem se na něm lépe než loni, ale on bohužel nemá takový finiš jako jiní koně. Udělal hrubou chybu na velkém vodním příkopu, v závěru už to bylo na krev," přiznal žokej Jaroslav Myška.

Druhý rok za sebou doběhl mezi pěti nejlepšími Kasim a zajímavými jmény pro další ročníky můžou být i Universe Of Gracie, Zarif, Gauner Danon či Sherardo.

124. Velká pardubická s Českou pojišťovnou (6900 m, 5 mil. Kč)

1. ORPHEE DES BLINS (Jan Faltejsek, DS Pegas)
2. AL JAZ (Josef Sovka, Quartis-Zámecký Vrch)
3. KLAUS (Jaroslav Myška, Dr. Charvát)
4. UNIVERSE OF GRACIE (Jiří Kousek, BORS Břeclav)
5. KASIM (Marcel Novák, Stáj Kejzlar).
6. ZARIF (Marek Stromský, Köi Dent)
7. TREZOR (Ondřej Velek, Epicos)
Dále doběhli: Gauner Danon, Sherardo, Pareto, Soros, Sisi Merble, Cardam, Moula, Rubín, Tiumen, Lambro.
Výrok: tuhý boj 3/4 - 13, čas 9:08,25

 

Právě se děje

před 10 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 11 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy